Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımŞehzade Bilal, Polis Takibine İşte Böyle Yakalandı (Haber ve Fotoğraflar)

Şehzade Bilal, Polis Takibine İşte Böyle Yakalandı (Haber ve Fotoğraflar)

Tarih 16 Ocak 2014, 08:30 Editör Bahattin Gülyuva

Yolsuzluk iddiasıyla yapılan soruşturmanın ikinci dalgasına ait dosyada yer alan görüntüler arasında Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, Usame Kutub, Abdülkerim Çay, Yasin El Kadı ve oğlunun da fotoğrafları var.

Bilal Erdoğan'ın da "gizli ortağı" olduğu söylenen Bosphorus 360'ın Etiler'deki polis okulu arazisiyle ilgili vurgun planına Bakanlar Kurulu kararıyla destek verildiği iddia ediliyor.

Etiler'deki eski Polis Meslek Yüksek Okulu arazisiyle ilgili vurgun iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında soruşturulan Cengiz Aktürk'ün başında olduğu Bosphorus 360'ın, İstanbul'un en değerli arazilerinden olan, yaklaşık 32 bin metrekare büyüklüğündeki polis okulu arazisini ele geçirme planına Bakanlar Kurulu'nun geçtiğimiz Temmuz'da aldığı kritik bir kararla destek çıktığı öne sürülüyor.

Cengiz Aktürk'ün teknik takibe takılan bazı konuşmalarında Bilal Erdoğan, Suudi işadamı Yasin el Kadı ve oğlu Muaz Kadıoğlu ile Suudi asıllı işadamı Usame Kutub'un da "gizli ortak" olduğunu söylediği Bosphorus 360'ın, arazi için daha ihaleye bile çıkılmadan önce İtalyan Mimar Federico Delrosso'ya proje çizdirdiği iddia ediliyor.

Arazinin KİPTAŞ aracılığıyla Bosphorus 360'a devredilme hazırlığı yapıldığı yönündeki iddialar yolsuzluk soruşturmasına geçen tespitler üzerine ortaya atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş basına arazinin tapularını göstererek iddiaları yalanlasa da, soruşturma kapsamında yapılan takiplerde, Bosphorus 360'ın ortaklarıyla birçok toplantı yapıldığı saptandı.

Arazinin Bosphorus 360'a devriyle ilgili bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın devreye girdiği, hatta bunun için bir Bakanlar Kurulu kararının çıkarıldığı da tespit edildi. Bakanlar Kurulu, 24 Temmuz 2013'te Resmi Gazete'de yayımlanan bir kararla araziyi "afet riskli alan" ilan etti. Böylece arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sınırsız yetki veren Dönüşüm Yasası kapsamına sokulması sağlandı. Riskli alan ilanı, Boğaziçi Kanunu, imar ve koruma yasaları gibi 13 ayrı yasaya uyma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca riskli alan ilan edilen bölge için mahkemelerin imar planları hakkında "yürütmeyi durdurma kararı" alma yetkisi de bulunmuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arazi için yaptığı planlarda 2,5 emsal inşaat hakkı vermiş, yükseklik konusunda ise sınırlama getirmeyerek İstanbul silüetine bıçak gibi saplanacak yeni gökdelenlerin önünü açmıştı. Bunun üzerine Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası konuyu yargıya taşımış, yeni planların bölgenin donatı dengesini ve ulaşım sistemini bozacağın belirtmişti. Bakanlar Kurulu kararıyla hükümet, hem yargıya hem de meslek odalarına çalım atmıştı.

Soruşturma kapsamında ortaya atılan bir başka iddia da, Bosphorus 360'ın Etiler'deki arazi için henüz resmileşen bir durum olmamasına rağmen, yüksek imar ve emsal değerlerinde projeler ve maketler yaptırdığı yönünde.

Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 1
Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 12
Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 11
Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 9
Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 8
Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 7
Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 6
Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 5
Şehzade polis takibine böyle takıldı galerisi resim 4
 

Bu haber 973 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Haber

Mihrac Ural: ABD ve işbirlikçileri hava saldırısında hezimete uğradılar yine Suriye'nin zaferi

Mihrac Ural: ABD ve işbirlikçileri hava saldırısında hezimete uğradılar yine Suriye'nin zaferi Mihrac Ural - 14 Nisan 2018 / Cumartesi- Lazkiye, saat: 06:05

MİT ve yandaş medyanın öldü dediği Mihrac Ural dün canlı yayında önemli açıklamalar yaptı

MİT ve yandaş medyanın öldü dediği Mihrac Ural dün canlı yayında önemli açıklamalar yaptı 'Saldırılar insanlığı ve barış içinde birlikte yaşayan Suriye halkını hedef aldı' Mihrac Ural

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi