Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımKüfür ve İşkenceyle Grup Yorumu Yine Yıldıramadılar

Küfür ve İşkenceyle Grup Yorumu Yine Yıldıramadılar

Tarih 22 Eylül 2012, 17:40 Editör Bahattin Gülyuva

Gözaltında işkenceye maruz kalan ve sağ kulak zarı yırtılan Grup Yorum'un solisti Selma Altın, gözaltından hâkim karşısına çıkana dek sürekli küfür ve işkenceyle karşılaştıklarını belirtti.

“İnsanların gerçekleri öğrenmesinden korkuyorlar.”
Grup Yorum'u yıldıramadılar
Gözaltında işkenceye maruz kalan ve sağ kulak zarı yırtılan Grup Yorum üyesi Selma Altın, iktidarın halkından korktuğunu söylüyor.

Altın, “İnsanların gerçekleri öğrenmesinden korkuyorlar. Asıl korku, bu hesap verme korkusudur. Bizim mücadelemizin bir ayağı da gerçekleri halka ulaştırma kavgasıdır” diyor.

Gözaltında yaşadıklarını anlatan Altın, polisin hiçbir uyarıda bulunmadan saldırdığını, hâkim karşısına çıkana dek sürekli sözlü küfür ve fiziki işkence gördüklerini belirtti. Grup Yorum üyeleri Altın ve Ezgi Dilan Balcı’nın aralarında bulunduğu 14 kişiye ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağı verilirken 8 kişi de tutuklanmıştı.

- İnönü konseriyle başlayan bir süreç var. 55 binden 150 bine, 150 binden 350 bine binlerce insanı buluşturdunuz. Kitleleri toplamanızın tehdit olarak algılandığını ve bu yüzden baskılara maruz kaldığınızı söyleyebilir misiniz?

- Aynı idealleri paylaşan, aynı dünya özlemi duyan, AKP’nin uygulamalarından rahatsız olan milyonlarca insan var ve bu milyonlarca insanı bir araya getirmek istiyoruz. Bu büyük bir iddia ve bütün saldırıların temelinde bu yatıyor.
- Sultangazi’de karakola saldırıda ölen canlı bomba İbrahim Çuhadar’ın arkadaşı olduğunuza dair fotoğraflar da tartışıldı...
- Mahir Çayan’larla ilgili anmada çekilen bir fotoğraf. Grup Yorum olarak gittik, şarkı söyledik. Yürüyüş sırasında çekilen bir fotoğraf o. Konserlerde de yüzlerce insanla kol kola fotoğraf çektiriyorum. Kaldı ki bunu bana hâkim ve savcı bile sormadı, polis bunu aleyhimde kullanamaz. Beni bu konu yargılayacak olan birim polis değildir.
‘Gerçekleri halka ulaştırma kavgası’
- “Korkuyorlar! Milyonları bir araya getirmemizden, hep bir ağızdan umudun türküsünü söylememizden korkuyorlar” Grup Yorum’un bu söylemindeki korkuyu açar mısınız biraz?
- Şu anda kendi halkından korkan bir iktidar var. Daha doğrusu kendi halkının bir araya gelmesinden tedirgin olan, korkan bir iktidar var. İnsanların gerçekleri öğrenmesinden korkuyorlar. Çünkü o zaman insanlar; yoksullaştırıldıkları için, evsiz yurtsuz kaldıkları için, sokak ortasında tekmelenip infaz edildikleri için hesap sormak isteyeceklerdir. Asıl korku, bu hesap verme korkusudur. Bu anlamda bizim mücadelemizin bir ayağı da gerçekleri halka ulaştırma kavgasıdır.
- Emniyet açıklamasında “yasal sınırlar içerisinde kademeli olarak müdahalede bulunulmuştur” diyor. “Kademeli müdahale” nedir?
- Kademeli müdahale dedikleri şey insanların kafalarını gözlerini yara yara kulaklarını patlata patlata gözaltına almak, sakat bırakmaksa evet kademeli müdahale ettiler...
- Konserlere çıkacak mısınız?
- Evet. Bir hastaneye gittim ve sağ kulak zarımın hâlâ delik olduğunu söylediler. Sahnede bir şekilde sesi ayarlayacağız.
‘Hapisle aynı ağırlıkta ceza’
- Ev hapsi kararına ne diyorsunuz?
- Avukatlarımız itiraz etti, sonucu bekleyeceğiz. Yaşamımız, faaliyetlerimiz, müzikal çalışmalarımız neyse, devam ettireceğiz. Bize bakan hâkim özgürlükler hâkimi aslında ve kararı verirken “Bu kişinin yurtdışına kaçma ihtimali yoktur. Bu kişinin hukuki olarak yargılanması devam ederken tutuklanması ağır bir yaptırım olur” diyor ve bu nedenle tutuklama kararı vermiyor. Biz konserlere gitmek zorundayız. Albüm kayıtları vs. yaşamımız dışarıda. Dolayısıyla bu karar hapisten öte olmuyor. Hapisle aynı “ağır”lıkta ceza.
- Sizin Grup Yorum elemanı olduğunuzu biliyorlar mıydı? Evet. Bunu sözlü sataşmalarından anladık.
Kaynak:Cumhuriyet

Bu haber 795 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Kültür-Sanat

İslamcı camiada ABD sevinci: Suriye’ye saldırıları yetersiz buldular, devamını istediler

İslamcı camiada ABD sevinci: Suriye’ye saldırıları yetersiz buldular, devamını istediler ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısının sınırlı olması İslamcı çevrelerde memnuniyet yaratmadı. ABD, Fransa ve İngil...

Nevin Koçoğlu ve Sema Güler Okurlarıyla Buluşacak

Nevin Koçoğlu ve Sema Güler Okurlarıyla Buluşacak Geçen hafta İzmir'de okurlarıyla buluşarak imza günü düzenleyen ve şiir söyleşisi gerçekleştiren Nevin Koçoğlu ...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi