Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımVe Obama Kararını Verdi: Tayyip Erdoğan mı, Fethullah Gülen mi?

Ve Obama Kararını Verdi: Tayyip Erdoğan mı, Fethullah Gülen mi?

Tarih 23 Şubat 2014, 17:43 Editör yorumcahaber.com

Geçen hafta ABD'de aralarında Beyaz Saray eski üst düzey yetkilileri ile senatörler ve eski Ankara Büyükelçilerinin bulunduğu 80'den fazla tanınmış şahsiyetler, Başkan Barack Obama'ya açık bir mektupta Türk hükümetinin

demokrasi karşıtı eylemleri”nin karşısında sesini yükseltmesini isterken mektubu “örgütleyenler"den birinin Obama yönetimi nezdinde “çok etkili” olarak nitelenen Center for American Progress (CAP) adlı düşünce kuruluşunun olması “şok edici” bulundu. 

Anka'nın ABD'den aktardığı habere göre, New York merkezli çok uluslu medya oluşumu Aol’un, radikal İslam uzmanı olarak tanınan Daniel Greenfield imzası ile yayımlandığı yorumda Türkiye’yi “ısrarla model bir Müslüman demokrasisi” olarak tanımlamış olan CAP’ın böyle bir mektubu desteklemesi, “Erdoğan’ın aleyhine dönen Gülen Hareketine katıldığı” savlarına yol açtı. 

Yorumda mektup girişimini örgütleyenlerin arasında “sağ eğilimli” Foreign Policy Initiative’nin yanısıra “Beyaz Saray ile bağları” ile tanınan “sol eğilimli” CAP, Bipartisan Policy Center ve Freedom House’nın bulunduğuna dikkat çekiliyor. 

CAP’nın Obama nezdinde “çok etkili” olsa da “Obama Müslüman tiranlıklarına karşın tavır almadığı için mektup girişiminin sonuç vermesinin beklenmediği” belirtilirken “Ancak şu gelişme, belki solun Türkiye’nin İslamcı tiranlığına refleks desteğini gözden geçirdiğinin göstergesidir. Bu, doğru yönde bir adım” sözleri kullanıyor. 

GÜLEN'E DESTEK SİNYALİ Mİ

Greenfield, Erdoğan hükümetinin “internet ve basın özgürlüğüne kısıtlamaları getirdiğini” yazdıktan sonra CAP’ın mektup girişimine destek vermesinin, özellikle geçen yıl kimlerle birlikte hareket ettikleri dikkate alınırsa “ilginç” olduğunu ifade ediyor. 

Yorumda CAP’ın geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretinden önce yayımladığı “Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü” raporunun eleştirenlere göre “Türk hükümetinin basın özgürlüklerine giderek artan otoriter baskılarının küçümsediği” kaydediliyor. 

CAP’a katkıda bulunanlar arasında Türkiye’de faaliyet gösteren Gülen Hareketine yakın bir örgütün de yer aldığı öne sürüldükten sonra da “Yani Center for American Progress, Erdoğan’ın aleyhinde dönen Gülen Hareketine katıldı” gibi savlar dile getiriliyor.

Odatv.com

Bu haber 2889 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Ey halkımız tasarruf yapın: Yılın ilk 8 ayında Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 74'ü bitti

Ey halkımız tasarruf yapın: Yılın ilk 8 ayında Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 74'ü bitti Cumhurbaşkanlığı'na ayrılan bütçenin %74'ü yılın ilk 8 ayında bitti. Saray'ın kasasında 4 ay için 213 m...

Suriye için yeni anayasa talebinde bulunan Suudi Arabistan'a tepki: Ülkenizin bir adı bile yok!

Suriye için yeni anayasa talebinde bulunan Suudi Arabistan'a tepki: Ülkenizin bir adı bile yok! Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Suriye'nin anayasasıyla ilgili tartışmada Suriye Temsilcisi...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi