Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımOkulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Tarih 05 Temmuz 2014, 12:57 Editör Bahattin Gülyuva

MEB liselere giriş sistemini değiştirmiş ve büyük bir belirsizliği beraberinde getirmişti. Yeni sistem TEOG şimdiden sallanmaya başladı:

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Bölge İdare Mahkemesi’ndeki temyiz talebinin reddedilmesi durumunda 1 milyon 270 bin öğrencinin karnesi yırtılarak iptal edilecek. Öğrencilerin takdir, teşekkür ve onur belgelerinin yeniden düzenlenmesi gerekecek

MEB’in liselere geçişte daha önce uyguladığı Seviye Belirleme Sınavı da mahkemelik olmuş, sorular iptal edilmiş, öğrencilerin puanların yeniden hesaplanmıştı. Sistemi değiştiren Milli Eğitim Bakanlığı’nın, yeni geliştirdiği sınav sistemi TEOG’da da hata yaptığı ortaya çıktı. Açılan davalarda, Ankara 13. İdare Mahkemesi, 8. sınıf öğrencileri için 28-29 Kasım 2013 tarihinde yapılan ve sonuçları 20 Ocak 2014 tarihinde açıklanan ortak sınavlardaki Fen ve Teknoloji testinden 1, İngilizce testinden 2, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinden ise 1 sorunun “hatalı” olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

MEB yürütmeyi durdurma kararlarını Bölge İdare Mahkemesi’nde temyiz etti. Binlerce 8. sınıf öğrencisinin liselere geçiş puanının hesaplanmasında büyük etken olacak Yerleştirmeye Esas Puan yani TEOG puanı 7 Temmuz’da açıklanacak. Bölge İdare Mahkemesi’nin de kararını 7 Temmuz tarihine kadar açıklaması gerekecek. Kararın gecikmesi durumunda, yanlış sorular üzerinden yanlış hesaplanan puanlara göre yanlış yerleştirmeler yapılacak.

Karneler yandı

Öte yandan mahkeme kararının ardından MEB’i büyük bir sorun daha bekliyor. 4 sorusu iptal edilen TEOG 1. dönem sınavları öğrencilerin karne notlarını ve başarı ortalamalarını da etkiliyor. Bölge İdare Mahkemesi’nin MEB aleyhine bir karar vermesi durumunda, puanların yeniden hesaplanması gerektiğinden, 8. sınıf öğrencilerinin karnelerinin de yenilenmesi gerekiyor. Bu 1 milyon 270 bin öğrencinin karnesinin yırtılması anlamına geliyor. Karnelere göre verilen taktir, teşekkür ve onur belgelerinin de yenilenecek ortalama puanlarına göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Öğretmenler tarafından hazırlanan sınıf geçme defterleri ve not cetvelleri de yaz tatilinde yeniden düzenlenecek.

Torba yasa, iyice çorba ediyor: Yürütme dudurulamayacak

Mahkemelerin MEB ve ÖSYM’nin yaptığı sınavlara ilişkin itirazlara yönelik kararlarını geç açıklaması üzerine hükümet harekete geçti. TBMM’de görüşülmekte olan Torba Yasa’ya eklenecek önerge ile, MEB ve ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlar veya sonuçlarına ilişkin dava açma süresi 7 gün olacak. Mahkeme yürütmenin durdurma kararını veremeyecek. Bu davalar 15 gün içinde karara bağlanacak.

 

Bu haber 4278 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip lisel...

En Çok İhtiyaç Din Dersiymiş

En Çok İhtiyaç Din Dersiymiş Milli Eğitimde 119 bin öğretmen açığı var. Bakanlığa göre en çok açık, 18 bin kişi ile din dersi ve ahlak bilgisi ö...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi