Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

Tarih 24 Ağustos 2014, 10:05 Editör Bahattin Gülyuva

Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip liselerine otomatik olarak kaydedildi. Otomatik kayıt sistemini bilmeyen öğrenci ve veliler durumu şaşkınlıkla karşıladı.

Hürriyet'ten Gönül Koca'nın haberine göre; TEOG sistemi kapsamında yapılan lise yerleştirmeleri önceki gün açıklandı. Yerleştirmeler sonucunda öğrenciler, kendi başarı durumlarından bağımsız bir dizi hayal kırıklığıyla karşılaştı.

Bir kısmı tercihlerinde olmayan uzak semtlerdeki okullara yerleştirilirken, gayrimüslim öğrenciler de imam hatip liselerine otomatik olarak kaydedildi. Bunlardan biri Özel Pangaltı Ermeni Ortaokulu mezunu A.C.A., TEOG’dan 257.3422 puan aldı. Özel okula gitmek istediği için tercih yapmayan A.C.A’nın kaydı yapıldı.

'Eğitimciyim, şaşırmadım'
Öğrencinin velisi Ü.A. duruma ilişkin bir açıklama yaparak; “Öğrencimiz Ayazağa Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirildi. Sonuca güldük. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hassas yaklaşması gerekiyor. Sanıyorum bürokratik nedenlerle böyle bir durum oldu" dedi.

Ermeni asıllı başka bir veli K.B. de şunları söyledi: “Kızım Şişli Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmuş. O okuldan nakil yapacağız. Eğitimciyim, şaşırmadım.”

Yerleştirmelerde yaşanan sorular bu yıl TEOG sınavında yaşananların yalnızca bir boyutu. 1 milyon 200 bin öğrencinin girdiği sınavda yanlış sorular belirlenmiş, 5 soru iptal edilmişti.

Dün, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müdürlüklere gönderilen bir genelge ile, başarılı öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirilmesi istendiği ortaya çıkmıştı.

İlki 28-29 Kasım 2013’te yapılan sınavın sonuçları ise, üstünden 45 gün geçmesine rağmen açıklanmamış, 8. sınıf öğrencileri yine mağdur edilmişti.

soL

Bu haber 4489 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir! MEB liselere giriş sistemini değiştirmiş ve büyük bir belirsizliği beraberinde getirmişti. Yeni sistem TEOG şimdide...

En Çok İhtiyaç Din Dersiymiş

En Çok İhtiyaç Din Dersiymiş Milli Eğitimde 119 bin öğretmen açığı var. Bakanlığa göre en çok açık, 18 bin kişi ile din dersi ve ahlak bilgisi ö...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi