Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: ÖZGECAN'IN KATLİ ÖLÜM KÜLTÜRÜNÜN YAŞAM KÜLTÜRÜNE KARŞI SAVAŞIDIR.

Mihrac Ural Yazdı: ÖZGECAN'IN KATLİ ÖLÜM KÜLTÜRÜNÜN YAŞAM KÜLTÜRÜNE KARŞI SAVAŞIDIR.

Tarih 15 Şubat 2015, 12:31 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural / 15 Şubat 2015 / Pazar - Kesab

Özgecan bu ülkenin hızla yuvarlandığı vahşetin, karanlık zihniyetin, cinsel açlıkla bezenmiş şeriat merhametsizliğinin çirkin yüzünü göstermesi açısından önemli bir veridir. Bazen ateş düştüğü yeri yakar derler ama bu ateş hepimizi yakmak için şer-i verilerden beslenerek yayılıyor. Bu ateş tüm ülkeyi yakar herkesi ev ev, mahalle mahalle belde şehir tüm ülkeyi yakar yıkar.

Çünkü bu abesle iştigal fiil bir zihniyet algısının ürünüdür. Bireysel eylem olarak üstü örtbas edilemez. Başbakanın yalanlarla bezenmiş akıl algılarının “kadına şiddeti yasakladığı” iddiası toplumsal yaşamda hiçbir cevaba sahip değildir. Bu akılın beslendiği tüm kaynaklar kadına şiddeti kutsal metinlerle güvenlik altına almıştır. Özgecan adını bir devlet kurumuna vermenin bu açıdan traji komik yanı oldukça manidardır.

Bu aklın bataklıkları içinde kalındıkça bu memleket daha çok Özgecan’ların yakılmasına yol açar canlar yanar toplumsal barış zedelenerek gerginlikler elde silah çatışmaya döner; bu ise halkın kendi savunmasını kendisinin koruyacağı anlamına gelir ki şeriata karşı meşru müdafaa da burada başlar.

Bu noktadan bir soyutlamaya gidecek olursak göreceğiz ki karanlık akıllar kutsal metinlerden beslenerek sadece ırza tecavüz değil mala mülke, insana, farklılıklara tecavüzü de meşrulaştırma çabasındadır. Laik sisteme karşı öneriler şeriat düzeninin toplumsal gerginliklerden başka bir şey üretememesinin de nedeni budur; tarihin tüm deneyleri bu sistemin bu akıllarla sadece baskı ve zulüm, sadece kıyım ve tecavüzle belirginleşen alameti farika sahibi olduğunu göstermektedir.

Özgecan’ın ne Arap kızı ne de Alevi olmasına hiç değinmeyeceğim. Zira bu karanlık aklın kutsal diye inandığı yazıların esiri olarak insan erdem ve onurunu taşıyan herkese karşı düşmanlığı bulunmaktadır; ne etnik ne de dinsel-mezhepsel bir ayrımı yoktur. Bunların derdi kendi yarattıkları tanrının kof hükümlerine uyuyoruz diye vebali Allahın sırtına yıkıp kendilerini aklama çabasında abeslerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Biz bu mücadelenin yaşam kültürüyle ölüm kültürü arasında bir mücadele olduğun yıllardır boşuna dile getirmiyoruz.

Bunun için Suriye’de direniyoruz. Bunun için Suriye kazanırsa Türkiye halkları da kazanır diyoruz. Çünkü savaştığımız akıl algıları bu gün Türkiye’de iktidar olan AKP ve Diktatör Erdoğan’ın da akıl algısıdır. Bu algı Anadolu uygarlıklar beşiği esprisine ve Suriye’nin uygarlıkların anayurdu olma gerçeğine aykırıdır. Sahranın kadına kirli bakışının akıl algılarıdır ve kutsal verilere buradan egemenlerin köle ilişkisini yansıtan bir veri olarak girmiştir. Bunların kendi ürün olan tanrı da kitapta peygamber de Müseylama el Kazzab’ta ifadesini bulan sahtekarlıktan başka bir kıymeti itibara sahip değildir.

Bu kanlı akıl kendine yer edinmek için tek yol olarak ölümü seçmektedir. Esirleri öldürmek, yaralıyı öldürmek, meşru verileri öldürmek, kadınları sebaya olarak almak ( köle olarak mülk edinmek) tecavüz ve ölüm bu kültürün doğasında kadınla ilişki kurmanın bir yolu olarak algılanmaktadır. Bu akılla insanlığın savaşı var bu savaşa hepimizin omuz vermesi gerek.

Bunun için bu yazımın ardından “kadın ve din” başlıklı yazımı bir kez daha yayınlayacağım.

 
Mihrac URAL

Bu haber 787 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Mihrac Ural Yazdı: İKİ UCU BOKLU DEĞNEK!

Mihrac Ural Yazdı: İKİ UCU BOKLU DEĞNEK! 24 Mayıs 2018 / Perşembe - Lazkiye

Mahmut Alınak Yazdı: EŞEK KULAĞINDAN DON DİKMEK

Mahmut Alınak Yazdı: EŞEK KULAĞINDAN DON DİKMEK Kürt, Türk ve diğer halklardan işbirlikçiler tüm seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de yine görev başındalar.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi