Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: İDAM ÜZERİNE

Mihrac Ural Yazdı: İDAM ÜZERİNE

Tarih 16 Şubat 2015, 13:38 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural / 16 Şubat 2015 Pazartesi - Kesab

Öncelikle Nazmi Altınöz kardeşimin güzel yazısını okumanızı isterim. https://www.facebook.com/nazmialt…

Özgecan olayını duyduğum anda konuyu ele alarak yazacaktım. Konu idam konusu. Sorumlu ve halkın uzun erimli stratejik çıkarları özgürlük ve demokrasi zeminleri açısından kimse idam konusunu ağzına bile almamalıdır. Tarihin tanık olduğu en hukuksuz şey idam cezasıdır ve bana göre hukukun hiçbir insani algısıyla bağdaşmayan bir karadır. Esasında ülkemizde idam cezasının kaldırılması çok kritik bir dönemin ürünü olmuştur; içteki toplumsal olayların özellikle de Kürt halk hareketinin özgürlük ve demokrasi yönünde gerçekleştirdiği ciddi atılımların dış etkenle birleşip çıkardığı bir sonuçtur Bu on yıllar üç kuşak Türkiye devrimci hareketinin özgürlük ve demokrasi mücadelesinin üzerinde taçlandığını da ayrıca ifade etmek gerek.

Ardı arkası gelmeyen sokak duygularıyla halkın stratejik çıkarlarının asla bağdaşmadığını 35 yıllık siyasal tecrübelerimle edinmiş durumdayım. Bu açıdan, özgürlük ve demokrasinin en önemli ayağı olan hukuk üzerine söyleyeceğim ilk şey idama karşı olduğumdur.

Tarihin hiç bir kesitinde idam hiç bir sorunun çözümü olmamıştır; tersine hatalı kararlarda idam ölümcül bir vicdan lekesidir. İnsanın yaşamına son vermek ise benim algılarımda hukukun insanla ilişkisi açısından asla kabul edilmez bir unsurdur. Hukuk , insan içindir insan katli için olamaz. Hukuk hakların özgürlüğü ve özgürlüklerin karşılıklı olarak sınırlarının belirlenmesi olayıdır, İnsanın olmadığı yerde, insanın katledildiği yerde hukukun hiç bir anlamı yoktur. Başkalarını tedip etmek ders almaları için insan katletmek ise en ilkel akılların bile reddedeceği bir savdır. Hukukta bireysellik olgusu bile, başkasını birilerinin üzerinden cezalandırma hakkına olanak tanımaz. Kaldı ki hiçbir suç bireysel değildir toplumsal yanları ekonomik ve siyasal zeminleriyle bir bütündür dolaysıyla ceza suç öğesini oluşturan toplumsal veriler dikkate alınarak ikame edilmelidir. Burada da insan esastır insanı idam sehpasına çıkardığınızda suç unsurlarını oluşturan tüm maddi verileri de o kişinin akıl labirentlerine mal etmiş olursunuz. İşin kolayına kaçıştır toplumu ıslah etmek toplumunda sorunlarında yer alan maddi verileri olumlu yönde değiştirme çabası yerine insanı katlederek yapacağınız şey acıyı kesmek için geçici çözüm baş vurmak olacaktır, bunun adı geçici uyuşturmadır, kendini aldatma yöntemlerinden biridir. İdam cezası Özegecan olayında dolayı da ise çok daha tehlikeli bir hal alabilir. Sapıkların, insanlık dışı katil sürülerinin istediği karınlık rejim şeriat ve idam kararları zaten laik cumhuriyeti bitirmiş olan AKP zihniyetinin istediği bir sonuç olarak gündemde gelip egemen olur. Kaş yapalım derken göz çıkarmanın Türkçesidir bu.


İlke açısından hukukun insan hak ve özgürlüklerini belirleyen yanları itibariyle de idam kararı bir tür hukuksuzluktur. İdamlara karşı olmanın temel nedeni de budur . Metafizik açıdan bir şey söylemek istemiyorum, canı veren ancak alır diyeceğim; isterseniz de bunu doğanın verdiği yaşamı ancak doğanın biyolojik sınırları alır derim. bunun ötesinde bir düşünce tam da dile getireceğim gibi Nazmi Altınöz kardeşimin yazısında çok açık olan şeriata prim vermek olacaktır. Karmaşanın, kaosun yarattığı fikir bulanıklığından vazife çıkararak şeriatın insanı hukuksuzca katletme fetvalarına ortak olmak anlamına gelecek idam kararına evet demek sonuçlarını kuşaklar boyu çekeceğimiz bir karanlık çöküş olacaktır. Bu tür karanlık kararlar sonunda sadece fikir suçlularını hedef alan bir faşist baskı rejimi haline geleceği ise tarihin yakın dönem tüm deneylerinde açıkça ortaya çıkmıştır. Özgecan’ın katilleri hukukun üstünlüğü ilkesiyle cevaplarını alacaklardır ama bu kim olursa ve ne olursa duygu selinin arkasından sürüklenerek hukuk icat etmemizi gerektirmez. Toplumların geleceğini daha ileri daha özgür daha çok hukuksal etkinliklerle destekleyip karanlık zihniyetleri kurum ve yasalarımızdan attıkça Özgecan hadiselerine de son vermiş oluruz.

 
Mihrac URAL

Bu haber 447 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: TİYATRO

Cemil Hayek Yazdı: TİYATRO Dünyanın en güzel tiyatrosu Türkiye halklarına karşı oynandı. Oyuncular Erdoğan ve AKP, yazanlar Erdoğan’ın akıl ho...

EN BÜYÜK MAFYA, ÇETE, EMPERYALİST İTİ KURUMSAL DEVLET FAŞİZMİNİN TA KENDİSİDİR

EN BÜYÜK MAFYA, ÇETE, EMPERYALİST İTİ KURUMSAL DEVLET FAŞİZMİNİN TA KENDİSİDİR 12 Mart ve 12 Eylül gibi faşist cuntalar, açık faşizmler olmadan emperyalizm ve İşbirlikçi oligarşi kendi krizlerin...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi