Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Kaç-Ak Saray'da İhale Kasırgası!

'Kaç-Ak Saray'da İhale Kasırgası!

Tarih 09 Mart 2015, 22:48 Editör yorumcahaber.com

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasının ardından AKP içinde başlayan "siyasi çekişme", kamu ihalelerine sıçradı.

Taraf gazetesinin haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakın bir ekip, Erdoğan’ın yakın çevresine verilen kamu ihaleleri ile ilgili bilgileri toplamaya başladı. Bürokratlar da bu ekibe adeta dosya yağdırıyor. Bu esnada en çok hakkında dosya giden kişiler ise Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ile halen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüten Fahri Kasırga oldu. Bir dönem adı Ergenekon sanıkları ile anılan Fahri Kasarga’nın çocuklarına verilen ihalelerin dosyaları Başbakanlık ekibine ve muhalefet partilerine sızdırıldı. Bu da, Ankara’da gizliden bir “dosya savaşının” başlamasına yol açtı. Bu durum, Ankara’da AKP’deki asıl kavganın 7 Haziran seçimleri sonrasında ve “yolsuzluk dosyaları” üzerinden yapılacağının işareti olarak algılandı.

Ankara’da krize yol açan ve elden ele dolaşan dosya, Fahri Kasırga’nın oğlu Mehmet Serdar Kasırga’ya ait LST (Locksmith Software Technologies) isimli firmaya, kamu kurumları tarafından verilen ihaleleri içeriyor. Dosyada, bu ihalelerle ilgili yapılan usulsüzlük işlemleri de ayrıntılı olarak anlatılıyor. Taraf’ın da ulaştığı dosyada yer alan bilgilere göre, ODTÜ yerleşkesi içinde ve 2005 yılında kurulan şirket son yıllarda, kamu kurumlarının tüm yazılım işlemlerini almaya başladı. Şirketin ismi İngilizcede çilingir anlamına geliyor. Şirketin sahibi Serdar Kasırga da Rize’nin Çayeli ilçesi ve Çilingir köyü nüfusuna kayıtlı olması, şirketin ismini daha da anlamlı kılıyor.

LST isimli yazılım firması, Ankara’da üstlendiği birçok işi zamanında bitirememesi nedeniyle tanınıyor. Bir de, MİT ve Emniyet, Tübitak gibi kritik kurumlarda aldığı işler ile anılıyor. Kozmik bilgilerin yer aldığı söz konusu güvenlik birimlerinin yazılımlarının, çok genç bir firmaya emanet edilmesi de güvenlik birimleri arasında farklı bir tartışmaya yol açtı. Örneğin, şirket 2013 yılında bir güvenlik kurumunun, “yazılım işini” aldı. İhalenin kazanılmasının üzerinden altı ay geçmesine rağmen şirket, yazılımla ilgili çalışmalara başlamadı. Bunun üzerine güvenlik kurumu, şirket ile olan sözleşmesini fesh ederek, LST’yi bir daha iş yapılmayacak firmalar listesine koydu. Buna rağmen, Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kritik kamu kurumlarında, ardı ardına yazılım işleri almaya devam etti. Söz konusu şirketin son beş yılda üstlendiği yazılım işlerinin tutarının ise 100 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor.
Haberinyeri.net

Bu haber 23844 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Tanıyın bunları: 'AKP'lilere oy veren babam da olsa evime almam sokağa atarım' dedi, AKP'den aday oldu

Tanıyın bunları: 'AKP'lilere oy veren babam da olsa evime almam sokağa atarım' dedi, AKP'den aday oldu AKP'nin Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva'nın 2014 yılında yaptığı bir paylaşımda 'Yaşl...

Soylu’dan halka tehdit: ‘Sokaklarımızda huzur var, filmi başa sarmayalım’

Soylu’dan halka tehdit: ‘Sokaklarımızda huzur var, filmi başa sarmayalım’ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı'da düzenlenen temel atma töreninde konuştu.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi