Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Aleviyim ve asli ögesi ol(a)madığım devleti korumak bana düşmez'

'Aleviyim ve asli ögesi ol(a)madığım devleti korumak bana düşmez'

Tarih 07 Ağustos 2015, 09:34 Editör yorumcahaber.com

Devletin temeli, sütunları ve görünür yapısal şekli Alevisiz inşa edildi. Bu durumda asli öğesi ol(a)madığım devleti korumak bana düşmez.

Devlet ve Aleviler ilişkisi üzerine kabul edebileceğimiz devamlılık esasına dayalı hukukundan bahsedemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş, kurumlaşma ve gelişim süreçleri gözlemlendiğinde Alevilere biçilen rol 'üvey vatandaşlıktır.'

Garabete dönüşen Osmanlının enkazı üzerine Devlet-Ulus modelini inşa eden üst-aklın, Alevi tasfiyesiyle resmiyet kazandırdığı öteleme-yok sayma stratejisi değişmez kırmızıçizgi olarak günümüzün Neo Osmanlıcı iktidar aygıtı tarafından da jenosid tehdidine varacak kudurganlıkla sürdürülüyor.

Devletin temeli, sütunları ve görünür yapısal şekli Alevisiz inşa edildi. Bu durumda asli öğesi ol(a)madığım devleti korumak bana düşmez. Devletin devamlılığı adına farklılık arz eden hiç bir etnik, inançsal ve kültürel dinamiğe mesafeli olmayacağım gibi onlarla ortak paydalar etrafında birlikte yeniyi inşa etme bilinciyle hareket ederim. Eski yıkılsın, yeniyi kuralım derim.

Sünni-Türk resmi devlet sistematiğiyle kavgalıyım. Ne resmi Sünniliği, ne kurumsal Türklük şemsiyesini kabul ediyorum. Bana parçası olduğum kolektif aidiyetin özgün gelişimi önünde negatif rol üstlenen siyasal sisteme itiraz etmemem yönünde geçerli neden gösteren çıkmaz. Bir arada yaşam seçeneği olarak kristalize edilen eşit koşullar tekçi-kurumsal faşist devletin çatısı altında gerçekleşemez.

Öyleyse devleti kutsayan değil, reforme eden stratejik önermelere evet demek aklıselime hizmet eden yoldur. Reel politik duruşumu mevcut devletin etkisizleştirilmesi yönünde geliştirmeyi parçası olduğum aidiyet açısından mantıklı seçenek olarak görürüm.

Özerk-otonom yönetimsel seçeneklere bir örnek olması açısından Dersim coğrafyasını gösterebilirim. Tarihsel Dersim coğrafyasında Sünni-Türk idarecilik yerine Alevi toplumsallığın söz, yetki ve karar merciyi olduğu yerelden merkeze doğru uzanan özerk bir yapı tahkim edilebilir.

Aynı minvalli model Liwa bölgesi içinde uygulanabilir bir somut tercih haline gelebilir. Ankara'nın dikta ettiği şekilde işleyen merkeziyetçilik yerine yerelin GSMH'dan payına düşen bütçeyle kendi kendini yönettiği yeniyi ifade eden siyasal seçeneklere evet diyorum.

Ferhat Aktaş - Taha Haber
 
 
 

Bu haber 804 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

SBS SONUÇLARI AÇIKLANDI

SBS SONUÇLARI AÇIKLANDI İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin merakla beklediği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı.

Yorumcahaber Okurlarına Duyuru

Yorumcahaber Okurlarına Duyuru Siteyi açalımız bir iki ay sonra tam bir sene olacak.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi