Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTürbanlı yazardan, gerici M. Şevki Eygi'ye kapak gibi bir yazı

Türbanlı yazardan, gerici M. Şevki Eygi'ye kapak gibi bir yazı

Tarih 05 Şubat 2016, 09:19 Editör yorumcahaber.com

Bağdat Caddesi'nde yaşanan tecavüz dehşetinin ardından cinsel istismar olaylarında kadını suçlayan çirkin bir yazı kaleme alan İslamcı gazete Vahdet'te Mehmet Şevki Eygi'ye yine aynı gazetenin türbanlı yazarı Kerime Yıldız'dan tepki geldi.

Eygi'nin “Fahişe olmayan, fahişelik yapmayan bâzı kadın ve kızların, fâhişe kıyâfetiyle gezmeleri kabul edilemez.” şeklindeki yazısına itiraz eden Yıldız, "Ben, bu cümleyi anlayamadım. Fahişe kıyâfetinin tanımı nedir? Meselâ, kimler fahişe kıyâfeti ile geziyorlar?" diye sordu.

Kerime Yıldız, Eygi hakkında suç duyurusunda bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi avukatları da eleştirdi.

İşte Vahdet'in türbanlı yazarının yazısında ilgili bölüm.

Şevket Eygi ve Suç Duyurusu Yapan Avukatlara İtirazımdır

Geçen salı günü, gazetemiz yazarlarından M. Şevket Eygi’nin, Bağdat Caddesi’deki taciz hadisesi ile ilgili bir yazısı yayınlandı. Eygi, bu tip suçların artmasının sebeplerini ve alınması gerekli tedbirleri, yazmış. Tecavüzcülerin sert bir şekilde cezalandırılması fikrine, yüzde yüz katılıyorum. 

Ama, yazıda öyle bir cümle var ki dondum kaldım.

“Fahişe olmayan, fâhişelik yapmayan bazı kadın ve kızların, fahişe kıyafetiyle gezmeleri kabul edilemez.”

Ben, bu cümleyi anlayamadım. Fahişe kıyâfetinin tanımı nedir? Meselâ, kimler fahişe kıyafeti ile geziyorlar?

Şevket Eygi, kusura bakmasın. İstediği kadar açık olsun, bir kadının kıyafeti hakkında, fahişe kıyâfeti denilmesi, beni çok rahatsız etti. Bir kadın, sizin ölçülerinizin, inançlarınızın dışında giyiniyor olabilir. Çok açık, dar, fazla dekolte gibi kelimeler kullanabilirsiniz ama, fahişe kıyâfeti diyemezsiniz. Diyelim ki böyle bir kıyâfet türü var. Bu, tecâvüzün ana sebebi de olamaz. Kafası bozuk adam, çarşaflı birine de saldırabilir. “O kadının, o saatte sokakta ne işi vardı?” diyenler, bir kadının evini basıp tecavüz suçu işleyenlere ne diyorlar acaba? 

....

Şevket Eygi’nin üslûbuna, daha evvel de itiraz etmiştim. Dondurma yalayan başörtülüleri yazmıştı. Onu seven okurları da ağzımın payını vermişti. Biliyorum, gene verecekler. Alıştım artık. Acımıyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi dört avukat hanım, Eygi hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Öfkelerini anlıyorum ama, Eygi’nin yazısındaki bazı ifadelerin çarpıtılmasına da üzüldüm. Yanlarında değildim; basında çıkan haberlerde okudum. Mesela, Avukat Feyza Altun, Eygi’nin, İslamî kurallara uygun olarak giyinmeyen tüm kadınları ‘fâhişe’ olarak nitelediğini söylemiş. İnsaf, merhamet. Bu nasıl avukat? Yazının neresinde böyle bir şey var? 

Bir kadının fahişe kıyâfeti giydiğini söylemekle fahişe olduğunu söylemek arasında fark olduğunu, bir avukat, herkesten iyi bilir. 

Ah Feyza Hanım ah! Biz neler gördük. Anlı şanlı gazeteci Fatih Altaylı başörtülülere fahişe dediğinde; meşhûr Sümer kraliçesi Muazzez İlmiye Çığ, Hititlerde fahişelerin başını örttüğünü söylediğinde bu kadın platformları neredeydiler?

Ayrıca, bir duyarlılık örneği daha göstererek “pornografi hissi öldürüyor” bağlamında, tecâvüz ve kadın cinâyeti haberlerine, filmlerine sansür getirilmesini isteyin lütfen.

Bir şey daha Feyza Hanım. Şevket Eygi’ye kızmayın. Bazı kıyâfetleri İslamî bulmaz ama, giyinen kadınlara saygılıdır. Bir zamanlar, gece hayâtının krâliçesi Ayşegül Nadir’e çok saygı gösterirdi. Ayşe Arman’a röportaj bile vermişti. 

Biliyorsunuz, bu hanımlar tesettürlü değil.

abcgazetesi.com

Bu haber 1365 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Medya

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma'

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma' Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, dün Ahmet Hakan'ın Hürriyet'te yazdığı yazının bir benzerini kaleme alırken...

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti!

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti! Kasım seçimleri ardından Erdoğan'a biat eden Doğan Medya'nın temel yazarlarından Özkök, Türkiye'nin ger...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi