Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımYılmaz Öztürk'ün katledilmesine dair Halkın Hukuk Bürosu'ndan açıklama

Yılmaz Öztürk'ün katledilmesine dair Halkın Hukuk Bürosu'ndan açıklama

Tarih 21 Şubat 2016, 14:25 Editör yorumcahaber.com

Dün akşam Armutlu'da polis operasyonunda katledilen Yılmaz Öztürk'le ilgili devrimci avukatlarımız açıklama yaptı.

İşte o açıklama:
YILMAZ ÖZTÜRK, DEVLETİN 5000 POLİSLE ‘YEDİTEPE HUZUR” ADI ALTINDA YAPTIĞI “GENEL ASAYİŞ UYGULAMASI” NDA
HALKA GÖZDAĞI VERMEK AMACIYLA KATLEDİLDİ!
ZULMÜ YAPAN KADAR GÖRÜP DE SUSAN DA SUÇLUDUR!
BASIN VE TELEVİZYON KURULUŞLARI!

YAPTIĞINIZ HABERLERLE YOKSUL HALKIN KATLEDİLMESİNE ZEMİN HAZIRLIYOR, MEŞRULAŞTIRIYORSUNUZ!

ONURLU BASIN EMEKÇİLERİ!

BU ZULMÜN ORTAĞI OLMAYIN, BASIN AHLAKINA VE HALKIN HABER ALMA HAKKINA SIĞMAYAN POLİSİN SERVİS ETTİĞİ BİLGİLERLE HABER YAPILAN MEDYA KURULUŞLARINI VE GERÇEKLERİ AÇIKLAYIN, İSTİFA EDİN!

Dün akşam saatlerinde İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın bizzat yönettiği 39 ilçede 5 bin polisin katıldığı ‘Yeditepe Huzur” adı altında, halka karşı sindirme ve terör uygulamaları yapılacağına dair haberler yer aldı basında.

Üzerinden bir kaç saat geçmeden yoksul halkın yaşadığı ve devrimci dinamiklerin güçlü olduğu Sarıyer’ in Küçük Armutlu Mahallesinde Yılmaz Öztürk isimli 20 yaşında bir gencin polis tarafından vurulduğunu ve durumunun ağır olduğunu öğrendik.

Yılmaz Öztürk’ ün vurulması olayını öğrendiğimiz andan itibaren kaldırıldığı Okmeydanı hastanesinde ve yaşamını kaybetmesinden sonra da İstanbul Adli Tıp Kurumu önünde yakınlarıyla birlikteydik. Mahallede yaşayan halkı ve görgü tanıklarını dinledik. Polisin iddialarını gerçek kabul etmeden önce, gazeteciliğin basın ahlakının en temel kurallarını yerine getirin. Araştırın, 5 N 1 K ile olayın gerçeğini irdeleyin.

Bunu yapmıyorsanız, bizim yaptığımız araştırmaları esas almalısınız. Yaptığınız haberleri verdiğimiz aşağıdaki bilgiler ışığında düzeltmelisiniz!

Ortada basına yansıtıldığı gibi, o gün ve saatte karakola yönelik bir eylem olmamıştır. Karakolun yakınlarında oturanların verdiği bilgi bu şekildedir.

Yılmaz Öztürk, yolda yürürken akrep olarak tabir edilen araçtan üzerine ışık tutulup, sonra tek kurşunla vurulmuştur. Yılmaz ÖZTÜRK , devrimcilik yapan, aktif olarak eylemlere katılan biri değildir ve tam da bu nedenle hedef olarak seçilmiştir. Halkı korkutup sindirmek, hak talep edemez hale getirmek amaçlanmıştır.

Yılmaz, devrimci olsa, silahlı bir eylem yapma şüphesi altında olsa bile bu katledilmesini haklı ve meşru göstermez. Polisin görevi katletmek değildir, polis halkın verdiği vergilerden ödenen maaşla görev yapar, yasalarla kanunla bağlıdır, bağlı olmak zorundadır. Bağlı oldukları yasalar faşist, halka karşı yapılan yasalar olduğu halde, polis bu yasalara bile uymamaktadır.

Yılmaz’ın iddia edildiği gibi bir eylem içinde olması, mutlaka ispatı gerektiren bir durumdur. Polis, Yılmaz’ın karakola yönelik eylem yaptığı iddiasında ise , Mobese kayıtlarını, karakol kamera kayıtlarını ve bu kayıtların Yılmaz ile bağını kurmalı ve açıklamalıdır.

Basına bu şekliyle polis tarafından servis edilen bilgiler, devletin yaptığı katliamı meşrulaştırmak ve başka katliamların önünü açmaya hizmet eder. Basın daha önce de, devletin katliamlarını meşrulaştırmak için, gerçeklerin çarpıtılmasına ve katliamların meşrulaştırılmasına hizmet edecek haberler yapmış, gerçeklerin inkar edilemez bir biçimde ortaya çıkmasından sonra da hiç bir utanç ve özeleştiri pratiği göstermemiştir. Yakın zamanda evinin içinde “galoş giyin” dediği için katledilen ve canlı bomba olduğu yönünde haberler servis edilen Dilek Doğan olayı en yakın örnektir.

Yılmaz Öztürk’ ün otopsisine katılamadık. Ve yine atış mesafesi tayini için gerekli olan giysilerine ulaşamadık. Bütün polis öldürmelerinde delilleri toplayanla suçu işleyenler aynı olduğundan delil karartma ihtimali çok yüksektir.

Basını ve sosyal medya üzerinden çığırtkanlık yapan sorumsuz, insanlıktan nasibini almamış soysuzları uyarıyoruz! Gerçekleri karartamazsınız. Gerçekler er ya da geç kendi hükmünü sürecektir.

Son olarak Yılmaz’ın ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyor, katil polislerin bir an önce yakalanması ve cezalandırılması için hukuken, vicdanen ve ahlaken ne gerekiyorsa yapacağımızı halkımıza duyuruyoruz.

Cenaze saat 14’te Armutlu Cemevi'nden kaldırılacak, Sanayi Mahallesi mezarlığına defnedilecektir.

HALK ÇOCUKLARI SAHİPSİZ DEĞİLDİR!

YILMAZ ÖZTÜRK’ ÜN KATİLLERİ BULUNSUN!

HALKIN HUKUK BÜROSU

Bu haber 545 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Haber

Mihrac Ural: ABD ve işbirlikçileri hava saldırısında hezimete uğradılar yine Suriye'nin zaferi

Mihrac Ural: ABD ve işbirlikçileri hava saldırısında hezimete uğradılar yine Suriye'nin zaferi Mihrac Ural - 14 Nisan 2018 / Cumartesi- Lazkiye, saat: 06:05

MİT ve yandaş medyanın öldü dediği Mihrac Ural dün canlı yayında önemli açıklamalar yaptı

MİT ve yandaş medyanın öldü dediği Mihrac Ural dün canlı yayında önemli açıklamalar yaptı 'Saldırılar insanlığı ve barış içinde birlikte yaşayan Suriye halkını hedef aldı' Mihrac Ural

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi