Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Ismarlama haber, masa başı manşet': Milliyet Uludere'de 'acıları bitirip huzuru getirdi'

'Ismarlama haber, masa başı manşet': Milliyet Uludere'de 'acıları bitirip huzuru getirdi'

Tarih 25 Nisan 2016, 11:59 Editör yorumcahaber.com

Demirören ailesinin satın almasının ardından yayın politikasında kaydadeğer bir değişim gözlenen Milliyet, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hava bombardımanıyla 34 sivilin yaşamını yitirdiği Şırnak'ın Uludere ilçesinde acıların son bulduğunu öne sürdü.

Milliyet, manşetten ‘Acılar bitti, huzur geldi’ başlığıyla gördüğü Tunca Bengin imzalı haberde, Şırnak’ın diğer ilçelerinin aksine, Uludere’de çatışma olmamasına dikkat çekti. İlçede hendek ve barikatların olmadığına vurgu yapılan haberde, ‘huzur’un gerekçesi olarak da olimpik yüzme havuzu, sentetik çimli saha, kapalı spor salonu, Beytüşşebap-Uludere tünel geçidi gibi tesis ve yol yatırımlarının varlığı gösterildi.

Haberde, Türkiye’nin doğusunda onlarca il ve ilçede halkın evlerinden ayrılmasına neden olan çatışma ortamı da es geçilerek, Uludere’nin artık göç alan bir ilçe haline geldiği söylendi. Milliyet, “Karakol ve köy baskınlarında büyük acılar yaşayan Uludere, artık göç vermiyor, göç alıyor” ifadesini kullandı.

Uludere Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan’a göre, 40 bin nüfuslu Uludere’de tam bir huzur ve güven ortamının hakim olduğu belirtilen haberde, şu ifadeler yer aldı: “Tabi bunda alınan güvenlik önlemlerinin yanı sıra ilçeye yönelik yatırımların katkısı da çok büyük. Çünkü bir zamanlar terör nedeniyle göç veren Uludere bölgede terörün ‘zirve’ yaptığı bugünlerde Şırnak merkezindeki çatışmalardan kaçan 7 bin kişiye de kucak açmış durumda. Nitekim önceki gün konuştuğumuz Kaymakam Şivgan da ısrarla buna vurgu yaptı ve “Gündemimizde hendekler, barikatlar EYP’ler değil yatırımlar var” dedi.”

Yatırım var, çatışma yok

Yatırımların çatışma olmamasında büyük etkisi olduğu vurgulanan ama bölgede korucu köylerinin yoğunluğundan bahsedilmeyen haberde, Uludere kaymakamı Şivgan’ın yatırımlara ilişkin sözlerine de geniş bir yer ayrıldı: “40 bin nüfuslu ilçemizde şu an yapımı devam eden yatırımların toplam büyüklüğü 30 milyon lira. Bunların arasında 24 milyon lira tutarında Eğitim Kampüsü Projesi, Kent Meydanı, Şehir Parkı, Hükümet Konağı Ek Hizmet Binası ve altı cami var. İhale aşamasındaki eğitim kampusu Şenoba ile Hilal beldelerinin tam ortasında 30 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak. İçerisinde 300 kapasiteli bir yurt binası, 64 dairelik öğretmen konutu, 36 derslik, Kapalı Spor Salonu, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, FİFA standartlarında sentetik çim saha, cami, kütüphane, yemekhane ve kafeteryalar olacak. Havuzdan öğrenciler dışında vatandaşlar da yararlanabilecek.”

Katır ölümleri değil, ‘özveri’

Roboski katliamında sorumluluğu olanların hala aydınlatılmadığı, geçtiğimiz yıl için kaçakçılığı bitirmek gerekçesiyle onlarca katırın öldürüldüğünü de es geçen Milliyet, kaymakamın sözlerine dayandırdığı haberinde, devletin Uludere’de ‘hukukun üstünlüğünü benimsemiş, insan haklarına saygılı, şeffaf ve hesap verilebilir’ bir yönetim anlayışında olduğunu, ilçede bu yüzden ‘terör eylemleri’nin görülmediğini yazdı.

Kaymakama göre, yine kaçakçılık da, katır itlafları ve baskılarla değil, ’48. Hudut Tugay Komutanlığı’nın özverili çalışmaları neticesinde’ son buldu. Şivgan, “Üç tane yeni kontrol noktası açıldı ve illegal sınır geçişleri her türlü şekilde sonlandırıldı. Vatandaşımız da bu konuda çok duyarlılık gösterdi. ‘Kapı açıldığında sınır ticaretimizi yasaların bize sunduğu imkanlar çerçevesinde yaparız’ diyorlar. Çünkü hiç kimse kendiliğinden bir anda kaçakçı olmuyor. Şartlar onları o noktaya itmiş. Şimdi yaklaşık 80 kilometrelik sınır hattımızda bir tane kapımız açılacak ve bu şekilde vatandaşlarımız Ortadoğu’yla Kuzey Irakla kültürel,sosyal ekonomik her türlü ilişkilerini geliştirecekler. Bu vatandaşımız için büyük bir umut ışığı oldu” diye konuştu.

‘Masa başı manşeti’

ferhat encu

Ferhat Encü

Milliyet’in ‘Acılar bitti’ manşeti, Roboski katliamının mağdurlarından Encü ailesinin ferdi HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü’ye göre, ‘masa başında ısmarlama hazırlanan’ bir haberden öte değil.

Diken’in ulaştığı Encü, bu tarz haberlerin Uludere için önceden de hazırlandığına vurgu yaptı. Uludere halkının nasıl düşündüğünün, devlet yetkilileriyle değil, halkla yapılan görüşmelerle anlaşılabileceğini belirten Encü, “Uludere’yi görmek istiyorlarsa, aileler her perşembe katliamda ölen yakınlarını anmak için, adalet için mezarlığa gidiyorlar, oraya baksınlar. Üzerinden dört buçuk yılı aşkın bir süre geçmiş, hiçbir sorumluya ceza verilmemiş, acıların bittiğini, böyle masa başında, bir yerlerden servis edilen, ısmarlama haberlerle, masa başı manşetlerle kimsenin söylemeye hakkı yok, haddi de yok” diye konuştu.

‘Uludere bir açıkhava hapishanesine dönüştürüldü’

Uludere halkının kaymakamın sözlerinin aksine yaşanan çatışma ortamına öfke duyduğunu, bunu her fırsatta eylemler, yürüyüşler yaparak gerçekleştirdiğini belirten Encü, kaymakamın aksine, kaçakçılığın da ‘özverili çalışmalar’ neticesinde değil, çatışma ortamının etkisiyle son bulma noktasına geldiğini kaydetti.

Encü, geçtiğimiz yıl yapılan katır itlaflarını hatırlatarak, şöyle dedi:

“Daha bir ay önce 40 katırla sınırı geçen aile tam beş gün diğer tarafta bekletildi. Ancak çeşitli yollarla geri dönebildiler. Bu bölgede çatışma ya da kaçakçılık yoksa ekonomik sorunların çözümüyle ilgili değil ancak Uludere’nin açık hava hapishanesine dönüştürülmesiyle durumu açıklayabiliriz.”

Diken.com

Bu haber 4230 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Medya

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma'

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma' Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, dün Ahmet Hakan'ın Hürriyet'te yazdığı yazının bir benzerini kaleme alırken...

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti!

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti! Kasım seçimleri ardından Erdoğan'a biat eden Doğan Medya'nın temel yazarlarından Özkök, Türkiye'nin ger...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi