Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: ALFABE - DİL VE UYGARLIK İLİŞKİSİ

Mihrac Ural Yazdı: ALFABE - DİL VE UYGARLIK İLİŞKİSİ

Tarih 12 Haziran 2016, 11:52 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural / 12 Haziran 2016 / Pazar /Lazkiye

Kısa ama küçük bir kıvılcım olması dileğiyle alfabe ve dilin toplumların uygarlıklarla ilişkisine dair birkaç cümlede mesaj vermeye çalıştık. Tartışma kalitesi güzel insan Veysel Karani Çoban arkadaşımla tartışmamızı siz okurları bir makale olarak sunmak istedim. Konunun bu günün sorunlarıyla da ilgisi olması dolaysıyla katkınızı bekliyorum.

Veysel Karani Çoban arkadaşımın “NATO-ABD VE DİKTATÖRÜN ORDUSU TSK GENEL KURMAY BAŞKANININ CEHALETİ” başlıklı yazıma

(https://www.facebook.com/photo.php?fbid=146521775753611&set=a.107100896362366.1073741828.100011873679111&type=3&theater )

Alttaki şu yorumu yaptı;

“Sayın Ural Türkçe,Türk alfabesi ve göçebelik konusunda bilgisizce yazılarınız var. Türkçe meselesinde Divanı lügatit Türk ü okuyun.Orhun anıtlarındaki alfabe hangi alfabedir onu öğrenin.göçebe olan boylar vardı hâlâ da var.ancak Oğuz boyları göçebe, yarı göçebe ve yerleşik olanları vardır. Oğuz devletinin başkenti şu an Kazakistan cumhuriyeti Kızılorda şehri Karmakçı ilçesi nde arkeologlar çalışmakta olan Yeňikent, iki katlı evler, kanalizasyon, sulamalı tarım yapılmış. Az da olsa tarih okumanızı tavsiye ederim.”

Cevabım;

Bilgi ve bilgisizlik üzerine bir şey demeden önce, derin ırkçılıkla yüzleşme ihtiyacınızın olmayışı üzerine uzun uzun düşünmeniz gerektiğine inanıyorum. Bu gün artık tartışma dışı kalmış aşılmış konular üzerinde yaptığınız iddianın hiç bir geçerli bilimsel verisi olmadığını söyleyeceğim ve Ayşe Hür'ün şu makalesini okumanızın bile yeterli olacağını sanıyorum. Bu bir.

(http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=r2&haberno=2552 )

İkincisi; Orhun kitabeleri ve üzerindeki alfabenin neden devam ettirilmediğini sorgulamak bile bunun Türkler için bu güne gelen dilin öz alfabesi olmadığını göstermeye yeter. Bu tıpkı vatanı vatan yapanın üzerinde yaşamı, zirai çabayı kesilmeden sürdürme yetisi olması gibidir. Bir dönem kullanmış atmışsınız sonra Arap alfabesini kullanmış atmışsınız, şimdi Latin takılıyorsunuz; diktatörle birlikte belki Arap alfabesine döneceksiniz.

Bu da değil, "Sözlerin Soyağacı" kitabında Sevan Nişanyan, tek tek kelime kelime yaptığı bilimsel araştırmalarla ancak 3500 kelimelik bir Türk diliyle yüz yüze kaldığımızı gösterdi. Bu potansiyeldeki bir dilin alfabe üretememiş olması çok normaldir. Biz bu sürece Anadolu’ya gelen göçebe Türk aşiretlerinin siyerinden de çok iyi anlıyoruz; batıya bir kısrak başı gibi uzanan bu göçebeler 4 başkent değiştirmiş (Söğüt, Bursa, Edirne, İstanbul) ve hala verili Ankara başkentinden razı olmayıp tekrar İstanbul’a dönmeyi bile düşünmektedir.

Bütün bunlar bir araya getirildiğinde de görülecektir ki, tarih serüveni içinde bu toplulukların ne alfabe açısından ne de şehirleşme ve uygarlık yaratma açısından hiç bir potansiyele sahip değil. Bunun da ötesinde yıktıkları uygarlıklarla sentezleşme durumunda bile olamamışlar.

Tekrar dil üzerine döneceğim, bütün bu veriler dilin güçsüzlüğünün de verileri arasında sayıla bilir. Göçebe toplum üretim dışı teknoloji dışıdır bunlarsa dilin gelişiminde önemli rol oynarlar. Tarihi bu günden geçmişe bakarak yazacak olursak "Güneş dil teorisi" üretmek hiç de zor değildir ama bu dilin gücünü mü gösterir. Dolaysıyla çocukların bile adını bildikleri Orhun kitabeleri ve alfabesinin bu gün için sadece geçmişte kalan, bu güne gelme takati olmadığı için yok olan bir varlığı ifade eder. Bu da iddialarımı doğrulayan en güzel örnektir.

Veysel Karani Çoban ın cevabıma verdiği cevap;

“Sayın Ural cevabınız için teşekkür ederim. 1.ırkçı yada derin ırkçı değilim, ırkçılıkla yüzleştim. Irkçı olduğum kanısına nereden nasıl vardınız bilemiyorum. 2.Osmanlıcı veya soytarı diktatörün yandaşı değilim. 3.Ayşe Hür hanımın yazısını okudum, gönderdiğiniz için teşekkür ederim. Ancak yazıda değindiği Göktürk devleti. Ben Oğuzlardan bahsettim,Yeňikent, Sütkent,Otırar, Ürgeniş Bozok bilinen bu şehirler Uygur yada Kırgız şehirleri değil Oğuz şehirlerdir.arkeolojik kazılar devam etmektedir. Orhun yazıtları ndaki alfabe hangi dilin alfabesidir o zaman buyurun bizi aydınlatın. İslam sonrası arap alfabesi kullanılması ve malumunuz osmanlının osmanlıca denen saçmalığı kullanması tabii ki Türkçeyi zayıflatmıştır.”

Benim de cevabın cevabına cevabım;

Değerli kardeşim cevabınız için ben de teşekkür ederim. Son cümleniz çok önemli. Bir dilin potansiyeli o dili kullanan toplumun üretim ve uygarlıkla olan ilişkisine bağlı olarak güçlü oluyor ya da olmuyor. Araplar tarihte Heredot’un kitabında yer alan göçebe ve kıran kırana birbiriyle savaşıp ölen-öldüren topluluklardır; Perslerin Grek seferinde ücretli savaş elamanlarından başka bir şey değillerdi (Türklerin Emevi ve Abbasi dönemlerindeki hallerine benzer haldeydiler) Ta ki, Roma-Bizans boşluğundan İslam Arap imparatorluğunu kuracak toparlanmaya ve ellerinde İslam gibi bir ideolojiye sahip olana kadar, bu haldeydi. Ama ne oldu, bu barbar Araplar toparlanarak bir uygarlık kurdular ve anlaşılması güç yazılması bir o kadar güç alfabelerini de noktalamalarla güçlendirerek çağdaşlaştırdılar ( o zamana göre) Uygarlıklarını kurduklarında da dilleri kadar alfabelerini de dünyaya empoze etmiş oldular. Yani dengeler doğru orantılı gelişti. Arap uygarlığı ve dili birlikte at başı ilerledi. Bunu Göktürk alfabesinin sahipleri için diyemiyoruz, bunun için de bu potansiyelin olmaması dolaysıyla dünyadan göçüp gitmiş oldu.

Süreklilik yok, kalıcılık yok, yerleşik düzen yok "göçebe toplumdan uygarlık çıkmaz" diyen malum Taha Akyol’un sözü burada yerli yerine oturmuş oluyor. Araplar camı ve etrafında medine (şehir) kuramasaydılar onlar da göçer çadırları içinde gaspçı, yol kesici bir toplum olarak dillerini asla geliştiremeyeceklerdi. Bunu anlatmaya çalıştım sizlere.

Türk halkına ve dilene tüm saygımı belirterek bir tarihi tespitte bulunmak gerekirse şunu demek yanlış olmayacaktır; Türk dili kendi alfabesini yaratamadı, pro-alfabelerini yaşatamadı, geliştiremedi, güçlendirmedi Bunun nedeni göçebe toplum yapısıdır, uygarlığa geçemeyiştir. Son fırsatları olan Bizans uygarlığı üzerine oturmalarına rağmen bir atılım yapmaya da müsait olmayan dokuları sonuca bunu başaramadılar. II. Viyana kuşatması (1683) ile daha batıya gidemeyip gasp edecek bir şey kalmayınca yıkılışa uzanan süreç başladı.

19 yılların sonu 20.yy başlarında Atatürk’ün önderliğinde yapılan atılım ise tarihte geç kalan her atılım gibi güdük kaldı. Taşıma suyla değirmen çevrilmeye çalışıldı; Latin alfabesiyle Türk dili güçlendirilmeye, Anadolu’nun kendilerine ait olmayan tarihiyle de “40 asırlık Türk yurdu” söylemlerinin yalan kurguları istedikleri tarihi oturtma fırsatı tanımadı.

Buna Anadolu’nun diğer milletlerinin vatanları üzerinde bu harekete kalkışıldığı içinde bu günün sıkıntıları tüm yönleriyle ortaya çıkmış oldu. Sonuç sizin de sözünü ettiğiniz nedenler gibi bir çok daha nedenden dolayı da( ve en önemlisi gaspçı yayılmacı başka milletlerin emeklerine el koymak üzerine kurulu üretim ve yaşam tarzları) bu günün sonucuna varılmış oldu. Bu tarihsel serüveni doğru kavramadan dil üzerine alfabe üzerine doğru bir fikir ileri sürmek güçtür. Bunun anlaşılması gerek.

Alfabesi olmayan bir dile hep zayıfı bir dil olacaktır. Uygarlık atılımı teknoloji ve yaşamla iligil atılım yapamayan bir topluluk alfabesiz dilini geliştiremeyecekti. Olay budur.

Mihrac URAL

Bu haber 554 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Erdoğan’ın ‘Türkiye’yi bölme projesi’ tutmadı

Erdoğan’ın ‘Türkiye’yi bölme projesi’ tutmadı 24 Haziran seçimlerinde Erdoğan Türkiye’yi üç ana eksende bölüp hepsinde yüzde 65-70’i bulan en büyük parçayı arkas...

Mahmut Alınak Yazdı: SEN BİR TANRIÇASIN

Mahmut Alınak Yazdı: SEN BİR TANRIÇASIN Dün İstanbul’dan kızım Belga aradı. Banka hesap numaramı istiyordu. Bir kadın arkadaşı, parası Kars’ taki engellile...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi