Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: 'DİBİNE KADAR FAŞİZM'

Mihrac Ural Yazdı: 'DİBİNE KADAR FAŞİZM'

Tarih 14 Mayıs 2017, 20:08 Editör yorumcahaber.com

Türkiye'nin son halleri ve geleceği üzerine Cengiz Aktar'dan bir makale. Dikkatli okurlarımın zaman ayırırp okumasın istiyorum. "Vakti olmayanlara" kısa bir özet sunuyorum.

1- Türkiye gibi dünyaya son derece bağımlı, her yönden bağımlı bir ülke için Kuzey Kore olmak, sınırları kapatmak, kendini tecrit etmek mümkün değil. Dünya ile birlikte, bölgesi ile birlikte, Avrupa ile birlikte yaşaması gereken bir ülkedir Türkiye. Oysa yıllardır kendini devamlı tecrit eden, Avrupa’nın bütün kurumlardan atılmak için elinden geleni yapan bir ülke; Avrupa Konseyi, AB’den hatta NATO’dan. Bu sürdürülebilir bir şey değil ki, ona fırça at, buna hiddetlen, öbürüne heyheylen, berikine ayar ver… Dünyada yalnız kalmış bir ülkedir bugün Türkiye. 1945’den beri tuğla üzerine tuğla koyularak inşa edilen, örülen stratejik bağlantılarını bir tekme ile yıkmış bir ülke.

2- Katar, Suudi Arabistan deniliyor. Hindistan ve Çin’den yatırım yapmasını isteyecek şu sıralar Cumhurbaşkanı. Oralara ziyaretler düzenliyor. Bütün hesap o ülkelerden yatırımcı çekmek. Bu ülkeler aptal değil ki. Katar ve Suudi Arabistan’ın parasını İngiliz bankacılar yönetir. Çin ve Hindistan sanayide Türkiye’nin çok önünde iki ülke. Türkiye’de yatırım yapmak gibi bir hevesleri yok. Zaten mallarını satıyorlar Türkiye’ye, özellikle Çin. Çin’deki iş gücü Türkiye’dekinden çok daha kaliteli ve ucuz niye gelip Türkiye’de yatırım yapsın? Aynı şey Hindistan için geçerli. Bunlar ham hayallerdir. Türkiye’nin önünde muazzam bir imkan vardı. AB ile bütünleşme imkanı vardı.

3- Türkiye’nin kendi öz sermaye birikimi yok, o Varlık Fonu aslında yokluk fonu. Tasarruf haddi dünyada en düşük olan ülkelerden biri Türkiye. İnsanlar kazandıkları paranın yüzde 90’nını harcıyor yüzde 10’nunu biriktirebiliyor. Bu çok düşük bir tasarruf haddidir. Yer altı kaynağı yok, yer üstü kaynaklarını kullanmaktan aciz. Araştırma- geliştirme konularında son derece zayıf. Eğitim sistemi çökük. Çocuklar, bırakın yabancı dili, Türkçe konuşamıyorlar. Üniversite mezunu işsizliği had safhada, elindeki tek gerçek zenginliği olan beyinlerini de kaçırıyor. Ya üniversiteden kovuyor ya da yurtdışına kaçmalarını teşvik ediyor. Bugünü bırakın ülkenin geleceğini bitirmiş bir rejimden söz ediyoruz.

4- AB Türkiye’nin bir numaralı partneri. 2016 yılında 78 Milyar Euro’luk ihracatı var Türkiye’ye AB’nin. Türkiye’den de 56 Milyar Euro’luk ithalatı var. En büyük yabancı yatırımcı; sıcak para değil, soğuk para, kalıcı para, yatırım sermayesi kaynağı. Ve bu artık bitti. Alışveriş bir şekilde devam eder tabi. Avrupa’ya yaptığın ihracat ve ithalat sayesinde yaşıyorsun ve devamlı Avrupa’ya hakaret ediyorsun. Bu marazi bir şuursuzluk halidir.

5- Türkiye’nin orada bütün dünyayı karşısına alarak hükümranlık kurması, Rojava’yı dağıtması, Afrin ve diğer kantonlarda kalıcı olması teknik ve askeri olarak mümkün görünmüyor. 100 bine yaklaşan muharip bir güç var Rojava’da, o gücün arkasında hem ABD, hem Rusya, hem İran hem de Şam var. Türkiye’nin yanında kim var? Yoktan var edilen Özgür Suriye Ordusu var, onlarında kim olduğu aşağı yukarı belli. Yapabilecekleri belli. Tehlikeli bir gidişattır. Bunun sadece retorik olmadığını, aşırı öz güvenin getirdiği bir bilinçsizlik olduğunu hissediyorum. Rejim kendine o kadar güveniyor ki böyle bir yanlış adımı atması hiç imkansız değil.


Mihrac URAL

Bu haber 341 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: MELEK, ŞEYTAN, ERDOĞAN VE BİR RAMAZAN SOHBETİ

Cemil Hayek Yazdı: MELEK, ŞEYTAN, ERDOĞAN VE BİR RAMAZAN SOHBETİ Azrail Erdoğan’ın kapısını çalmış ve son arzusunu sormuş. Erdoğan: Benim isteğim yok, isteklerim var. Her isteğim ...

Cemil Hayek Yazdı: YALAKA VE MAL YAVUZ BİNGÖL'E BİR KATKI

Cemil Hayek Yazdı: YALAKA VE MAL YAVUZ BİNGÖL'E BİR KATKI Yavuz Bingöl, bir şarkı yazmak istedi. Halka mal olmayan yalakalar, mal gibi yazar.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi