Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: 'DEVRİMCİ SINIF' FABRİKASINI - İŞİNİ İSTİYOR

Mihrac Ural Yazdı: 'DEVRİMCİ SINIF' FABRİKASINI - İŞİNİ İSTİYOR

Tarih 16 Mayıs 2017, 19:03 Editör yorumcahaber.com

15 Mayıs 2017 / Pazartesi - Lazkiye

Sınıf mücadelesi devrimci değildir reformisttir. İşçi sınıfı, sınıf mücadelesini sistemini değiştirmek için vermez, Bu onun sınıfsal varlığına aykırıdır. O, kapitalizmin ürünüdür, ötesinin değil. Ötesi her ne ise (Sosyalizm ya da başka bir üretim tarzı) işçi sınıfının omuzlarına yüklenecek bir görev değildir. Böylesi görevleri işçi sınıfının omuzuna hayal ürünü tezleriyle yüklemeye çalışanları tarih acımasızca geri dönüşlerle yanılttı. Sovyetler Birliği çöktü, Doğu Avrupa demokratik ülkeleri ve yönetimleri çöktü. Bu yönetim hatası değildi; tarihin en bilinçli liderlikleri, kadroları ve işçi sınıfının kitlesel gücüyle kurulan yönetimlerden daha iyisinin kurulacağını ve sürdürülebileceğini iddia etmek bu liderlere ve kadrolara ve emeklerine hakarettir.
İşçi sınıfı, kapitalizmin öz evladıdır, burjuvazi kadar bu sistemin rahminden doğmuştur ve bu sistemin yılmaz savaşçısıdır. Burjuvazi onun varlık nedenidir, onu var eden sistemi ve onun varlık nedeni olan burjuvaziyi asla yok etme gibi bir sınıfsal algısı olamaz. Tek tek işçiler olsa da sınıf olgusu itibariyle bu algı bu sınıfın algısı olamaz. Bunun için kimse garipsemesin, bu fotoda yer alan ”işimi geri istiyorum” söylemi tam anlamıyla bir sınıfsal algı olarak gündeme gelmiştir, gerçek işçinin algı boyutu budur, işini onu var eden sistemin aynıyla devam etmesini, gerekirse ücretlerinden de feragat etme pahasına fabrikasının çarklarının devamını ister. Üstelik bu onun var oluş hakkıdır.
İşçi sınıfı hiçbir zaman devrim için meydanlara ya da grevlere gitmedi. O ücret artışı ve daha ileri sosyal haklar kazanmak için aynı sistemi rasyonel kılmak, reformlara yöneltmek için bu çabalar içinde olmuştur. Buna karşı, her sosyal ekonomik çalkantıdan kendi hayal ürününe pay çıkarmak isteyen siyasal partiler işçi sınıfı adına asla devrim olmayan, düpedüz devlet-iktidar erkini ele geçirmek üzere darbe yapmaya ve işçi sınıfını bu darbenin kitlesel gücü olarak kullanmaya çalışmıştı. Oysa devrimin en iyi tanımını Marks, Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı Kitabının Ön Sözünde belirttiği gibi, üretim ilişkileriyle üretim güçlerinin çatışmasının olgunlaşması üzerinden algılar. Yani eski sistemin bağrında gelişen yeni üretim güçleri, eski üretim ilişkileriyle uzlaşmaz bir çatışma içine girdiği zaman devrim olur, tarihte zorun rolü devrim olarak ebe görevini görür der. Yeni üretici güç demek, işçi sınıfı demek değildir. Tersine işçi sınıfını da onu var eden kapitalist üretim tarzını da burjuvaziyi de tarihe gömecek olan ve yadsınmanın yadsınması kanunu gereği kapitalizmin rahminden doğan yeni teknik ve bilgi birikimlerinin yarattığı üretici güçler demektir; otomasyon sibernetik elektronik ağların üretimde etkinliği, sanal üretimin üretim tarzını evrenselleştiren nitelik değişimleri vb. söz konusu yeni üretim güçlerinin ilk belirtileri olarak görülebilir.
Elektronik ağların internet etkinliğinin e-posta ile PTT’ye karşı giriştiği geri dönülmez devrim ne ise işte odur tarihsel devrim. Devrim isyan değilse, devrim ayaklanma ve darbe değilse, onu yaratan ileri teknik üretici güç ise, artık geri dönüşü olmayan bir gelişme anlamına gelir. Oysa Sovyetler'de de Doğu Avrupa ülkelerinde de olan bir gece ansızın yapılan darbelerle alınan siyasi kararlarla kurulan sosyalizmler başka bir gece başka ellerle yapılan darbelerin siyasal kararnameleriyle gerisin geriye dönmüştür. Oysa tarihsel devrimler asla geri döndürülemez; feodalizme karşı Fransız devrimini gerisin geriye, feodalizme çevirecek bir kudret yer yüzünde olabilir mi? Tekrar edeyim eski toplumun hiçbir sınıfı sisteme hakim olduktan sonra devrimci sınıf olamaz. Burjuvazi feodalizme karşı tüm ulusu toplayıp sürüklediği demokrasi mücadelesinde devrimci bir rol oynadı, egemenliği pekişince de bu rolü bitti. Geride kalan işçi sınıfının reformist hak ve talepleri asla sistemi yıkma amacı içermemiştir.Bu sınıfsal davranış tüm sınıflı toplumlar için geçerlidir.
Bunun içindir ki, kölelerin isyanı, köle sahipleri önünde boynu bükük çaresiz ne yapacağını bilmez hale gelmiştir, feodalizmi kuramamıştır. Köylüler de feodalizme karşı yaptıkları tüm ayaklanmalar feodal karların tahtları önünde boyun eğmiş kapitalizmi kuramamıştır. Feodalizm, köleliğin rahminden yeni üretici güçler sayesinde doğup köleliği tarihe tüm sınıflarıyla gömmüştür. Feodalizm de kendi rahminden doğan Kapitalizm tarafından tarihe gömülmüştür. Kapitalizmi yıkacak olan da kendi rahminden doğacak yeni üretici güçlerinin sınıflarıdır, işçi sınıfı değildir. Her kim ki kapitalizmin öz evladı olan içi sınıfının omuzlarına kendi sistemi olan kapitalizmi yıkma görevi verirse, o ya bir tarih bilmez bir cahildir ya da hayalleriyle kitleleri kandırmaya çalışan bir meczuptur.
Hepsi bu... 

Mihrac URAL

Bu haber 287 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: MELEK, ŞEYTAN, ERDOĞAN VE BİR RAMAZAN SOHBETİ

Cemil Hayek Yazdı: MELEK, ŞEYTAN, ERDOĞAN VE BİR RAMAZAN SOHBETİ Azrail Erdoğan’ın kapısını çalmış ve son arzusunu sormuş. Erdoğan: Benim isteğim yok, isteklerim var. Her isteğim ...

Cemil Hayek Yazdı: YALAKA VE MAL YAVUZ BİNGÖL'E BİR KATKI

Cemil Hayek Yazdı: YALAKA VE MAL YAVUZ BİNGÖL'E BİR KATKI Yavuz Bingöl, bir şarkı yazmak istedi. Halka mal olmayan yalakalar, mal gibi yazar.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi