Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımFiyasko: Erdoğan 'YPG’nin muhatap alınması uygun değil' dedi, Trump güldü

Fiyasko: Erdoğan 'YPG’nin muhatap alınması uygun değil' dedi, Trump güldü

Tarih 17 Mayıs 2017, 09:19 Editör yorumcahaber.com

Yarısı çeviriye giden Erdoğan-Trump görüşmesi yalnızca 20 dakika sürdü. Görüşme sonrası Erdoğan, ABD’nin YPG’yle işbirliğini ilerletme kararına dair “YPG’nin muhatap alınması uygun değildir” derken Trump bu konuda yorum yapmadı. Televizyon ekranlarında altyazıda Erdoğan’ın YPG’ye ilişkin sözleri yer alırken Trump’ın gülümsediği kare görüşmenin özeti olarak hafızalara kazındı.

Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında beklenen görüşme gerçekleşti. Erdoğan’ı Beyaz Saray’da karşılayan Trump görüşme öncesi, “Somut konular üzerinde konuşacağız ve ardından bir yemek yiyeceğiz. Uzun ve zorlu bir görüşme olacak” dedi. Ancak görüşme 20 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından Erdoğan ve Trump ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan’ın ziyarette YPG’ye ağır silah yardımı kararı, Gülen’in Türkiye’ye iadesi ve ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın durumuna dair konuları gündeme getirmesi bekleniyordu.

ABD’de ise Trump’ın Erdoğan’ı izlediği politikalar nedeniyle uyarması yönünde ciddi bir Gülen lobisi ve kamuoyu basıncı vardı.

Yarısı çeviriye giden bir görüşmede bu konuların ne kadar mümkün olduğu merak konusu. Ama Trump, görüşme sonrası somut gündemlere ilişkin bir değinmede bulunmazken yalnızca Kore Savaşı’nda Türkiye’yle birlikte savaştıklarından bahsetti.

Erdoğan umduğunu bulamadı, Trump “Kore Savaşı” dedi

Trump, “Onların muhteşem cesaretlerini gördük. Kore’deki savaştaki cesaretleri, bizim askerlerimizin unutmadığı şeylerdendir. McCarty, Türk askerlerinin şerefini ve cesaretini takdir etmişti ve dünyanın en iyi askerlerden olduğunu söylemişti. Türkiye’yi terör örgütü ile olan mücadelede destekliyoruz. Türkiye’nin liderliğinden de mutluyuz. Türkiye’nin çabalarını da memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin NATO üyeliğine yapılan bu göndermenin ardından, ABD ile Türkiye’nin onlarca yıldır müttefiklik ilişkisi içinde olduklarını vurgulayan Trump, “Türk halkı son dönemde korkunç terör saldırılarına maruz kaldı. Destek ve başsağlığımızı ilettik. IŞİD ve PKK terör örgütlerine karşı Türkiye’ye destek veriyoruz” dedi.

Erdoğan: “YPG’nin muhatap alınması uygun değildir”

Trump’ı seçimdeki başarısından dolayı tebrik eden Erdoğan ise, ABD’nin YPG ile ilerlettiği askeri ilişki konusunda sadece “muhatap alınması uygun değildir” ifadesini kullanabildi. Türkiye ve ABD ilişkilerini güçlü tutmanın “küresel barış ve istikrar” için önemli olduğunu söyleyen Erdoğan, FETÖ konusundaki beklentilerini de Trump’a açıkça ifade edeceğini söyledi.

Oysa Erdoğan ABD’ye adım attığında Washington Post Fethullah Gülen’in Erdoğan’ı hedef alan yazısını yayımlamıştı. Yani ABD Erdoğan’ı hoş olmayan bir sürprizle karşılamıştı.

Erdoğan’ın konuşması:

Bölgemizin içinden geçtiği bu çalkantılı dönemde özellikle iki ülkenin göstereceği yakın işbirliği her zamankinden çok daha büyük önem kazanmıştır. Amerika ile BM, NATO ve G-20 gibi kilit kuruluşlar içinde zaten yakın işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu platformlar başta olmak üzere her alanda diyalog ve dayanışmamızın daha da arttırmanın kararındayız. Ziyaretimizin bu kapsamda tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum.

Görüşmelerimizin geleceğimize yönelik çok daha büyük kazanımlar elde edeceğimize fırsat tanıyacağına inanıyorum. Ekonomi, ticaret, enerji ve savunma sanayi alanlarındaki işbirliğini arttırma noktasında hem fikiriz. DEAŞ başta olmak üzere, bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız.

Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde verilen mutabakata kesinlikle uygun değildir.

Terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin vermemeliyiz. Suriye, Irak, Yemen ve Libya’daki kaosu fırsata çevirmek isteyenler, eninde sonunda kaybedeceklerdir. İki müttefikin dayanışma ve yakın işbirliği eli kanlı cinayet şebeklerini bertaraf etmek için kafidir.

Sendika.Org

Bu haber 620 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Soylu CHP'lileri tehdit etti: HDP'ye taşıdığınız oyların hesabı sorulacak

Soylu CHP'lileri tehdit etti: HDP'ye taşıdığınız oyların hesabı sorulacak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'nin barajı aşması için bu seçimde HDP'ye oy vermeyi düşünen CHP'lil...

Erdoğan iyice uçtu ve sordu: 15 yıl önce evlerde fırın, buzdolabı, çamaşır makinesi bulabiliyor muyduk?

Erdoğan iyice uçtu ve sordu: 15 yıl önce evlerde fırın, buzdolabı, çamaşır makinesi bulabiliyor muyduk? Vatandaşların eleştirilerini canlı yayında dinleyip, cevap veren Erdoğan "Bu söylediklerinin gerçeklik payı yok. 15...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi