Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMemurlukta yeni dönem: KPSS kaldırılıyor, 'partilimizdir' kriteri geliyor

Memurlukta yeni dönem: KPSS kaldırılıyor, 'partilimizdir' kriteri geliyor

Tarih 18 Mayıs 2017, 09:29 Editör yorumcahaber.com

Yıllardır AKP ve Cemaatçilerin doldurduğu devlet kadroları, 15 Temmuz sonrası sadece AKP'lilere tahsis ediliyor. AKP'lilerin verdiği "yakınımdır" ya da "partilimizdir" kartı olanlar memurluğa girerken, birçok kurumda KPSS şartı ya kaldırılıyor ya da sözlü sınavla etkisi tamamen ortadan kaldırılıyor.

Son yıllarda birçok aday uzun süre hazırlandığı KPSS'den ve kurumların yaptıkları sınavlardan oldukça yüksek puan almasına rağmen atanamıyor.

Birçok kurumda yapılan mülakatlar sonrası en düşük puanı alan isimler kuruma atanırken, son olarak TRT sınavında yaşananlar büyük tepki çekmişti. Sınavda yüksek puan alan adaylar değil, AKP'li vekil ve bakanların doğrudan destek verdiği en düşük puanı alan isimler TRT'ye yerleştirilmişti.

Diğer birçok kurumda da benzer işlemler yapılırken, son SGK alımında sadece AKP'ye yakın sendikaya üye olan isimlerin işe alındığı ortaya çıkmıştı.

KPSS'NİN KALDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMA

15 Temmuz sonrası doruk noktasına çıkan torpil konusuna ilişkin bir köşe yazısı kaleme alan Sözcü yazarı Saygı Öztürk, "Polis ve öğretmen alımında artık KPSS'ye girme, belli bir puanı alma zorunluluğu kaldırıldı. Tamamen siyasi bir kadrolaşma var. AKP il ve ilçe örgütlerinden 'hamili kart yakınımdır' ya da 'partilimizdir' kartı olanlar yerleştiriliyor. AKP'nin atadığı bürokratlar tarafından yapılan mülakatlarda en sihirli belge il teşkilatlarından gelenlerdir. Türk Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, 'Şu anda öğretmen ve polis alımında tamamen siyasi kadrolaşma var' diyor" ifadelerini kullandı.

"Devlet Personel Başkanlığı, KPSS'nin ve bunun sonuçlarına göre merkezi yerleştirmenin tamamen kaldırılması için çalışma yapıyor" diyen Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

"Bu amaçla 'Kamu Personeli Alım Sistemi Değerlendirme Toplantısı' yapıldı. Bakın şu işe sunum yapan 4 kişiden 3'ü özel sektörde çalışanlar… Devlete alınacak memurların seçiminin nasıl yapılmasını özel sektöre soruyorlar. Devlet bu hale düşürülür mü?

Yokuş,  şunları anlatıyor:

“Devlete girişte sınav olmadan, parti ya da hükümete yakınlığıyla bilinenler yerleştiriliyor. Taşeron firma elemanlarının neredeyse tamamı parti kanalıyla işe alınıyor. Düşünün, girişteki güvenlik görevlisi, evrak memuru, temizlikçi AKP'den geliyor. AKP'nin istedikleri memurluğa alınıyor. KPSS'yi kaldırdıklarında da AKP'li olmayan memur bırakılmayacak. Devletimiz için korkunç bir tablo… Yani, tam anlamıyla ‘parti devleti' oluyoruz ama bu görülmüyor.”

soL

Bu haber 179 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Ağlayan kütük sezonu açıldı

Ağlayan kütük sezonu açıldı Televizyonda elinde ‘cola’ şişesiyle eve koşan çocuk reklamı görünce “Hııh!” dedim, “geldi yine!” Dolayısıyla ramaz...

Avcılar’da Halkevleri üyelerinin dolar eylemine yönelik faşist saldırı püskürtüldü (VİDEO)

Avcılar’da Halkevleri üyelerinin dolar eylemine yönelik faşist saldırı püskürtüldü (VİDEO) Avcılar’da Halkevleri üyelerinin yükselen döviz kurunu ve ekonomik gidişatı protesto ettiği eyleme yönelik faşist s...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi