Devrimci,Güncel,Tarafsız,Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımSur’a polis tehditi: Evleri boşaltmazsanız ‘su ve elektriği keseriz’

Sur’a polis tehditi: Evleri boşaltmazsanız ‘su ve elektriği keseriz’

Tarih 19 Mayıs 2017, 10:06 Editör yorumcahaber.com

Amed’in Sur İlçesi sakinlerine evlerini boşaltılmaları için yeniden süre verildi. Evlerini boşaltmayanların elektrik ve suyunun kesileceği açıklandı.

Duvar’dan alınan habere göre Acil Kamulaştırma kararı çerçevesinde Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Lalebey ve Ali Paşa Mahallelesi’nde oturanlara “evden çıkın” baskısı devam ediyor. Daha önce mahallelerdeki camilerden anons yapılmış ve 1 Mayıs’a kadar evlerin boşaltılması istenmişti. Önceki gün ise mahallede zırhlı araçla dolaşan polis aynı çağrıyı tekrarladı.

Mahalle sakinlerinin verdiği bilgiye göre zırhlı araçtan anons yapan polisler, bu kez 19 Mayıs’a kadar evlerini boşaltmayanların su ve elektriklerinin kesileceğini duyurdu. Mahalle sakinleri, anonslarda 21 Mayıs’ta evlerin yıkımına başlanacağı bilgisinin verildiğini de aktardı.

Mardin Mazıdağı’ndan Suriçi’ne göç ettiklerini belirten kadınlardan biri, “Evime 40 bin lira bedel çıkarmışlar, ben bu parayla nasıl yeni bir ev alabilirim?” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘Kümes de olsa benim evimdir’

Eve bedel olarak 40 bin liranın banka hesabına yatırıldığını belirten kadın, bu paraya dokunmadıklarını söyledi. Ali Paşa Mahallesi’nde oturan kadın şunları söyledi: “O para yüzyıl kalsın bankada, dokunmayacağız. Evimizden, mahallemizden ayrılmak istemiyoruz. Belki bir kümes kadardır evim, ama benim evimdir. Kiracı değilim, her ay ev sahibi çalmıyor kapımı, bu da bana yeter. Burada kimseye muhtaç olmadan yaşıyorum. Buradan çıkarsak işimizi, evimizi, her şeyimizi kaybederiz.”

‘Eşim günde 10 lira bile kazanmıyor’

Kocasının elektrik tesisatçısı olduğunu söyleyen kadın, “Sur’da çatışmalar başladıktan sonra eşimin işleri bozuldu, günde 10 lira bile kazanamıyor” dedi.

Evlerinin altındaki kepengi kapalı, küçük dükkanı gösteren kadın, “İşimizi kaybettik, evimizi de kaybetmek istemiyoruz. Biz yoksul insanlarız, buradan başka yerde yaşayamayız” dedi.

Evinin terasındaki çiçekleri gösteren kadın, “Bu çiçeklerin değeri parayla ölçülemez benim için. Evi boşaltırsam çiçekleri ne yaparım” diyerek tepki gösterdi. Evini sonuna kadar boşaltmayacağını söyleyen kadın, “Bu saksıları başlarına atarım. Direnen tek kişi kalsam bile direneceğim” dedi.

Evinin bedeli olarak banka hesabına 120 bin liranın yatırıldığını söyleyen kadın, bu paraya dokunmayacağını vurguladı.

İmzasız metin

Polislerin anons ettiği duyurunun bir nüshasını kadınlar, “Eşlerimize göstereceğiz” diyerek polisten almış. Duyuru metninde, 19 Mayıs’ta evlerin su ve elektriğinin kesileceği bilgisi yer alıyor. Ayrıca kendi imkanlarıyla evlerini taşıyacak olanlara 500 lira yardımda bulunulacağı ve okula giden çocukları için ücretsiz servis sağlanacağı belirtiliyor.

Metinde, duyurunun Ali Paşa ve Lale Bey’deki yıkılacak evler için geçerli olduğu da ifade ediliyor.

Duyuru metnini gösteren kadınlar, “Ne imza var ne kurum adı. Şikayet etmek istesek, derdimizi anlatmak istesek kime gideceğimizi bilmiyoruz” dediler.

Kadınlardan bir, duyuru metnini aldığı polise şikayet edecek olmuş, polis, “Muhatabınızı ben değilim, Kaymakamlığa gidin” uyarısında bulunmuş.

Endişe içinde 19 Mayıs gününü beklediklerini ifade eden kadınlar, daha önceki girişimlerinden yola çıkarak, kaymakamlıkta da muhattap bulamayacaklarını ifade ettiler.

Aryenhaber

Bu haber 197 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Suriye Hava Kuvvetleri'nden Hizbullah'a destek

Suriye Hava Kuvvetleri'nden Hizbullah'a destek Suriye Hava Kuvvetleri, Lübnan'ın doğusunda bulunan Arsel'de Hizbullah ve Lübnan güçlerince gerçekleştirile...

Gerici Akit yazarı Merve Kavakçı büyükelçiliğe atandı: Kimdir bu Kavakçı tanıyalım...

Gerici Akit yazarı Merve Kavakçı büyükelçiliğe atandı: Kimdir bu Kavakçı tanıyalım... 1999'da TBMM'ye başörtüsüyle girerek gündeme gelen gerici Akit yazarı Merve Kavakçı, Kuala Lumpur Büyükelçi...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
Suay Karaman Suay Karaman
LOZAN’DAN GÜNÜMÜZE
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
15 TEMMUZ’UN SİYASÎ AYAĞI
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
İŞTE ŞİMDİ ÖFKELENDİM!
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
CIA Başkanı Mike Pompeo Ankara’ya niçin geldi?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi