Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: EMPERYAL ÇATLAK

Cemil Hayek Yazdı: EMPERYAL ÇATLAK

Tarih 09 Ağustos 2017, 19:09 Editör yorumcahaber.com

Emperyalistler birbirine giriyor. Ama hepsi de ülkelerinin çıkarı için saldırıyor, hegemonya kurmak istiyorlar. Oysa tek adam rejimleri, tek adam için çalışıyor. Ülkelerinin tehlikede olması umurlarında değil. Tek adam rejimleri, kendi çıkarları için en dost ülkelere karşı düşman olup, ülke çıkarlarını hiçe sayarak, diktatör veya sultanlarla dost olabiliyor.

Parlamenter sistemle yönetilen ülkelerdeki hükümetler halka hesap vermek zorunda olduklarından, kerhen de olsa, ‘sus payı’ miktarında da olsa, ülkelerinin çıkarlarını savunduklarını kamuoyuna göstermezlerse, halk tarafından azledilirler. Oysa mülkü elinde tutanlar, hesap vermek zorunda olmadıklarından, kendi çıkarlarını savundukları gibi, kendi çıkarları ile ülke çıkarları çelişebilir.

DEMOKRASİ VAR PALAVRASI

Demokrasi için seçim sisteminin yeterli olduğunu az gelişmiş düşünenler, seçimlere rağmen ülke çıkarlarının savunulmadığını gördükleri zaman, seçimlerin demokrasi için yeterli olup olmadığı konusunda oturup düşünmelidirler. Ama toplumun siyasi, mezhepsel, ekonomik, dini, aydın-cahil diye kutuplaştırıldığında, bu düşünme kaybolur, ‘düşünmek’, yani ‘en büyük ibadet’ yok olur; Demokrasiyi benimseyenler, düşünerek ibadet ederler.

Bu aralar ortaya çıkan ekonomik savaşlar, cephelerde de kendini gösterecektir.

EMPERYALST ÇATLAKLAR
• Amerika Almanya’ya Volkswagen üzerinden vururken, Almanya da, Microsoft üzerinden vuruyor. Ortada bir ekonomik savaş var.
• Amerika’nın Truva atı İngiltere, AB çekilirken, AB de, İngiltere’den hıncını ekonomik olarak alıyor.
• Amerika Rusya ile restleşirken, başta Almanya ve AB, Rusya’ya meylediyor.

Bunlar çatlakların sadece birkaçı.

TÜRKİYE’YE YANSIMALARI

Türkiye sahasında ise, yakında sürprizler yaşanabilir. 
Katar ile Körfez ülkelerindeki restleşme, her ikisi de Amerikan kuklası olan ülkelerin bu krizi, Suriye’ye kadar yansıyor. Bölünen ve Erdoğan’ın örtülü desteklediği Nusra çetelerinin birbirlerine karşı savaşmaları, Amerika’nın öfkesini kabartıyor. Türkiye’nin çıkarları tamamen İran, Rusya, Suriye ekseninde iken, Erdoğan’ın kabarık yolsuzluk dosyaları ve uluslar arası terör örgütleri olan ilişkileri, bir yandan Amerika’nın tepkilerine cevap verememesine sebep olup, öte yandan alternatif olarak Rusya cephesine katılmasını engellemektedir.

STATÜKOYA KARŞI HAMLELER

Rusya Amerika’ya karşı aynı şekilde müttefiklerini savunmaktadır. Dengeler kurarak, zayıflamakta olan Amerikan emperyalizmine karşı direnç cepheleri kurmakta, eski dengelerin altını oymaktadır.

Çin-İran-Rusya dayanışması, bölgeye gelen çakallara set oluşturmaktadır. Çünkü bir emperyal gücün çökmesi, bazen yüz yılı da aşabilir. Biz bunu barbar Osmanlı’nın Viyana yenilgisinden çöküşüne kadar olan uzun süreçten biliriz. Karanlık dönemlerde ülkelerini ayakta tutanlar, emperyalizmin çöküşünde zafer kazananlardır. Oysa emperyal güçlere sırtlarını dayayanlar, kriz sonucunda ayakta duramayan rejimlerdir. Körfezin bu kukla devletlerine, sultan ve emirler gibi, tek adam tahakkümü ile katılan Erdoğan Türkiye’si, kaçınılmaz sonuca doğru, hızla ilerlemektedir. Ülke çıkarları, şahsi çıkarlardan sonra gelmektedir. Halka sadece biat hakkı tanınmaktadır, oysa adı hala cumhuriyettir.

TÜRKİYE HANGİ AŞAMADA

Tek adam rejimlerine bakarsanız, sultanlar darbelerden kurtulmak için, Recep efendi de, kulaklarından tutulup kodese tıkılmamak için, Rusya mı, Amerika mı diye bir ikilem yaşıyor. Ülkelerini parlamenter sistemle savunanlarda, böyle bir ikilem derdi görünmüyor.

Kurumları tek tek elimine edilen ve kurt diplomatlar yerine, Merve hanım gibi, yandaş meczupları yerleştirilmiş bir Türkiye, pazarlık masasında kaybetmeğe mahkumdur. Zaten şimdiye kadar kazanılmış bir tek diplomasi savaşı yoktur.

İdlip’te parçalanan Nusra’nın Katar ve Türkiye ile Amerika ve Körfez ülkeleri arasında yarattığı problem, kaçınılmaz olarak Amerika’nın karşı bir manevrasına dönüşecek ki, Erdoğan’ın bunu Abdülhamit oyunları ile telafi etmesi mümkün olmayabilir; Bilakis onu Abdülhamit’in sonunu getiren bir sonuca sevk edebilir.

Amerika ve Rusya arasında yalpalayan Erdoğan’ın bir dostu ya da müttefiki yoktur. Bu dengelerin hepsinin Erdoğan’a karşı dönüşmesi an meseledir ki, Erdoğan’ın vatan kurtaran aslan postuna girmesi, postunu korumağa yetmeyecektir.

Türkiye’nin ekonomik çıkarları, bu restleşmede Katar’dan çok, Amerika ve körfez ülkeleri yönünde iken, Erdoğan Katar’ın para desteğine muhtaçtır ve Katar’ın tarafını bırakamaz. Oysa babasını bile deviren Katar emirinin Erdoğan’ı sürekli desteklemesi için bir gerekçe, arkadan vurmaması için bir sebep yoktur.

Erdoğan ve Türkiye’nin çıkarlarını, böyle bir korelasyon üzerinden değerlendirmeden, anlamak mümkün değil.

Temiz sicile sahip olmayan liderleri olan ülkeler, bunu ister sıcak savaşta, ister ekonomik ve ya diplomatik savaşta veya hepsinde fena öderler; O günler yaklaşıyor.

Dost maskelerinin altında, dişlerini gıcırdatan yılanlar var. O maske, Erdoğan için giydirilmişti; Şimdi bu maskeler yavaş yavaş kaldırılacak, kartlar açık oynanacak gibi…

Örgütlü toplumlar, emperyalizmin çatlaklarından yararlanarak, ülke çıkarlarını diyalektik çözümlerle savunurlar.

Tek adam yönetimleri ise, daha güçlü kurtlar tarafından kapılmağa mahkûmdur ve sonları yıkımdır.

GÖRÜNEN KÖY…

Halk uyanana kadar, Türkiye tek adam yönetiminde savunmasızdır.

Kurtlar her tarafımızı sardı. ‘’Yok mudur ‘Geldikleri gibi giderler!’ diyen bir babayiğit?’’ demeden önce, ölmekte olan direnişçilere bile sahip çıkmamanın sadece vicdanlarda değil, sahalarda da, bütün vatan sahasında da kalıcı, çöküş gibi bir sonucu olacağını görmek gerek.

Cemil HAYEK
08.07. 2017

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve şapka

Bu haber 311 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: DÜZEN PARTİLERİ VE DEVRİMCİ TAVIR

Cemil Hayek Yazdı: DÜZEN PARTİLERİ VE DEVRİMCİ TAVIR Seçimler yaklaşırken, bir yandan düzenden yakınma ve bir yandan düzen partilerinin seçimi; Arkadaşların bir kısmını...

Mahmut Alınak Yazdı: MAFYAVARİ ÇETELERİN SOKAK TERÖRÜ

Mahmut Alınak Yazdı: MAFYAVARİ ÇETELERİN SOKAK TERÖRÜ Kars, İstanbul, Gaziantep ve Adana’nın da aralarında olduğu pek çok şehirde silahlı çeteler ve katiller terör estir...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi