Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMEB Müsteşarı: 'Cihat şu anda dünyada herkesin kullandığı bir kavram'

MEB Müsteşarı: 'Cihat şu anda dünyada herkesin kullandığı bir kavram'

Tarih 10 Ağustos 2017, 09:59 Editör yorumcahaber.com

Müfredat tartışmalarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, CNN Türk’te Dicle Canova’nın programına katılarak soruları yanıtladı. TEOG’un ardından 84 bin öğrencinin açık liseye kaydının yapıldığını söyleyen Tekin, müfredata cihadın eklenmesine dair de “Cihat şu anda dünyada ülkemizde herkesin kullandığı, bildiği bir kavram” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, CNN Türk’te Dicle Canova’nın programına katıldı. TEOG sonuçlarına ve müfredata cihat kavramının eklenmesine dair soruları yanıtlayan Tekin, 84 in öğrencinin açık liseye kaydedildiğini belirterek şunları söyledi:

TEOG sonrası süreç başladı. Kayıt süreci ilan edildi. Kamuoyunda yanlış rakamlar telaffuz ediliyor. Yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin öğrenci Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yapılan kayıtlarını yapmış oldu. 810 bin öğrencimiz ilk 10, 922 bin öğrenci ilk 15 tercihine yerleşti. Buna ilave olarak kendi kesin ve ön kayıtlarını yaparak öğrenci alan özel okullara yerleşen öğrenciler var. Bunlar, TEOG öncesinde aldığı için gözükmüyor. Yani 200 bin civarında öğrencimiz de özel liselere yerleşti. Dolayısıyla açık liseye yerleşen öğrenci sayısı 257 bin değil. Hiçbir şekilde tercih yapmayan veya tercihine yerleşemeyen çocuklar var. Tercih ettiği okullara yerleşmeyen veya kendisinden bilgi alamadığımız, ulaşamadığımız tercih prosedürü dışında kalan 84 bin öğrencinin Bakanlık bünyesinde açık liseye kayıtları yapıldı. Ancak bu durum sistemin dışında kalacakları anlamına gelmez.

“Cihat şu anda dünyada ülkemizde herkesin kullandığı, bildiği bir kavram”

Tekin, yeni müfredat tartışmalarına da değindi. Tekin, yeni müfredat hakkında şunları söyledi:

Bir bardak suda fırtına koparılıyor, altyapı bilinmeden tartışılıyor. Gereksiz tartışmalar yürütülüyor. Cihat şu anda dünyada ülkemizde herkesin kullandığı, bildiği bir kavram. Okullarımızda terör örgütlerine teşkil edecek bir kavram olmadığını anlatacağız. Cihat dini bir literatür. Cihat programlarımızda iki derste var. İmam hatip liselerinde okutulan zorunlu Fıkıh dersi. Fıkıhta olmayacaksa bu zaten bir eksiklik. Cihat okullarımızda zorunlu değil seçmeli olan temel dini bilgiler dersi içeriğinde de var. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ise şu an taslak. Müfettişlerin denetim süreçleri var. Öğretmenler tarafından program dışında bir kavram kullanılırsa müfettişler devreye girecek.

Sendika.Org

Bu haber 329 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Eski AKP’li vekil olan Ege Üniversitesi Rektörü, otopark yapımı için zeytinliğe asfalt döktürdü!

Eski AKP’li vekil olan Ege Üniversitesi Rektörü, otopark yapımı için zeytinliğe asfalt döktürdü! Otopark yapımı için zeytinliğe asfalt döktüren AKP'nin eski Edirne vekili Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak...

'Al gülüm, ver gülüm': Erdoğan'ı alkışlayan 2. Ordu Komutanı'nın eşi Danıştay'a atandı

'Al gülüm, ver gülüm': Erdoğan'ı alkışlayan 2. Ordu Komutanı'nın eşi Danıştay'a atandı Tayyip Erdoğan'ın Muharrem İnce'yi eleştirdiği seçim konuşmasını alkışlayan ve bu nedenle İnce'nin '...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi