Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımErdoğan İran’da umduğunu bulamadı: 'Kürtleri baskı altına almak istemiyoruz'

Erdoğan İran’da umduğunu bulamadı: 'Kürtleri baskı altına almak istemiyoruz'

Tarih 05 Ekim 2017, 11:14 Editör yorumcahaber.com

Tahran’da Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasındaki görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’yle (IKBY) yaşanan krizde, tarafların “ortak cephe” görüntüsüne rağmen aynı sertlikte hareket etmediği görüldü. Görüşmeden günler önce ana akım medyanın, “Erdoğan, Tahran’a IKBY’yle ticareti durdurmayı önerecek” iddiası karşılık bulmadı, hatta Ruhani’den “Irak Kürdistanı halkı bizim aziz kardeşlerimizdir. Onları baskı altına almak istemiyoruz” açıklaması geldi.

Resmî bir ziyaret için İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile birlikte gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“Yüksek Düzeyli 4. Stratejik Konsey Toplantısı”nın gerçekleştirildiğini belirten taraflar, siyasi, askerî, ekonomik, ticari, kültürel ve turizmle ilgili konuları kapsayan görüşmeler yaptıklarını ifade ettiler.

Öte yandan görüşmelerde öne çıkan gündemlerden biri de IKBY kriziydi.

Ruhani: Kürtler kardeşimizdir, baskı altına almak istemiyoruz

İran’ın Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, Ruhani, “İran ve Türkiye bölgedeki aşiretsel ve mezhepsel ihtilafların artması ve bölücü girişimleri hiçbir şekilde kabul etmeyecek. Ayrıca Irak ile Suriye’de herhangi bir harita değişikliğine izin verilmeyecektir” şeklinde konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerinin devamında şunları söyledi:

Irak Kürdistanı halkı bizim aziz kardeşlerimizdir. Onları baskı altına almak istemiyoruz, fakat bazı IKBY yetkililerinin aldığı yanlış kararları telafi etmeleri gerekiyor. İran, Türkiye ve Irak bölgenin güven ve istikrarı için ciddi girişimlerde bulunmak mecburiyetindedir.

Erdoğan: Irak’taki muhatabımız merkezî yönetimdir

IKBY’nin bağımsızlık referandumuna sadece İsrail’in destek verdiği söylemini bir kez dillendiren Tayyip Erdoğan ise şunları söyledi:

Özellikle şu anda üçlü mekanizmalar şeklinde çalıştığımız Irak sorunu önümüzde ilk madde hâline gelmiş vaziyette. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin gayrimeşru referandumunu zaten tanımadığımızı ifade ettik. 350 kilometre sınırla kuzeyde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde Merkezî Yönetim, batısında Suriye; Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi neyin referandumunu yapıyor? Ve kendisini İsrail’den başka tanıyan bir dünya ülkesi yok. Ve Mossad’la masaya oturularak verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur. Bir tarafına malum bir zatı alıp, bir diğer tarafına bir başka malum bir zatı alıp bu şekilde böyle bir adımı atmak, inanıyorum ki Kuzey Irak Yerel Yönetimi’ni yalnızlığa mahkûm edecektir. İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellidir.

Irak’taki muhataplarının Bağdat yönetimi olduğunu da vurgulayan Erdoğan, “Bildiğiniz gibi attığımız adımlar var. Gerek İran’ın, gerek Türkiye’nin, gerek Merkezî Yönetimin, ama bundan sonra daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var” açıklamasında bulundu.

Sendika.Org


Bu haber 340 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

'Mikser' Perinçek bildiğiniz gibi yine uçuşlarda: Cumhurbaşkanı olunca HDP'yi kapatacağım!

'Mikser' Perinçek bildiğiniz gibi yine uçuşlarda: Cumhurbaşkanı olunca HDP'yi kapatacağım! Cumhurbaşkanlığı seçilince, Siyasî Partiler Kanunu’nun 100. Maddesinin (b) fıkrası uyarınca, Bakanlar Kurulu Kararı...

Bahçeli'ye: Madem bu kadar sevdalıydın Erdoğan yerine mafya babalarını aday yapsaydın

Bahçeli'ye: Madem bu kadar sevdalıydın Erdoğan yerine mafya babalarını aday yapsaydın Temelli'den Bahçeli'ye: Madem bu kadar sevdalıydın Erdoğan yerine mafya babalarını aday yapsaydın

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi