Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımErdoğan'ın yoğun Zarrab mesaisi

Erdoğan'ın yoğun Zarrab mesaisi

Tarih 13 Ekim 2017, 20:36 Editör yorumcahaber.com

ABD ve Türkiye arasında devam eden gerilimin en önemli sebeplerinden birinin Fetullah Gülen’in iadesi olduğu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğn’ın son New York ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı görüşme de dahil olmak üzere bu konuda yoğun çaba harcandığı basına yansımıştı.

Ancak Washington Post gazetesinde bir yazı kaleme alan David Ignatius, Erdoğan ve Türkiyeli yetkililerin Gülen’in iadesinden daha fazla çabayı 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kilit isimlerinden ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın iadesi gösterdiğini yazdı.

‘Türkiye – ABD ilişkilerinde kilit isim’ başlığı ile yayınlanan yazıda, Zarrab’ın iadesi için yapılan görüşmelere dair detaylar verdi.

DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRAKİ GÖRÜŞMENİN YARISINI ZARRAB’A AYIRMIŞ 
Ignatius’un iddiasına göre, 21 Eylül 2016’da yani darbe girişiminden sadece 2 ay sonra dönemin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile BM Zirvesi’nde bir araya gelen Tayyip Erdoğan, 90 dakikalık görüşmenin yarısını Zarrab’ın serbest bırakılması ve o dönemde davaya bakan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın kovdurmak için dil dökerek geçirdi. Ignatius ayrıca kendi ismi de Zarrab iddianamesinde geçen Emine Erdoğan’ın da Joe Biden’ın eşi Jill Biden’a Zarrab’ın serbest bırakılması için ısrar ettiğini yazdı.

‘ERDOĞAN DAVANIN KENDİSİNİ ZORA SOKACAĞINDAN ENDİŞELİ’ 
Erdoğan , Obama ile yaptığı son iki telefon konuşmasında da Zarrab’ın serbest bırakılması talebini ısrarla yineledi Ignatius’un yazısında yer alan iddiaya göre dönemin Amerikalı yetkililerinde, “Erdoğan’ın Zarrab davasını ‘takıntı’ haline getirdiğini bunun nedeninin de dava devam ederse bu davadan gelecek bilgilerin Erdoğan ailesini ve sonunda kendisini zora sokacağı” görüşü hakimdi. Ignatius’a göre Obama’nın ardından Trump’ın Beyaz Saray’a çıkması ile Erdoğan’ın zarrab’ın serbest bırakılması yönündeki umutları arttı. İlk etapta Trump’ın da bu talebe olumlu yaklaştığını belirten Ignetus, Mayıs ayında Erdoğan’ın korumalarının Washington’daki protestoculara saldırması ile bunun değiştiğini ileri sürdü.

ABD’NİN TAKAS ENDİŞESİ 
Ayrıca Amerikalı yetkililer Türkiye’de tutuklu bulunan Papaz Brunson ve geçtiğimiz hafta tutuklanan Amerikan Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz’u takas aleti olarak kullanılmak istenmesinden dolayı endişeliler. Ignetius yazısını “Türkiye için çok sık kullanan NATO müttefiği tanımı Türk faaliyetlerinin ne kadar düşmanca ve otoriter olduğunu perdeliyor. Washington bundan sonra neye sıra geleceğinden kaygılı.” Şeklinde noktaladı.

artıgerçek.com

Bu haber 202 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Allah’la fındık arasında olan bir şey!

Allah’la fındık arasında olan bir şey! Döviz karşıtı hareketin liderlerinden olan ve başkasına ait iPhone marka telefonu kırmasıyla gündeme gelen sivrizek...

Batan Geminin Şovenizm Rüzgarıyla Yürütülmesi

Batan Geminin Şovenizm Rüzgarıyla Yürütülmesi Türk egemen sınıfların yaşadığı politik ve ekonomik krizi yönetme biçiminin kendisi de bir kriz haline geliyor. “Kr...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi