Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: SURİYE VE KÜRD SORUNU VE YPG

Mihrac Ural Yazdı: SURİYE VE KÜRD SORUNU VE YPG

Tarih 24 Ekim 2017, 12:53 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural -23 Ekim 2017 / Pazartesi – Lazkiye

Kürd sorununun ırkçı-milliyetçi yayılmacı yeni Osmanlıcı aklıyla ele almak TC derin devletinin en önemli çabalarından biri haline gelmiştir. Bu konuda da başarılı olduğunu da belirtmeliyiz. Ortalama vatandaş, basit söylemlerle “bölünmenin”, “ayrılmanın”,“ayrı olmanın” olumsuzluk ifadesi olması dolaysıyla ürkütülmesi çok kolaydır. Bunun üzerine oynayanlar gerçek bölücü olmalarına rağmen hak sahiplerinin taleplerini ve etkinliklerini “bölücü” olarak yargılamaktan ve servis etmekten çekinmezler. Bu demagojinin ayakçıları, sokak gazetecisi ise DÖNMELERDİR.

Dönmeleri hep anlatıyorum. Tekrar tanımlayalım; kimliğini yitirmiş. Etnik yapısını inkar etmiş ezen ulus etnik kimliğine bürünmüş, kraldan çok kralcı olan, yani Türk’ten çok Türkçülük yaparak, Türkün bile midesini bulandıran Kürt, Arap vb ezilen halk orijinli insanların, kendi halkına karşı ezilen diğer halklara karşı derin devletin MİT’in diktatörün algı operasyonu olan “tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek millet” yalanının çığırtkanı olarak NATO kuklası TSK’nın yaptığı her şeye tapınmak kadar körce bağlanım bu şebekenin yayılmacı emelleri gerçekleştiren bir kurum olduğunu görmezden gelenlere verdiğim isimdir DÖNME.

Bu dönmeler. Akıl zoru bir tarzda dünyanın neresinde olursa olsun hangi koşul ve verilerde olursa olsun Kürd düşmandır. Kürd adı geçince titrerler ve hemen Amerikan uşağından başlar başkan Öcalan’a çocuk katili demeyle kadar giden bir serseri söylem dizini yaparlar. İşin kötüsü bunlar Arap ya da Kürd olmasına rağmen derin Türk devletinin en aşağılık cinsten söylemlerini bayrak edinirler. Dönmelerin yollarından dönmeleri de imkansız gibidir çünkü onlar kraldan çok kralcıdır. Kimliklerini yitirmişler sığındıkları yerde kendilerini ispatla yükümlüdür. Tiksintiyle izlenseler de onurları ayaklar altında olsa da ilk arbedede çiğnenecekleri açık olsa da yollarına bir amigo gibi devam ederler. Dün şekillenmiş ne kadar yaşayacağı hiç belli olmayan ilk sarsıntıda çökecek olan bir devletin köpekliğini yapacak kadar ardan yoksun bu tiplerin asıllarını inkar kadar Kürd düşmanlığındaki derinlikleri ülkemiz özgürlük ve demokrasi mücadelesinin önündeki en önemli barikat olmalarına yol açmaktadır.

Her şeye rağmen fikir tartışmaları bazında iyi niyetli kimi insanları muhatap almak okur içinde olumlu sonuçlar üretebilir. Bu amaçla iyi niyetli olduklarına gerçeği görme yetisi olabileceğine inandığım kimi okurlarımın bu yöndeki fikirleriyle yaptığım polemikleri bir yazı metni olarak düzenleyip sizlere aktarmak istedim

Haydar Bölük adlı okurum “KÜRD SORUNUNDA SON GELİŞMELER ÜZERİNE TVİTLERİM” başlıklı yazımın altına şunları yazmış :

“Sayin mihraç seninle hiç bir zaman mutabik olamadik görünüşe göre olamıyacağız çünkü sizin savunduğunuz tez ulusun kendi kaderini tayin hakkı oprtonist reformist bir tezdir Suriyede takip etyisen 7 yildir oynanan oyunu ya görmek istemiyorsun yada görüp inkar ediyorsun Suriyede YPG yarrısindan fazlası Arab aşiretlerinden devşirme kiralik katil sürüdunden başka birşey değil maaşlarıda vaşintondan ödeniyor isid kötü çocuksa ypg iyi çocuk oyunu ile ülke işgal edilmektedir Deyrelzora zafer kaçinılmaz olunca ıside Rakkada teslim ol dediler suriye ordusunun temizlediyi bölgelere tekrar yönlendirdiler böylece ordunun Rakka operadyonu engellenmiş oldu ha ypg ha isid ha uslam ordusu yok nilmem ne tugayi hrpside ayni deyirmene Su taşıyorlar ulusun kkth ancak Emekçı yığinlarin ortak kararı doğtultusunda çikarları doğrultusunda olur diyer tarifler Safsatadan öteye geçmez bu bölgede israil ve Amerikan çikarları doğrultusunda kim çalışıyorsa düşmandir kürt olsun Alevi Arab olsun hiç fark etmez”

Bu yoruma ayrıca, TC Kenan Yosunlu şu yorumu eklemiş, “ BÖLGE BARIŞININ EN ÖNEMLİ LİDERİ ALLAHIM SEN AKLIMI KORU “

HAYDAR BÖLÜK VE TC KENAN YOSUNLU ARKADAŞLARA CEVABIMDIR..

Bu kaçıncı kez sayamıyorum aynı konu ama yine gerektiği ölçüde anlatmaya çalışacağım. Kürd düşmanlığının bin bir biçimiyle tartışmalarımızın bir parçası da şimdi yazacaklarım olacaktır. Kendini Kürde düşman değil de PKK ve YPG’ye düşman edenlerin ciddi olmadıklarını kürdün özgür iradesiyle şehit evlatlarıyla yükselttiği bu askeri ve siyasi güçlerin öz be öz Kürd halkının çıkarları için hayatlarını ortaya koyan güçler olduğunun öncelikle bilinmesini isteyeceğim. Kürd halkının kendi siyasal ve askeri örgütlenmesini sadece kendisinin tayin edeceğini ve arkasında durdukça da herkesin istese de istemese de saygı göstermesi gerektiğini belirteceğim.

Bir önerim de şu olsun, konuyla ilgili önceki yazılarımı bir daha oku ve ne söylediğimi iyi anla.

1-Kürd halkının tarihsel misyonu Amerika ve İsrail'e karşı bir duruştur. Ben bu duruşu, bu nesnel var oluşu Kürd siyasi liderlerinden ve örgütlerinden bağımsızca var olan çıkarlarını temsel ettiği için sonuna kadar destekleme kararındayım.

2- Kürd halkının siyasal askeri yapıları ve başta YPG Suriye yönetimiyle günü birlik ortak operasyon bürosunda buluşuyorlar ve yer alıyorlar. Bunu biliyorum bende bu sürecin bir parçasıyım.

3- Sizin uzaktan bakışınız medya ile sınırlıdır ne meydanda olan gelişmeleri ne de masa altındaki ilişkileri zerre kadar bilmiyorsunuz.

4- Kürd halkı 40 milyonluk bir halktır ve bu halkın hakları özgürlük demokrasi ve kendi kaderini tayin hakkında anlam bulan her şeyi içerir, buna hangi gerekçeyle karşı çıkılırsa çıkılsın egemen ulus sözcülüğü (milliyetçilik) olur; bu şovenizm değilse (başka ulusların topraklarını gasp etmek ya da yayılmacılık değilse) aşırı bir milliyetçiliktir. Sizin gibi durumlarda ise Türk’ten çok Türkçü olmaktır. Bence sizin ısrarla yapmaya çalıştığınız da bundan başkası değil. Suriye yönetimi ve sayın CB Esad ısrarla Kürd halkını Suriye'nin yerli bir unsurudur diye vurgulaması ve Halep'te YPG’nin hala 4 temel mahalleyi tutması ki bunların nüfusu en azından 2 milyondur, yeterli bir mesajdır.

5- SDG güçleri içinde yayılmacı Arap aşiretlerinin olmasına hep dikkat çektim. Bu alçak aşiretler İŞİD'i, NUSRA’YI, ÖSO’yu da yaratan ve hala her tarafta ayağı olan, hatta Esad yanlısı görünen kitleler barındırır. Yani dansöz gibidirler ve sorunun esası da bunlardır. Ama bunlarda çözülecek gerçek Kürd çıkarları Suriye çıkarlarıyla bir bütün olduğu anlaşılacak ve ortak çözüme gidilecektir ki bunun görüşmeleri devam ediyor.

6- İsrail ve Amerika ile stratejik hiç bir çıkarı olmayan Kürd oluşumlarıyla sürekli diyalog içinde olan Suriye devleti (benim de yakından izleyip katıldığım toplantılar) bu iki dost gücün bu iki ortak vatan gücünün bir arada olacağını ve olmakta olduğunu göstermeye yeter. Toprak yayılmacılığı içermeyen, Amerikancı İsrailci olmayan özgürlük ve demokratik çıkarları için çalışanlar Suriye ile omuz omza olmaya devam etmektedirler.

Uzaktan gazel okuyan dönmelere gelince.

7- Bana göre Diktatör Erdoğan’ın Rabiacılarından başka bir şey değiller (tek millet, tek vatan, tek devlet, tek bayrakçılar). Ben bunlara Arap olsan Kürd olsun DÖNMELER diyorum. Bunlar Türkiye'deki Kürd düşmanlığı algı operasyonlarının esiri olarak, Türk devletini savunan gerçek Suriye düşmanıdırlar. Dillerinden düşmeyen Suriye güzellemeleri Esad methiyelerinin tümü gerçekte kocaman bir yalandır ve pratikte Suriye'nin stratejik çıkarlarını dostları bilmeyenlerdir. Çünkü tek kıstasları Türk devletine zeval gelmeyecek önermeler çerçevesini aşmamaktadır. Türkiye'de Kürd’lere yapılan tarihsel zulümleri, kanlı yıkım ve kıyımları hiçe sayan 39 Kürd halk isyanının mesajını anlamayan bu dönmeler utanmadan da Suriye kaderinde söz sahibi gibi yorumlar yapmaktadırlar. Ama neyse ki ciddiye alan yok.

Suriye devleti tarihi boyunca Kürd’lerle çok iyi geçinmiş bir sisteme sahiptir. Bundan sonra da Kürd’lere özgürlük ve demokrasiden yana haklarını ortak vatanda eşit kurucular olarak sunacaktır. Bu da tüm bölge için bir pusula görevi görece tüm Kürd düşmanlarını utandıracak Kürdü katleden devletlere ise iyi bir mesaj olacaktır.(Tekrar edeyim Halep'te Suriye ordusuyla omuz omza yer alan YPG varlığı her şeyi anlatmaya yeter. YPG aynı zamanda NATO köpekleri TSK'nın "Fırat kalkanı" ve İdlip işgallerine karşı Suriye ordusuyla omuz omuza savaşarak zelil halde hezimete uğratılacaktır.

8- Yukarda saydığım temel yaklaşımlar dışında şu ya da bu lokal olayları göstererek şato kurulamaz. İki gücün tarihsel misyonları ortak oldukça ayrıntılar zeval olur. (Bu konuyla ilgili yeni makalemi okuyunuz.) Tarihinde en büyük çatışması 12 Mart 2004 Kamışlı olayları olan bir ülkede Kürdler devletlerine asla düşman olmazlar ki bu olayda Saddamcı Arap aşiretleri yayılmacılıklarıyla milliyetçilikleriyle çatışmacı provokatör rol oynadılar, toplam ölüm 54 (30'u Kürd). Bu çekişmeleri sona erdiren Suriye ordusu oldu barışı da sağlayan oydu.

Oysa Kürd'lerin İran, Türkiye ve Irak'ta başlarına gelenler akıl almaz kıyım ve yıkımdı. Ülkeleri tarihleri karıştırmamak gerek.

9- son söz olarak da TC Kenan Yosunlu için olsun. Diyor ki “ BÖLGE BARIŞININ EN ÖNEMLİ LİDERİ ALLAHIM SEN AKLIMI KORU”

Evet bu arkadaşın aklını sadece Allah koruyabilir. Haklı çünkü derin devletin asimilasyon politikalarıyla, kurgusu yalancı medyanın sistematik baskılarıyla Başkan Öcalan “çocuk katili” ilan edilmiştir. Biz Arapların ünlü bir sözü var "yelli mabta3rufu bitchelu" (Bilmediğin hakkında cahilsin). Aynen öyle.

18 yıl Başkan Öcalan’la ve PKK’li tüm ilk önder kadrolarla birlikteydim. Hepimiz Hafız Esad'ın talebeleriydik. Bu liderde zerre milliyetçilik görmedim, bunun da ötesinde kin ve nefret belirtisi bulmadım. Her zaman barış için el uzattı o eli kırmaya çalışın bu alçak, faşist ve bir o kadar ahlaksız TC olmuştur; daha kaç yıl yaşayacağı belli olmayan, Anadolu’da tarihsel hiçbir alt yapısı bulunmayan, barbar akınlarıyla gaspçılık yaparak ve kılıç hakkıyla yerli halkın toprakları vatanları üzerinde kurulan Osmanlıdan TC’ye bu devlet asla payidar olmayacaktır.

Bu gün dönün bakın, “demokratik ulus” söylemiyle, “ortak vatanda kurucu eşitler olarak barış içinde haklarını kazanmış Kürd halkının yaşam iradesiyle” ilgili önermeleri, bu liderin zindanda bile barış için çabalarını gösteriyor.

Kürd davası bölgenin temel davası haline gelmişse ve bu tür birleştirici bölücü olmayan yayılmacı olmayan önerilerle etkin bir varlık hissettiriyorsa Başkan Öcalan bu bölgenin kaderinde önemli roller oynama durumunda olan barış liderlerinden biri olduğunu söylemek, asla abartılı değildir.

Bunu TC Kenan Yosunlu arkadaşın anlaması gerek. Bu derin Türk devleti itirazlarıyla biz Arap halkının Hatay davası dahil haklarını kazanması mümkün olamaz. Bunun için tüm dönmelere sordum Suriye ordusu vatan savunmasında NATO köpeği TSK ile çatışırsa kimden yanasınız? Dedim. Tabi ki cevap yok…

Bu meyanda, aklını TC'ye kaptıranların “ALLAHIM SEN AKLIMI KORU “ demeleri çok doğal. Bunların Türk olmasını anlarım, Türkçülük yapmalarını da. Ama kendini Arap sayıp Türkçülük yapmasını öncelikle Türkler tiksintiyle izleyecek ve ilk arbedede ayaklar altında kalacağını belirteyim. Tüm DÖNMELERİN kaderi de budur.

Amerika’ya ve İsrail’e ve bölgeye tecavüz etmek isteyen tüm yabancı güçlere başta NATO kuklası TSK'ya ve tüm terör şebekelerine karşı Mukaveme Suriyyi olarak verdiğimiz 100 şehit ve 325 yaralıyla yolumuza devam ederken bu dıştan gazellerin biz Suriyelilere hiç bir şey kazandırmadığını belirtmeliyim. Dostlarımız olan, ortak vatanda kardeşlerimiz olan ve haklı davalar uğruna savaşan Kürdleri bizden koparmak isteyen saçma sapan iddialara ise hiç önem vermediğimizin bilinmesini isterim.


Mihrac URAL

Bu haber 296 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: SON KIRPMALAR

Cemil Hayek Yazdı: SON KIRPMALAR CHP, kırpıla kırpıla, yetmedi; İçeriden ihraçlarla da devam var. Maşallah, CHP’yi demir yumrukla yöneten Sakar Kema...

Şırnak'ta düşürülen bomba yüklü Drone'lar aynı 15 Temmuz bombaları gibi!..

Şırnak'ta düşürülen bomba yüklü Drone'lar aynı 15 Temmuz bombaları gibi!.. A Haber'de de videosu var, Drone'un inişini yakalamış etraftaki kameralar, anlayamadığım tek şey, alanda on...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi