Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: ANASURİ...

Mihrac Ural Yazdı: ANASURİ...

Tarih 01 Kasım 2017, 10:30 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural – 1 Kasım 2017 / Çarşamba- Lazkiye

Öncelikle bilinmeli ki, Suriye adı ne bir ırkın ne bir etnik yapının ne bir dilin ya da imparatorluk ailesi adı değildir. Çağdaş siyasi hiç bir tanımlamanın kalıbına da uymaz. Suriye bir coğrafi alındır bir vatandır ve tarihin bilinin en eski çağdaş anlamda kullanıldığı gibi bir vatan olarak tarihte yer alır. Zennubiya, Roma’ya karşı savaşırken tüm etnik dokuları ve inançları yayılmacı saldırgan Roma'ya karşı vatan savunmasına çağırmıştır. Tarihte Zennubiya’dan önce bu savunuyu vatan için yapan bir başka çağrı yoktur. Diğer tüm çağrılar ya imparatorluk ya devlet-şehir ya da hakim sülale için yapılmıştır.

Suriye vatandır coğrafi bir ortak yaşam alanıdır. Bunu daha iyi anlamak için Türkiye adı üzerinde kısa bir yaklaşım yapmak yeterlidir. Türkiye'nin ifade ettiği ve açık adıyla andığı bir Türk devleti ya da vatanı değildir; Kürdistan’ın, Suriye’nin, Yunanistan’ın, Ermenistan’ın, Süryanilerin, Pontusların vd milletlerin anavatanları ya da vatanlarından parçalar üzerinde kurulu bir ırk ve millet adına Türkiye adını almış değildir. Suriye bin yıllardır üzerinde ortak vatan olarak yaşayan Suriyelilerin coğrafi alanı, ortak vatanıdır. Suriye, Arap ulusunun da tek başına vatanı değildir ve bu ad Araplıkla hiç ilgili değildir.

Bunun için

ANA SURİ diyerek tüm etnik yapılar, inanç ve kültürel topluluklara bir üst kimlik olan ortak vatan adı olarak, bu vatanın tarihsel sınırlarını içeren aidiyet için kullanmaya başlayacağız. Bu bir kimlik söylemi olacaktır hak ve hukuk müdafaasının da ifadesi olacaktır. Bu söylem asla hiçbir etnik yapıyı içinde eritme gibi bir algıya sahip değildir bu toprak üzerinde yaşayan tüm etnik yapıların, kültürlerini, öz yönetimlerini, siyasal kaderlerini kendi elleriyle çizmelerini saygıya karşılar ve onlara bu haklar için mücadelede destek olur.Buz Suriyeliler Türkiye’de haklarımızı ararken artık bu söylemle yola çıkacağız, bu söylemle ortak paydada hak mücadelesi yapacağız. ANA SURİ… hepimizi tanımlayan bir ifade olacaktır.

Suriye kelimesi ne demektir bunun için de kısa birkaç cümle kurarak konuyu bağlayacağım.

Suriye kelimesi üzerine yapılan araştırmalar Sansikrittçe dilinde güneş anlamına kullanıldığını belirtmektedir.

Suriye kelimesi ayrıca Yunanlılarca Asurların vatanı anlamında da kullanılmıştır.

Suriye kelimesinin ilk kez bu günkü anlamıyla bir vatan bir coğrafi alan olarak Heredot tarafında belirtildiği de iddialar arasındadır.

Yunanlıların Lübnan’ın Finike kenti Sur ile ticari ilişkileri süresince Surluları ve memleketlerini dile getirmek için Suri, Suriye olarak kullanılmıştır.

Buna benzer bir dizi açıklama zaman içinde siyasi meşrebe göre de biçimlenerek kullanıldığı bilinmektedir.

Ben daha çok "Suriye" kelimesinin güneş anlamında olduğunu, 7000 yıllık uygarlık beşiği olarak son 3000 yıl içindeki kullanımından daha kadim kullanıldığı yontularda buradan gelip geçen halkların dillerinde de yer alışı itibariyle, Yunanlıların dilinde güneşin doğduğu yer anlamında doğularında kalan bu topraklara Suriye demelerinin daha gerçekçi olduğuna inanıyorum.


Mihrac URAL

Bu haber 579 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Ahmet Nesin: Seçimi kaç cinayete kazanırsın Erdoğan!...

Ahmet Nesin: Seçimi kaç cinayete kazanırsın Erdoğan!... Perde tekrar açıldığında herkes sahneye sırtını dönmüş, kımıldamadan duruyordu. Damat herşeyin farkındaydı ve fısıl...

Cemil Hayek Yazdı: HUKUKUN KATLİ VE SEÇİMLER

Cemil Hayek Yazdı: HUKUKUN KATLİ VE SEÇİMLER 'Sen kimsin ey savcı!’ derken, Erdoğan aslında cevabı kendisi veriyor; ‘Savcı’ diyor.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi