Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımGüneydoğu'nun OHAL karnesi: 9 ayda 15 bin 647 hak ihlali

Güneydoğu'nun OHAL karnesi: 9 ayda 15 bin 647 hak ihlali

Tarih 01 Kasım 2017, 18:47 Editör yorumcahaber.com

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 2017 yılının ilk 9 ayında bölgede yaşanan hak ihlalleri raporunu açıkladı.

İHD Diyarbakır Şubesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Şube Başkanı Raci Bilici diyalog dışı çözüm yöntemlerinde ısrar sonucu toplumsal yaşamı derinden etkileyen korkunç ve acı bir çatışma tablosuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yaşananların 1990'lı yıllarda da yaşandığını ancak sonuç alınamadığını ifade eden Bilici, "Şiddete ve çatışmaya dayalı politikalar, gerisinde can kayıpları bırakıyor, toplumumuzda telafisi imkânsız yaralar açıyor. Neredeyse her gün insanların yaşamını yitirdiği bu süreç, barış ve çözüm umutları da maalesef tükenmiş bulunmaktadır" dedi.

'ÇATIŞMA VE SAVAŞ İSTEMİYORUZ'

Sözlerine "Bölgemizde ve ülkemizde çatışma, savaş istemiyoruz" diyen Bilici, şöyle konuştu; "İnsanların yaşamlarını yitirmelerine, işkence görmelerine, haksız yere hapsedilmelerine tanıklık etmek istemiyor, çocuklarımızın güven içinde büyüyebildiği ve geleceğe emin adımlarla ilerleyebildiği bir hayat istiyoruz. Bu temelde, insan hakları ihlallerinin oluşumuna yol açan OHAL’in bir an önce kaldırılması talebinde bulunuyor, çatışmalı ortamın bir an önce son bulmasını, kalıcı bir çatışmasızlık halinin ve çözüm sürecinin yeniden müzakere edilmesi umuyoruz. Her koşul altında dil, din, ırk, milliyet, cinsiyet, etnik ve kültürel farklılık ayrımı yapmadan, yaşam hakkının kutsal olduğu vurgusunda bulunuyor ve özgürlüklerle dolu, onurlu bir yaşam temenni ediyoruz." 


İHD'nin 9 aylık hak ihalleri raporunu Şube Başkanı Raci Bilici açıkaldı

İHD’nin 9 aylık raporunda öne çıkan veriler şöyle:

- Polis, jandarma ve korucuların saldırısı sonucu 7 kişi yaşamını yitirdi, 11 kişi yaralandı.

- Cezaevlerinde 2 kişi öldü.

- Faili meçhul saldırılar sonucu 6 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

- Resmi hata ve ihmal sonucu 14 kişi yaşamını yitirdi, 161 kişi ise yaralandı.

- Silahlı çatışmalar sonucu 111 güvenlik görevlisi, 361 silahlı militan ve 10 sivil yaşamını yitirirken, 223 güvenlik görevlisi, 5 silahlı militan ve 1 sivil yaralandı.

- Sınır hatlarında mayın ve sahipsiz bomba patlaması sonucu 6’sı çocuk 8 kişi yaşamını yitirirken, 25 kişi yaralandı.

- Çatışmalı ortamlarda 1 köy yakılırken, 12 orman yangını meydana geldi, 31 bölgede özel güvenlik bölgesi yasağı uygulandı, 63 bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

- Çatışmalarda yaşamını yitiren 19 kişinin cenazesi verilmedi. Militan cenazelerine yönelik uygulamalarda yaşanırken, 29 ölünün hatırına saygısızlık yapıldı.

- Kadına yönelik hak ihlalleri sonucunda 9 kadın intihar etti.

- Aile için şiddete maruz kalan 30 kadın öldürülürken, 24 kadın şiddet sonucu yaralandı.

- Toplumsal alanda 4 kadın maruz kaldığı şiddet sonucu, 6 kadın ise cinsel saldırı sonucu yaşamını yitirdi, 5 kadın ise fuhuşa zorlandı.

- Çocuklara yönelik hak ihlalleri sonucunda 6 çocuk intihar etti, aile içi şiddete uğrayan 5 çocuk ise yaşamını yitirdi.

- Toplumsal alanda 3 çocuk uğradığı şiddet sonucu yaşamını yitirirken, 90 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı.

- İşkence yasağına rağmen 25 kişi gözaltında, 1 kişi korucular tarafından, 133 kişi gözaltı merkezleri dışında, 320 kişi cezaevlerinde şiddete maruz kaldı. Gösteri ve yürüyüşlerde 60 kişi de darp edildi.

- Polis ve askerler tarafından 2 bin 421 ev baskını yapıldı, 19’u çocuk, 3 bin 278 kişi gözaltına alındı, 2’si çocuk 713 kişi tutuklandı.

- 6 etkinlik yasaklandı, 8 yayın toplatılarak yasaklandı, 1 basın yayın organına baskın düzenlendi, 7 basın ve yayın organı kapatıldı, 7 internet sitesi ise engellendi.

- Düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı 35 kişi hakkında soruşturma, 50 kişi hakkında dava açıldı, 229 kişi ise ceza aldı.

- 11 siyasi partiye ve 15 belediye binası ve eklentilerine baskın düzenlendi, 35 dernek, 1 vakıf ve 4 eğitim ve kültür kurumu kapatıldı.

- Cezaevlerinde ise sevk uygulamaları, sağlık hakkı ihlali, aile görüşü engellenenler tecrit ve izolasyon, disiplin cezası verilenler, haberleşme hakları engellenenler, sosyal etkinlik hakları engellenenler, cezaevlerinde anadil özgürlüğüne yönelik ihlaller olmak üzere toplam 905 hak ihlali yaşandı.

- Meydana gelen iş kazalarında 17 kişi yaşamını yitirdi, 16 kişi yaralandı.

- OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile 912 kişi işten çıkarıldı, 229 kişi görevden alındı, 4 bin 28 kişi ihraç edildi ve 83 kişi hakkında idari soruşturma başlatıldı. Yılın ilk 9 ayında insan hakları ihlalleri konusunda İHD’nin Diyarbakır Şubesi’ne 276, Van Şubesi’ne 131, Batman Şubesi’ne 12, Malatya Şubesi’ne 3 ve Ağrı Şubesi’ne 2 başvuruda bulunuldu.

artıgerçek.com

Bu haber 443 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

ENTERNASYONAL’den açıklama: Yoldaşımız Hakan Gülseven’in yanındayız!

ENTERNASYONAL’den açıklama: Yoldaşımız Hakan Gülseven’in yanındayız! Yoldaşımız, gazeteci ve yazar Hakan Gülseven bugün Ayvalık Adliyesi’nde tutuklandı. Tutuklanma gerekçesi Adana Vali...

'Arsız ve Pişkin' AKP'li seçmen iki kere oy kullandı gelen tepkilere bakın ne cevap verdi?

'Arsız ve Pişkin' AKP'li seçmen iki kere oy kullandı gelen tepkilere bakın ne cevap verdi? AKP’li Şengül Erdoğan adlı seçmenin Facebook hesabı İzmir Havalimanı’nda ve Brüksel’de olmak üzere iki yerde oy kul...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi