Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural: 'ÜSTÜNE YOL UĞRAMAK'

Mihrac Ural: 'ÜSTÜNE YOL UĞRAMAK'

Tarih 05 Kasım 2017, 13:48 Editör yorumcahaber.com

RIZA AYDIN DOSTUMUN GÜZEL YAZISINI YAZDIĞIM YORUMLA BİRLİKTE OKUMANIZ DİLEĞİYLE

YORUMUM

Değerli Rıza Aydın, yazdığın yazılar arasında en çok zevk aldığım ve konuyu bu incelik ve açıklıkla anlattığın bu yazıdan dolayı seni tebrik ediyorum.

Sana katkı olsun diye de başımdan geçen ve aynıyla senin işlediğin konuyla ilgili bir tek anımı anlatacağım. Lübnan'da Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (George Habbaş) kamplarındaydık. Kampların gece sohbetleri ayrı bir güzeldi. Haziran 82 savaşı ha patladı ha patlayacaktı. Aramızda tüm arkadaşların takıldığı bir Ezidi arkadaşımız vardı. Çok gençtik ( en büyüğümüz 24 yaşındaydı), birbirimize takıldığımız çok olurdu.

Ezidi arkadaş da takılıp dururdu arkadaşlar. Ona " Ezidilerin durduğu yerde çevresinde bir daire çizilirsen içinden çıkamazlarmış" diyerek soru sorarlardı. Belli ki arkadaşımız bu sorulardan rahatsız olmuş, eline bir sopa alarak "kim denemek ister, elimdeki sopayla etrafına toprak üzerine bir daire çizeceğim ve ben o daireyi açmadıkça da içinden çıkamayacak" diye herkese meydan okudu.

Hepimiz güldük ve ciddiye almadık. "Üstüne yol uğrayınca" gibi bir şeydi olan. Herkesin şaşkın şaşkın baktığı bir anda "ben buradayım dedim ". Arkadaş geldi ve çevremde bir daire çizip ekledi;

" Bu daire Hz. Ali ve Ehlibeytin ahlak; kural, onur, inanç... dairesidir, buyur içinden çık bakalım" dedi.

Çıkamadım değil çıkmadım.

Ta ki gelip kendi eliyle daireyi açana kadar içinde kaldım. Bu bir şakaydı ama benim beynimde çok derin bir iz bıraktı, her toplulukta konuyla ilgili sohbet geçince anlatırım. “Hüseyn’i yol” denilen yol da budur, ilkelere bağlı kalmak taviz vermemek teslim olmamaktır. Kerbela’yı, ilkelerin mesajların Kerbela’sı yapan bu ilkeli duruştur.

Emekçi'nin zaman zaman rastladığım ama çok sefil gördüğüm bu gibi tutumlarını, çok ağır ırkçı, milliyetçi güdülürle örtülü sosyalist ilerici görüntüsel tutumlar olarak ele almadım gülümsedim geçtim. Bölgemiz insanlığını bu ölçüde derinden etkilemiş bir olaya bir inanca kutsal şahsiyetlere öyle sıradan yaklaşımlar yapmanın kültür düzlemiyle kavrayış sığlığıyla ilgili olduğu kanaatine varıp ilgisiz kaldım. Konuyu sen ele almasaydın da dönüp bakmaya bile değer görmezdim.

Bu süfli yaklaşımların bilinçaltı dinamiklerinde ırkçılık-milliyetçilik yetmezlik yatar her zaman, "Arap Ali", "kelle kesen Ali", "Namaz kılan Ali" söylemlerinin eşlik ettiği bu kanılar, esasında Alevi direngenliğinin kırılmasında içten içe işleyen kurt misalidir kişi farkında olmazsa da.

Bunlar Aleviliğin derin batini özelliğini bilmeyen cahillerin algı operasyonlarının mağdurlarıdır. Bunlar ve operatörleri, Alevilik "sır"ının, batının, Hz Ali ve Ehlibeyti, Hz. Muhammed'i nur saymasını, insanlık için insanda zuhur eden tanrı mesajı olduğunu bilmiyorlar, bilmeyecekler de. Bu kutsal isimlerin tüm maddi insanı yaşam ve ilişkilerden mücerret olduğunu ve kutsiyetlerinin de burada tekamül ettiğini bilmiyorlar. Aleviliği ve bu inancın batini özünün tanrı olarak aklı-manayı gördüğünü, "akıl süzgecinden geçmeyen hiç bir şeyin şer-i kabul edilmeyeceğini" (Hasibi Kas) öğreten bir insanlık mesajı olduğunu bilmiyorlar.

Bunun için, Arap Ali kaç kadınla evlendi, nasıl namaz kıldı, kaç kelle kesti yönünü öne çıkarıp ona kutsiyet vereni görmezden gelmeyi kendi tezlerine daha uygun buluyorlar. Çünkü üstlerine yol uğrayınca, kaypaklık yapacaklarını bilen bu çevrelerin, bu ilkeleri esas almasını hiç düşünmemek gerek. “Leküm dînüküm veliye dîn” (Kafirun/6) (size ait bir dini var benim de kendi dinim)

Mihrac URAL

Rıza Aydın bir not yayınladı.
14 saat
ÜSTÜNE YOL UĞRAYINCA!
Bence Kerbela katliamında anlaşılmayan asıl konu şu:

Bu haber 189 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü Sakarya’da Amedspor’a yapılanlardan anlıyoruz ki, sadece HDP’liler değil, AKP’li olmayan bütün Kürtler Erdoğan ikti...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ... Suudi Arabistan’ın muhalif gazeteciyi öldürmek için Türkiye’yi seçmesi bir tesadüf müdür? Gazetecilerin en çok kayb...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi