Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımRıza Sarraf davasında önemli gelişme: Erdoğan'ın ismi dosyaya girdi!

Rıza Sarraf davasında önemli gelişme: Erdoğan'ın ismi dosyaya girdi!

Tarih 06 Kasım 2017, 11:23 Editör yorumcahaber.com

ABD'de devam eden Rıza Sarraf davası dosyasına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adı da girdi.

ABD’de İran’a yönelik ambargoyu delmek ve kara para aklamak suçlamalarıyla yargılanan Rıza Sarraf ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Atilla’nın davasında savcılık ek dosyayı da mahkemeye sundu.

Adalet Bakanlığının açıkladığı dosyada, bu kez öncekilerden farklı olarak davaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adı da defalarca girdi. 

Odatv'den Mert Taşçılar'ın haberine göre, ABD New York Güney Bölgesi Başsavcılığının hazırladığı 53 sayfalık dosyada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismi 8 kez geçiyor.

Sarraf ve Atilla’nın yanı sıra AKP’li eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da sanık olarak yargılandığı davada sunulan ek dosyalarda, Erdoğan ile ilgili geçen iddialar madde madde şöyle:

  • Deliller arasında, Sarraf'ın, Başbakan Erdoğan ile işine “destek ve koruma sağlamak amacıyla” bir araya gelme çabalarına ilişkin belgeler ve görüşmeler bulunuyor. Örneğin, Sarraf ve Erdoğan’ın, 12 Nisan 2013'te Zafer Çağlayan’ın akrabasının düğününde konuştuğu ileri sürülüyor.
  • Bu temastan sonra 16 Nisan 2013’te kaydedilen bir görüşmede Sarraf'ın, banka satın almak konusunda Süleyman Aslan’a, “Başbakanla (Erdoğan) görüşmeye gittim. Gittim ve düğün günü konuştuğumuz konu hakkında düşündüklerimi açıkladım. Başbakan’a yeniden giderek ‘eğer onaylarsanız bana lisans verin. BDDK’ya lisans almak için gideceğim’ dedim” ifadelerini kullandığı İddia ediliyor.
  • Söz konusu konuşmaların girdiği dosyada, Sarraf'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve başka aile üyeleriyle ilişkili ‘hayır kurumlarına’ bağış yapması için yönlendirildiğine dair iddialara yer veriliyor.
  • Dosyalarda Sarraf'ın 19 Eylül 2013 tarihinde davanın diğer sanıklarından Happani ile yaptığı telefon görüşmesinin kaydı yer alıyor. Dosyadaki iddialara göre kayıtta Sarraf, "2 milyar yapsak bile önemlidir. Anlıyor musun? Benim için Başbakan’ın gözünde önemli, çünkü doğrudan ona gideceğim" ifadelerini kullanıyor.

Ancak davaya sunulan ek belgelerde Bilal Erdoğan’ın isminin hiç geçmemesi dikkat çekiyor. Bilal Erdoğan dosyada sürekli “Başbakan’ın oğlu” olarak anılıyor.

soL

Bu haber 370 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Suriye'den düzenli olarak Türkiye ve Irak'a petrol taşınıyor, geliriyle IŞİD finanse ediliyor

Suriye'den düzenli olarak Türkiye ve Irak'a petrol taşınıyor, geliriyle IŞİD finanse ediliyor "Rus istihbarat araçları, petrol tankerlerinden oluşan konvoyları düzenli olarak tespit ediyor"

Fransa’da TRT kamerasını afallatan protesto: 'Macron da gidecek, Tayyip de gidecek'

Fransa’da TRT kamerasını afallatan protesto: 'Macron da gidecek, Tayyip de gidecek' TRT ekibi Fransa’da eylemleri takip ederken sarı yelekli bir eylemci yanlarına gelerek “Kendi ülkelerinde hiçbir zu...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi