Devrimci,Güncel,Tarafsız,Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: SAVAŞ, ÖZGÜRLÜK VE İSTİHBARAT

Cemil Hayek Yazdı: SAVAŞ, ÖZGÜRLÜK VE İSTİHBARAT

Tarih 10 Kasım 2017, 17:57 Editör yorumcahaber.com

Ortadoğu kazanı kaynamaya başladığında, savaş bir bölgede başladı, en son Suriye ve Irak’a ulaştı. Suriye ve Irak’ın savaşı kazanması ile bu savaşın da biteceği hesap edildi. Ancak görünen o ki, emperyalizm, yaşamakta olduğu bu krizden dolayı çok kararlı ve çaresiz olup, bu durumun bizi üçüncü dünya savaşına götürmeye başladığını görmek istemiyor. Bu gidişle kaybedecek olan insanlıktır, dünya denen güzel gezegendir.

SAVAŞLARI ENGELLEMEDE KODLAR

Savaşları engellemek istiyorsanız, savaşı körükleyen veya savaşta en çok kullanılan unsurları tespit etmeniz gerekir. Mustafa Kemal, boşuna ‘Muhaberesiz muharebe yoktur!’ dememiştir.

Savaşlarda en çok kullanılan teknoloji ürünü, iletişim ürünleridir, en çok kullanılan elemanlarsa, istihbarat elemanlarıdır. O halde savaşlara engel olmak istiyorsanız, hürriyeti gözlemek, kontrol etmek ve sonsuz gizlilik kılıfı ile hürriyetleri kısmaya engel olan istihbaratı ve devletin kurumlarını kontrol eden gizli eli, kontrol etmek zorundasınız.

DEVLET GÜVENLİĞİ VE FERT GÜVENLİĞİ

Devlet faşizmi ve terörü nedeni ile yargı önüne çıkarılması en güç olan devlet elemanları, istihbarat elemanları ve sivil polislerdir. Amirlerinin, bu elemanların görevde olduklarını iddia etmesi halinde, yasalardan kaçırılabilmektedir. Diğer kolluk kuvvetleri gibi belirgin bir kimlikleri yoktur.

Bir ülke ele geçirilmek istendiği zaman, ilk olarak istihbarat elemanları ele geçirilmeye çalışılır, en büyük silahta paradır, rüşvettir.

Erdoğan hükümetinin istihbarat yolu ve sivil elemanları vasıtası ile yaptıkları insanlık suçları, istihbaratın gizli kılması yolu ile saklanmaktadır. Berkin Elvan ve Ali İsmail gibi yiğit evlatlarımızı katledenler, resmi üniformalarına rağmen yasa önüne çıkarılamıyorsa, üniformasız gizli servis elemanları nasıl ortaya çıkarılabilir?

AKP iktidara geldiği zaman, yine istihbarat özelliği taşıyan anketleri en çok kullanan parti olup, ister meşru, ister gayrı meşru olarak, iktidara gelişinde, istihbarat ve iletişimin rolü çok büyüktür. En önemli fişleme kurumlarından bir tanesi de, ‘Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’dır.

Devletin sorgulanamayan her kurumu, yasal olsa bile, gayrı meşrudur. Devlet kurumlarının hak ve özgürlükler için kullanılabilmesinin en önemli şartı, bu kurumların hesap sorulabilecek olmalarıdır ve bu hesap sorma, amirlerinin veya hükümetin değil, bağımsız yargının eli ile yapılmalıdır; Yargı, amirleri ve o elemanları işe alanları sorumlu tutabilmelidir.

Vatandaşların güvenliğini tehdit eden hiç bir kurum, meşru olamayacağına göre, meşruiyeti gerektiren kurallar da olmalıdır.

İSTİHBARAT VE SİVİL GÜVENLİĞİ KONTROL ETMEK NASIL OLUR

• Hangi görevde olursa olsun, hesap vereceği ve yargıya açık bir makam olmalıdır.
• Hiçbir sivil kurum ya da istihbarat, amirlerinin verdikleri emre itaat bahanesi ile sorumluluktan kurtulamaz, ama kendisi kadar amirleri de sorumlu olmalıdır.
• Devleti temsil etmesi gereken sivil istihbarat ve güvenlik elemanları, kişi, zümre, bir siyasi parti, bir çıkar grubu veya bir etnik/ mezhepsel çıkar için çalışmamalıdır.
• Sivil kurumlar, devlet adamlarının şaibelerini ve savaş suçlarını gizlemek ve yargıdan kaçırmak yerine, devletin itibarını zedeleyecek kurum ve şahısların yargıya intikali için yapacağı çalışmalar, birincil derecede görevleri olmalı, bu nedenle de bağımsız yargı elemanlarına, siyasilere karşı korunma güvencesinin verilmesi gerekmektedir.
• Yargıdan kaçırılan ve hukuki takip için şeffaf olmayan her sivil istihbarat kurum ve elemanları, terörist muamelesi uygulanarak, hesap verdirilmelidir. Amirleri içinse ise, bu elemanlar aklanmadıkça, en ağır cezalar, indirimsiz ve zaman aşımına uğramadan verilmelidir.

Devletin terör devleti olmasını engellemenin en önemli unsuru, yargı güvenliği olmalıdır. Kimliği gizlenen faili meçhuller, işkenceciler, ancak bu şekilde deşifre olur, devlet, ancak o zaman demokrasi yolunda adım atabilir.

Güvenliğimiz için çalışmak üzere paramızla ekmek yiyen istihbarat elemanlarını ve sivil örgütleri teröristlerden ayıran güvenceler verilmedikçe, genç kızlarımıza tecavüz eden, gençlerimizi katleden, işkence eden, rüşvete tapan, kimden emir aldığı belli olmayan devletin kollukları, birer vatan haini, birer katil, birer hırsız ithamından kurtulamazlar.

KONTROL MEKANİZMASI VE DEVLET TERÖRÜ

Yazılı ve görsel basından sonra, sosyal medya da kontrol altına alınmak isteniyor. Birey mahremiyetinin zedelenmesinden sonra, vatandaş her an fiziki takip altında tutulabilmektedir. Her şeyimizin kontrol altında olduğu bu dönemde ses çıkaramazsak, devlet terörünün en tehlikeli unsurlarının hürriyet tecavüzlerine, devlet eli ile veya yandaşlar vasıtası ile yapılan veya planlanan hiçbir kumpasına engel olunamaz.

Unutmayalım ki, aldığınız yeni kimlikten, sürücü belgenize kadar, yakıt doldurduğunuz petrol istasyonundan, yollardaki kameralara kadar, devlet her an, her şeyinizi bilecek şekilde organize edilmişken, birey hürriyetleri hiç kullanılamaz.

Birey hürriyetleri olmadan da, devlet, devlet olamaz.

Bu ülkenin her elemanı, devletin en yüksek mertebesi tarafından muhbirliğe özendirilmektedir. Muhtarından, memuruna, öğretmeninden müftüsüne kadar muhbirleştirilen bir ülkede, kaynanası ile kavga edenin bile, bir ihbarla terörist ilan edilmesi ve en ağır cezaya çarptırılması, işten bile değil.

Bir eski Genel Kurmay Başkanı terör örgüt yönetmekle suçlanabildiğine göre, yargısız tutuklanabildiğine göre, sıradan bir vatandaşı bekleyen tehlikeleri kimse sayamaz.

ATATÜRK’Ü ANMAK

Büyük Atatürk’ün ölüm yıldönümünde AKP tarafından yapılan anma, dışarıdan gelen yargı karşısında tehlikeye karşı bir korunma nedeni ile yapılmaktadır. Erdoğan, devletin hamisi sıfatı ile korunma istemekte, milli şefliye soyunmaktadır. Bu nedenle, Atatürk’ü anmakta, Atatürk’ü tanımayan Atatürkçülerin desteğini aramaktadır.

Derin devletin envanter elemanlarından olan Akşener ise, dinden hala prim beklemektedir.

Bu yöneltmeler de, alınan istihbaratın, danışmanların önerileri ile yapılmaktadır.

Özgürlük, demokrasi, bilim, barış ve emek, istihbaratın fişlemesi, tehdidi ve yönlendirmesine rağmen gelişemez, basit ve hasta bir Ortadoğu devleti olmaktan ve diktatörlerin çok sevdiği savaşlardan kurtulmak mümkün olamaz.

Cemil HAYEK

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Bu haber 103 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Habip Hamza Erdem Yazdı: YALANCININ AMPULÜ!

Habip Hamza Erdem Yazdı: YALANCININ AMPULÜ! ‘Yalancının mumu yatsıya kadar’ diye bir sözümüz var. Peki ‘yalancının ampülü’ nereye kadar acaba ? Kuşkusuz sons...

Ahmet Nesin Yazdı: Hakan Atilla da Zarraf gibi anlaştı (mı)?

Ahmet Nesin Yazdı: Hakan Atilla da Zarraf gibi anlaştı (mı)? Türkiye ile Avrupa'nın saat farkının 2 saat olması benim ve eşim Hilal için çok iyi oldu. Hilal 2 gün sonra fra...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi