Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımLevent Sultan Yazdı: DEYR EZZOR KURTARILIRKEN

Levent Sultan Yazdı: DEYR EZZOR KURTARILIRKEN

Tarih 12 Kasım 2017, 02:09 Editör yorumcahaber.com

Deyr Ezzor, Suriye coğrafyasının doğusunda Irak sınırını oluşturan alanda, Fırat nehrinin oluşturduğu uzun vadi boyunca uzanan bir şehir. Bu şehrin merkezi ile önemli iki ilçesi olan El Meyadin ve El Bukemal, Irak ile Suriye arasında giriş-çıkış imkanın yaratıldığı IŞİD'in oluşturduğu en önemli merkezleri idi.

Suriye ordusu ve yardımcısı dost ve paralel askeri güçler, Deyr Ezzor'un çevresinde kurulan IŞİD'in çemberini kırmakla bu şehire ilişkin kurtarma operasyonuna başlamıştı. Merkez olarak şehrin kurtarılışı ardından sıra El Meyadine gelmiş, bu ilçe de kurtarılmıştı. Ardından Irak sınırı üzerinde geçiş kapısı olan El Bukemal'e sıra gelmişti. Resmi olarak 9 Ekimde Suriye ordusu adına bir bildiri ile El Bukemal de kurtarıldığı ilanı yapıldı.

Deyr Ezzor ilçeleri ile birlikte kurtarılmış oldu. Ama bu şehirin Fırat'ın doğu yakasına düşen kimi mahallelerini ABD kendi ajendasına göre Demokratik Suriye Kuvvetlerine (DSG) aceleci ve kısmi olarak IŞİD'le anlaşmalı bir plan içinde "kurtarmıştı". Bu mahallelerde DSG'ye bağlı kolluk kuvvetleri ve "Deyr Ezzor Sivil Meclisi" kurdurulmuştu. Ayrıca Fırat'ın doğu yakası ile Irak sınırını oluşturan vahada bulunan zengin petrol kuyuları ve goğal gaz kaynaklarını ABD, aynı acelecilikle ve IŞİD'i oralardan svaşsız çıkartarak DSG'ye teslim ettirdi.

Deyr Ezzor Suriye ordusu tarafından kurtarılarak son IŞİD'in kalesini de aldıktan sonra şu stratejik sonuca ulaşmış oldu.
1- ABD'nin "yalıtma" hedefi güttüğü Irak- Suriye sınırını tutma planı çökertilmiş oldu. Zira ABD, bu "yalıtma planı" içinde bir taşla bir kaç kuşu vurmak istemişti. İlki, Suriye'de başlatılan savaşla birlikte gelişerek yükselişe geçen "direnişçi çizginin" Tahran, Bağdat, Şam ve Beyrut ekseni arasında coğrafik bir kesinti yaratmaktır. Bunu sağlayabailmek için ABD, ta Ürdün sınırından başlayarak kuzeye doğru Türkiye sınırına kadar olan geniş Suriye-Irak ortak sınırında hep "kırmızı" geçilmezlik hatları oluşturmuştu. Defalarca da ABD, "kırmızı" diyerek çizdiği sınırlara yakın alanlarda Suriye ordusuna askeri sataşmalarda bulundu. Suriye ordusu, kararlıca egemenlik hakları ile bu kırmızı çizgileri tepeleyerek geçti. Tepelediğinde de, Irak-Suriye ortak sınırları üzerinde defalarca Suriye ordusu ve Irak ordusu ile diğer paraleli güçler meydan okuyarak buluştular. Bu buluşmaların kendisi, şekli ve organizesi, ABD'ye ve onun kanatları altında olanlara "direnişçi çizginin mesajı" olarak iletilmiş oldu. İkincisi, ABD'nin IŞİD'in terör ve işgal faaliyeti üzerinden varmak istediği "taksimci" planı vardı. Bölgede devletlerin yeniden sınırlarını belirleyecek taksimci planına bir stratejik darbe oldu.
2- IŞİD ABD'nin yaratısı olan bir terör örgütü olarak ABD, bu ve benzeri cihadi-selefi terör örgütlerinin varlığı üzerinden genel ortadoğuda ve özel olarak Suriye'de uzun sürecek bir kaos oluşturmak istemişti. Suriye'deki savaşla geçen 7,5 yıllık bir süreç sonrasında bu kaosun kendisinden beklenen ne siyasi ne de askeri sonuçların henüz alınamadığı bir durum ortaya çıktı. Oysa Obama bu savaşın başında Suriye'deki savaşa 30 yıllık bir ömür biçmişti. Arzu edilen ve planlanan zamana yayılmış terör ortamı ile Suriye'yi devlet, halk ve mukedderat olarak teslim almaktı. Suriye ordusunun El Bukemal'i de son kale olarak alması, ABD'nin "terör üzerinden planlarını" yok etti. Artık ABD, Suriye'de çözümün "siyasi" olmasının ötesindeki ihtimallerini kaybetmiştir.

Deyr Ezzor büyük kesimi ile merkezi devletin yönetimi ve idaresi altında artık. Fıratın doğusu SDG'nin elinde. Tabi ki ABD'nin arzusu ve planı içinde bir "el". Suriye devleti hangi mantığın ve baskının koşullarına boyun eğip ülkenin en büyük ve en verimli enerji kaynaklarını savaşsız terk edecek ? 7,5 yıllık savaşı sınırları içinde ulusal egemenlik ve özgürlük hakları için

Herşey Suriye devleti ve halkının kendi aralarında bir "iç sorun" olarak müdahalesiz, yabancı unsur zehirinden muaf bir yara gibi olsa, bu sorun ya da yaralar "aile" içinde çözüm bulması çok kolaydı. Aklıselim davranarak bu ve benzer ne kadar siyasal/toplumsal/kültürel sorun olursa olsun hepsi aynı "evin" içinde çözümlenebilirdi. Ama ne yazık ki, "iç sorun" olan bir sorunu bu "eve" ve "ailesine" düşman olan bir yabancının "zehirlerine" açan bir zihniyet oldu. Bu zihniyeti taşıyanların bölgemizin genel kaynayışı içinde hem kendi halkını hem de genel bölgeyi sürüp giden bir kaynaşmanın içinde bırakmamalılar. Kastım Kürt siyasi elitidir. Bilinirki tüm emperyalist güçler, halkları bölüp parçalarlarken ve birbirleriyle savaştırırlarken taşıdıkları hedef kendi ulusal emperyalist çıkarlarıdır. Yürünen yolun ve akan zamanın bir kesitinde, ancak ufak bir kesitinde bir emperyalist ülke ile "çıkar uyuşumu" olsa da bu daimi olmamaktadır. ABD bu emperyalistler içinde en kaba şekilde bugünün ortağını yarın satacak bir devlet. Irak kürdistanını kendi kaderine terkettikleri gibi.

Deyr Ezzor kurtarılırken Suriye devleti ve ordusu açısından her şey bitmiyor. Herşey yoluna girmiyor. Dış güçlerin şemsiyesine sığınmış "iç güçler", azılı terör örgütleri sonrasında gündem alan güçler olmaktadır. Bunlar aslında iç güç olmaları, ortak vatan paydasında olup yabancının bu topraklardaki varlığına "meşruiyet gerekçesi" olmaları, sorunun karmaşıklığını oluşturuyor. Deyr Ezzor sonrasının en "karmaşık" sorunu bu olacak. Aklıselim davranılmalı, özgürlük ve demokrasi ortak vatan içinde elele-kolkola vererek inşa edilmeli.


Levent SULTAN

Bu haber 298 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Ahmet Nesin: Seçimi kaç cinayete kazanırsın Erdoğan!...

Ahmet Nesin: Seçimi kaç cinayete kazanırsın Erdoğan!... Perde tekrar açıldığında herkes sahneye sırtını dönmüş, kımıldamadan duruyordu. Damat herşeyin farkındaydı ve fısıl...

Cemil Hayek Yazdı: HUKUKUN KATLİ VE SEÇİMLER

Cemil Hayek Yazdı: HUKUKUN KATLİ VE SEÇİMLER 'Sen kimsin ey savcı!’ derken, Erdoğan aslında cevabı kendisi veriyor; ‘Savcı’ diyor.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi