Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Vergi ödememek için Malta’ya kaçanlar, yatırımcıyı Türkiye’ye çağırıyor'

'Vergi ödememek için Malta’ya kaçanlar, yatırımcıyı Türkiye’ye çağırıyor'

Tarih 12 Kasım 2017, 18:44 Editör yorumcahaber.com

Paradise Belgeleri hakkında konuşan CHP Milletvekili Selin Sayek Böke, vergi ödememek için Malta’ya kaçanların yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çağırmalarını “trajik” olarak niteledi, “Vergiden gelir isteniyorsa başbakan ve akrabaları vergilerini versin” dedi.

CHP Milletvekili Selin Sayek Böke, Berat Albayrak ve ağabeyi Serhat Albayrak ile Binali Yıldırım’ın oğullarının da adının geçtiği off-shore kayıtları ve vergi kaçakçılığına ilişkin Paradise Belgeleri hakkında Cumhuriyet’ten Ayşe Sayın’a konuştu.

Binali Yıldırım’ın off-shore faaliyetleri “normal ticaret” olarak nitelemesine tepki gösteren Böke, “Off-shore mekanizmasının bir vergi kaçırma mekanizması olduğu gerçeğini gizlemeye çalışan ve bu arada vatandaşına tuzak kuran anlayışı da itiraf eden bir Başbakanla karşı karşıyayız” dedi.

Başbakanın, Türkiye’ye vergi ödememek için paralarını vergi cennetlerine kaçırdıklarını doğruladığını ve ülkenin vergi yükünü emekçiye, üreticiye yüklediğini kaydeden Böke, “Öte yandan, kendisi vergi ödememek için Malta’ya kaçanlar, şimdi çıkıp yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çağırınca ne olacak? İşte bu trajiktir” dedi.

“Vergiden gelir isteniyorsa başbakan ve akrabaları vergilerini versin”

Dünyadaki milli gelirin içinde yüzde 10’luk bir off-shore kaydı olduğunu ancak bu oranın Türkiye’de yüzde 20’lere yükseldiğini ifade eden Böke, “Belgelerden de öyle anlaşılıyor ki, o yüzde 20’nin de önemli bir kısmını iktidar üyeleri ve yakınları ile yandaş sermaye temsilcileri oluşturuyor” dedi.

AKP’nin Meclis’ten geçirmeye çalıştığı torba yasadaki vergi zamlarına dikkat çeken Böke, “Hükümet vergi gelirini daha da arttırmaya dönük bir adım atıp, vergi kaçırma bölgelerine giden bu iktidarın başbakanı ve akrabaları ülkemize dönüp vergi verecek mi?” diye sordu.

“Off-shore demek, vergiden kaçma demek”

Böke, off-shore faaliyetlerin vergi kaçırma olarak nitelenip nitelenmeyeceği sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Büyük oranda vergiden kaçma. Ama demin de söyledim ya mesele sadece vergi değil. Çok küçük bir oranla, iş ortaklarından, alacaklılardan kaçma gibi kişisel kaçmalar var. Ama asıl önemlisi, kara para aklama… Şu biliniyor, Türkiye’de off-shore daha çok “vergi kaçırma” veya “vergiden kaçınma” ile paravan şirketler vasıtasıyla “kara para aklamak” amacıyla kullanılan başlıca yöntemlerden biri.

Bunu biz söylemiyoruz MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) söylüyor. MASAK detaylarıyla off-shore’u, en önemli kara para aklama yöntemlerinden biri olarak sayıyor ve nasıl yapıldığını, Türkiye açısından neden çok büyük bir risk olduğunu anlatıyor. Kurumun resmi web sitesinde anlatılıyor, herkes görebilir.


Bu haber 264 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Bakan Soylu'dan 'kanunsuzluk' çağrısı: Kanun kural dinlemeyin, yıkın gitsin

Bakan Soylu'dan 'kanunsuzluk' çağrısı: Kanun kural dinlemeyin, yıkın gitsin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana Valiliğince düzenlenen "Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantı...

Meclis’te dikkat çeken 'Özel Harp' diyaloğu

Meclis’te dikkat çeken 'Özel Harp' diyaloğu Türkiye’de özellikle 1980 darbesine giden süreçte “kontrgerilla” olarak etkin rol oynayan ve birçok katliama zemin ...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi