Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım



Erdoğan Rusya’ya giderken Rus ordusu ve YPG anlaşma imzaladı

Erdoğan Rusya’ya giderken Rus ordusu ve YPG anlaşma imzaladı

Tarih 13 Kasım 2017, 21:17 Editör yorumcahaber.com

Tayyip Erdoğan’ın, Vladimir Putin ile görüşmek için Rusya’ya gitmesinden bir gün önce Rus ordusu, YPG’nin elindeki IŞİD militanlarının ailelerinin teslimi için Kamışlı’da anlaşma imzaladı.

Tayyip Erdoğan’ın, Afrin’e yönelik operasyon izni için Vladimir Putin’le görüşmek üzere Rusya’ya gitmesinden bir gün önce Rus ordusu ve YPG anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Rusya vatandaşı IŞİD militanlarının aileleri Moskova yönetimine teslim edildi.

Suriye’nin Kamışlı kentinde dün (12 Kasım), Cizîre Kantonu Dışişleri Konseyi Eş Başkanı Abdülkerim Ömer, YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, Rusya Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Ziyad el-Sebsebi ve Rus General Alexander Kim’in katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, basın toplantısında açıklamalarda bulunan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, “YPG ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD) olarak insan hakları ve Demokratik Özerk Yönetim yasaları temelinde ailelerle görüştük ve tüm dünya da bunun şahididir” dedi.

YPG-QSD’nin elinde bulunan Rusya vatandaşı 13 kadın ve 29 çocuk, YPG ve Rus General Alexander Kim’in imzalarıyla resmi bir şekilde Rus hükümetine teslim edildi

Ömer: “Ailelere baskı uygulanmadı”

Anlaşma kapsamında imzaların atılmasının ardından bir konuşma yapan Cizîre Kantonu Dışişleri Konseyi Eş Başkanı Abdülkerim Ömer, Rojava Demokratik Özerk Yönetimi ile Rus hükümeti arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Ömer, Rusya’nın Kürtlerin ve tüm kesimlerin Suriye krizinin çözüm sürecine katılımına karşı olumlu tutumuna dikkat çekti.

IŞİD militanlarının ailelerinin evlerine dönmek istediklerini belirten Ömer, Rus hükümetine teslim edilmeleri konusunda herhangi bir baskı uygulanmadığını ifade etti.

El-Sebsebi: “Rusya, Kürtlerin görüşmelere katılmasında ısrarcı”

Ömer’in ardından Rusya Senatosu Dışişleri Komitesi Başkan Yardımcısı Ziyad el-Sebsebi, YPG ve Rojava Demokratik Özerk Yönetimi’ne teşekkür ederek sözlerine başladı.

Rusya’nın Kürtlere karşı tutumuna ilişkin konuşan El-Sebsebi “Rusya Suriye, Irak ve Türkiye’deki Kürtlere karşı asla olumsuz bir tutum içinde olmamıştır. Kürtlerin haklarını elde etme isteklerini her zaman anlamıştır. Sürekli bu şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Suriye krizinin çözümü için gerçekleştirilen Cenevre, Astana ve tüm toplantılarda Kürtlerin yer alması için Rusya’nın büyük çaba içerisinde olduğunu belirten El-Sebsebi, sözlerinin devamında “Rusya tüm görüşmelerde Kürtlerin isteklerini konu ediniyor, ama unutulmamalıdır ki Rusya tek başına Cenevre’yi tamamen iptal edemez” şeklinde konuştu.

El-Sebsebi, IŞİD içerisinde yer alan Rus ailelerin YPG tarafından teslim edilmesine ilişkin de Rus hükümeti tarafından talep edilenlerin yargılanacağını, çocukların ve yargılaması talep edilmeyenlerin de serbest bırakılacağını söyledi.

Basın toplantısının ardından YPG, aileleri Rus yetkililere teslim etti.

 Sendika.Org

Bu haber 223 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

ABD'nin Suriye Danışmanı: Suriye'de çoğulcu yapı istiyoruz

ABD'nin Suriye Danışmanı: Suriye'de çoğulcu yapı istiyoruz Richard Outzen, 'Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtler, Suriyeli Hristiyanlar, Türkmenler, Araplar yaşıyor. ABD o b...

Bağdat Ankara’ya protesto notası verdi, Dışişleri 'Irak’tan anlayış bekliyoruz' dedi

Bağdat Ankara’ya protesto notası verdi, Dışişleri 'Irak’tan anlayış bekliyoruz' dedi Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, TSK’nin Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonlarda hava sahasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi