Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: DEPREM, DEVLET, DOĞA VE DİN

Cemil Hayek Yazdı: DEPREM, DEVLET, DOĞA VE DİN

Tarih 14 Kasım 2017, 14:02 Editör yorumcahaber.com

Savaş tarihi, savaş sevgisi, savaş dini diye öğrene öğrene, kimse savaş ve deprem arasındaki bağlantıya değinmiyor. Bu ülkenin iktidarı gibi muhalefeti de yoksa, bilim insanları nereye kayboldu?

Artık fayları hepimiz öğrendik, magmayı da. Peki, bu fayları kıran faktörlere neden değinilmez? Saddam Hüseyin döneminde, atom bombasına dayanıklı yeraltı sığınakları teşhir edildi. Bu sığınaklar yeraltında ve bazen üç katlı idiler. NATO standardı diye tanıtılmıştı. Amerika bu sığınakları vururken, üç katlı sığınakları delen ve üç patlamalı, zırh delici roketler kullanıyordu. Bu roketler, en dipteki sığınakları vuracak şekilde kullanılırken, bizim uzmanlar, fayların da kırılacaklarını akıl etmezler mi? Savaşları teşhir etmekten bu kadar korkuluyorsa, barış nasıl sağlanır?

DEPREM ÇEŞİTLERİ

• Volkanik depremler
• Tektonik depremler
• Çöküntü depremleri

Volkanik depremler, yerin en iç kısımlarında bulunan ve erimiş madenlerden oluşan, çok sıcak tabakanın(magma) yeryüzüne çıkarken, yani yanardağlar vasıtası ile oluşan depremlerdir

Tektonik depremler, yeryüzündeki levhaların, yani kaya kütlelerinin kırılması(faylar) ve bu levhaların birbirine uyguladıkları gerilim sonucu oluşurlar.

Çöküntü depremleri, yer kabuğunda oluşan boşlukların çökmesi sonucu oluşurlar.

SAVAŞIN DEPREMLERE ETKİSİ

Savaşın sebep olduğu patlamalar, kaya kütlelerinin daha fazla kırılmalarına sebep olduğu gibi, var olan kırılmalarda da, daha fazla gerilime sebep olacaktır ki, en tehlikeli ve en çok rastlanan deprem biçimi olan Tektonik depremlere sebep olacaktır.

Hareket eden kaya kütleleri de, yeryüzüne çıkan yanardağları da yönlendirecek ve var olan yanardağların da, tekrar tetiklenmesine sebep olacaktır, yani volkanik depremleri arttıracaktır.

Savaşlar nedeni ile oluşan sarsıntılar, var olan boşlukların daha fazla çökmelerine sebep olup, çöküntü depremlerine sebep olacaklardır.

O halde savaşlar, yapılan tüm çevreci anlaşmaların altını oymaktadır. Savaşlara meydan verdiğimiz sürece, çevre anlaşmaları, bir göz boyamasından öteye geçmemektedir.

Burada anlatılan savaşın depreme olan etkileri, kabataslak olarak, kullanılan silahların etkilerindendir. Unutmayalım ki, mahalli her savaşta, süper güçlerin yeni silahları denenir. Bu silahların etkileri gizlendiğinden, deprem oluşumuna verdikleri yıkıcı etkiler, bilindiğinden çok daha fazla olmalıdır.

Bu silahların konvansiyonel olmayan silahlar olabileceği de göz önünde bulundurulduğunda, etkileri çok daha fazladır.

Patlamaların yeryüzünün eksenine olan etkileri, dünyanın sonunu getirebilecek iken, sadece depremlerin artmasına değil, aynı zamanda değişen dünya ekseni, yeni buzul çağlarının önünü açabilecektir ve bu durum, insanlığın sonu demektir.

Dünyanın buzul çağına sebep olabilecek eksen kayması, aslında dünya dengesi açısından daha uyumlu bir eksen olup, bir yanardağ ve bir patlamanın bu kaymaya sebep olabileceği bilinen bir gerçektir.

O HALDE

• Savaşlara engel olmadan çevreci tutumlar, olumlu olmalarına rağmen, yeterli olamaz
• Savaşları engellemek, paylaşımın bu denli ahlaksızca olduğu toplumlarda engellenemez
• Demokrasi ve insan haklarının olmadığı yerde, ahlaksız paylaşım artar, engellenemez.
• Ahlaksız paylaşımı teşhir ve örgütlenme, faşizmin hüküm sürdüğü yerlerde kolay sağlanamaz
• Halka anlatılamayan ahlaksız paylaşım ve savaşın yıkıcı etkileri, milliyetçi, ırkçı ve mezhepçi gerekçelere büründürülerek, haklı bir zemine oturtulmağa çalışılır ki, savaş kışkırtıcılığı bu ideolojik bağlarla daha tehlikeli hale gelir.
• Milliyetçi, ırkçı, mezhepçi gerekçelerin yeterli olmadığı yerde de, ‘İlahi takdir’ gibi gerekçelerle, savaşa karşı önlem, demokrasi ve barış için çaba sarf edilmesi engellenir.
• İlah takdir ibaresi, önlem yerine, demokrasiyi engelleyecek ve yeni savaşlara sebep olabilecek toplumsal etkilere de sebep olmaktadır.

En yoksul kesimleri ve Kürt halkını vuran deprem, Allah’ı ‘ Hak’ diye tanımlayan bir dinin ölçüleri ile açıklanamaz. Öğrenci yurtlarında genç kızlarımızı, depreme karşı önlem almak yerine, depremde kapalı kapılar ardında hapsederek, kaçmalarını engellemek, ‘İlahi takdir’ anlayışının sonucu olup, rahmetli ilahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk’ün yakıştırması ile şeriatçı ‘zihin fahişliğine’ neden oluşturmaktadır.

Paris anlaşması, 2020 yılına kadar, atmosferin ısınmasına neden olan insanlığı tehdit eden sera gazının azaltılması için imzalandı. Şimdi soruyorum, sera gazının azaltılması için yapılan anlaşma, savaşlar mevcut olduğu sürece, ne anlam taşır? Acaba azaltılan sera gazı emisyonu, atılan silahların gölgesinde, daha geniş bir emisyona sebep olmayacak mı?

Siz hiç Türk tarihinde barış için mücadele edenlerin övüldüğünü okudunuz mu, muharipler kadar, barış aktivistlerin övüldüğünü gördünüz mü? Bu sahte tarihin mirasçıları, bu savaşları kutsayan alçaklar değil midir?

Fetihçi anlayış, dost veya komşu tanımaz, fethedilecek komşu tanır. Bu anlayışta, yüzyıllar boyu, bitmek bilmeyen savaşların nedenini açıklamağa yeter.

Fethetme anlayışı durdurulmazsa, fethedilmekle sonuçlanır.

Cemil HAYEK

Otomatik alternatif metin yok.

Bu haber 228 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü Sakarya’da Amedspor’a yapılanlardan anlıyoruz ki, sadece HDP’liler değil, AKP’li olmayan bütün Kürtler Erdoğan ikti...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ... Suudi Arabistan’ın muhalif gazeteciyi öldürmek için Türkiye’yi seçmesi bir tesadüf müdür? Gazetecilerin en çok kayb...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi