Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHalkın Mühendis Mimarlarından Açıklama: AKP İktidarı 1 Mayıs Mahallesinde Halkın Gecekondularını Yıkıyor!

Halkın Mühendis Mimarlarından Açıklama: AKP İktidarı 1 Mayıs Mahallesinde Halkın Gecekondularını Yıkıyor!

Tarih 14 Kasım 2017, 18:43 Editör Bahattin Gülyuva

8 Kasım Çarşamba günü sabah saatlerinde, 1 Mayıs Mahallesi binlerce polisle "kentsel dönüşüm" saldırısına maruz kaldı. 1 Mayıs mahallesine yönelik yapılan rant saldırısı ile bölge halkının tüm tepkisine rağmen birçok gecekondu yıkıldı.

1 Mayıs Mahallesi İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan ve faşizme karşı 40 yıllık tarihi ile direnen mahallelerden biridir. 1 Mayıs Mahallesi hakkında devletin kentsel dönüşümde algı yaratmak için kullandığı; "çatışma hali" ise mahallenin 40 yıllık faşizme karşı mücadele tarihidir!
1 Mayıs Mahallesi adını 1977 senesinin “Kanlı 1 Mayısından” almaktadır. Mahalle, maddi sıkıntılar sebebiyle Anadolu’dan göç etmek zorunda bırakılan ve sanayide ucuz iş gücü olarak çalışan insanlar tarafından yapılmıştır. 12 Eylül 1980 darbesinden 10 gün önce ise, gecekonduları yıkmak için gelen devlet güçlerine karşı 1 Mayıs Mahallesi halkı güçlü bir direnişiyle yıkımlara karşı cevap vermiş ve bu direniş sonrasında tarihe ‘2 Eylül Gecekondu direnişi’ olarak geçmiştir. Konumundan ötürü devletin iştahını kabartan ve tarihinde sürekli saldırıya uğrayıp sürekli kazanan 1 Mayıs Mahallesi, bu sefer de kentsel dönüşüm saldırılarıyla karşı karşıya kalmıştır.
İstanbul'da depreme karşı önlem, binalar yıkılıyor gibi yalanlarla servis edilen; az katlı binaları yıkıp yerine lüks gökdelenler, konutlar yapan tekellerin yalanlarına karnımız tok. Bu yüzden kandırmadıkları zaman teneke yığını araçlarıyla ve binlerce polisiyle gelip zorla yıkıyorlar halkın evlerini.
Kentsel dönüşüm adı altında yapılanlar konusunda AKP iktidarının da artırarak devam ettirdiği talan saldırısında devletin sicili oldukça kabarık;
-1 Mayıs 2016'da yıkımlara bahane için riskli alan ilan edilen İzmir Gediz'de halka kentsel dönüşümü kabul etmezsen elektriğini suyunu keseriz tehdidi!
(https://www.evrensel.net/haber/276362/af-adi-altinda-zorla-kentsel-donusum)
-İstanbul Fikirtepe'de kentsel dönüşüm denilerek dikilen 50 katlı rezidanslarla inşaatlar nedeniyle halk inşaat alanında toz, toprak içinde yaşamak zorunda bırakıldı!
(https://www.evrensel.net/haber/334449/rezidanslarin-rezilligi-gecekondulari-vurdu)
-Gebze'de sela ile, "kentsel dönüşüme dur!" çağrısı yapan halka polis biber gazı ve copla saldırdı. 73 yaşındaki Hüseyin Yazıcı, gözyaşları içinde saldırıya tepki gösterdi. Polisin tazyikli su sıkması üzerine mahalleliler TOMA'nın önüne yattı.
(https://www.evrensel.net/haber/326721/gebzede-tomali-biber-gazli-kentsel-donusum-yikimi)
-‘Eğer bizimle anlaşma yapmazsanız kentsel dönüşüm yasasını çıkarıp bankaya paranızı yatırırız, evinizi yıkarız, kime şikâyet ederseniz edin sonra’ dediler.
(https://www.birgun.net/haber-detay/rant-sulukule-yi-ikiye-boldu-133494.html)
-Kentsel dönüşüm kapsamında Diyarbakır Sur'da 147 anıtsal yapı, 595 tescilli kültür varlığı, 9.000 konut yıkıldı. Evsiz bırakılan aileler hala çadırda yaşamaya devam ediyor. Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz, Savaş, Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde uygulanan evsizleştirme projesinden bugüne kadar 28 bin 816 kişi etkilenmiş durumda.
-Ankara'da Melih Gökçek'in başını çektiği kentsel dönüşüm çalışmalarında 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, 20 binin üzerinde gecekondu yıkıldı...
Halka yapılan saldırıların örneklerini çoğaltmak mümkün. Halkına karşı savaş açmış bir devletin iki yakası bir araya gelmez, gelmiyor da. Tekellerin doymak bilmeyen rant hırsına yem olmayacak kadar büyük bir direniş tarihi var Anadolu halkının. Faşist devlet halkın barınma hakkına saldırdığı her karış toprakta halkın direnişiyle karşılaşacaktır.
Halkın Mühendis Mimarları olarak kentsel dönüşümün halkın değil, halkı sömüren asalak tekellerin yararına olduğunu tekrar tekrar söyleyeceğiz. Kentsel dönüşüme karşı halkın çıkarına olan tek şey halkın tapularını alması olacaktır.

Halkın Mühendis Mimarları
Fotoğraf Arşiv

Bu haber 161 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

İnterpol İşi Gücü Bıraktı Devrimcilerin Peşine Düştü

İnterpol İşi Gücü Bıraktı Devrimcilerin Peşine Düştü Türkiye’li Politik göçmene Hırvatistan`da İnterpol tutuklaması

Ey halkımız tasarruf yapın: Yılın ilk 8 ayında Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 74'ü bitti

Ey halkımız tasarruf yapın: Yılın ilk 8 ayında Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 74'ü bitti Cumhurbaşkanlığı'na ayrılan bütçenin %74'ü yılın ilk 8 ayında bitti. Saray'ın kasasında 4 ay için 213 m...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi