Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTayyip'in Yalakası Rektörler Rahat Durmuyor: Tıp Fakültesine Mescit İstediler!

Tayyip'in Yalakası Rektörler Rahat Durmuyor: Tıp Fakültesine Mescit İstediler!

Tarih 28 Aralık 2012, 15:02 Editör Bahattin Gülyuva

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümlerinin yer aldığı Morfoloji Binası’na mescit açılacak. Konuya ilişkin dün bir açıklama yapan akademisyenler ise temel bilimler binasında laboratuvarlar, kütüphaneler yerine mescit açılmasına tepki göstererek kararın geri çekilmesini talep etti.

AKP’nin gerici uygulamalarında son nokta. Üniversiteleri mescit ile donatmayı hedefleyen AKP, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümlerinin yer aldığı Morfoloji Binası’na mescit açma kararı aldı.
Konuya tepki gösteren Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği’nin yaptığı açıklama şöyle:
"Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümlerinin yer aldığı Morfoloji Binası’na mescit açılacağına ilişkin bilgi almış bulunuyoruz. Bu bilgi ilgili yöneticiler tarafından da doğrulanmıştır.

Türkiye’nin genel siyasal, toplumsal seyri dikkate alındığında bu tercih son derece anlamlı bir yere oturuyor.
Daha birkaç gün önce ise Milli Eğitim Bakanı talep olduğunda ilkokullara da mescit açacaklarını belirtti.
Hem hükümet yetkililerinin hem de Diyanet İşleri Başkanı’nın bütün üniversiteleri camilerle donatacaklarına ilişkin açıklamalarını ise hepimiz hatırlıyoruz.
Bütün bunları yaparken hukuk tanımazlıkta da sınırları bulunmuyor. Hukuka tümüyle aykırı olmasına rağmen türbanı üniversitelerde fiilen serbest bıraktılar. Buna karşı çıkan öğretim üyelerine cezalar verdiler. Pek çok kamu kurumunda türbanla hizmet veriliyor. Öğretmenler en çok dikkat edilmesi gereken yaş döneminde, ilköğretim düzeyinde, öğrencilerinin karşısına, kendi dini inançlarını gösteren simgelerle çıkıyorlar.

Üniversitemizde akademik kurul kararlarına rağmen ciddi bir kadrolaşma süreci işliyor. Akademik kurul kararı yokken atamalar yapılıyor. Daha birkaç gün önce adrese teslim kadro ilanları gerçekleştirildi. Konuyla ilgili pek çok dava devam ediyor.
Hukuk dışılıkta, bilim ve aydınlanma karşıtlığında sınır tanımadıklarını şimdi mescit projeleriyle bir kez daha ortaya koymuş bulunuyorlar.
Bilim tarihi disiplininin kurucusu olarak bilinen George Sarton'un ünlü tanımlamasıyla;
"Bilim tarihi, cehalet ve hurafenin miskinliğine, ikiyüzlülük ve yalana, aldatma ve aldanmaya; kısaca karanlığın tüm güçlerine karşı sürüp gelen, ama bir türlü bitmeyen bir savaşımın öyküsüdür."

Ve bu tarih tam da söylenildiği gibi haksız yere mahkum edilen Sokrates'i, diri diri yakılan Giordano Bruno'yu, gerçeği dile getirdiği için engizisyonun zulmüne uğratılan Galileo Galilei'yi içeren bir öyküdür.
Bir tıp fakültesinin temel bilimler binasında laboratuvarlar, kütüphaneler, bilgisayar salonları, bilimsel-eğitsel çalışmalar için toplantı salonları ve ilgili öğretim üyeleri odalarının bulunması beklenir, yapılan işin ve verilen hizmetin doğasına uygun olarak.

Fakültemizde mescit açılması haberi, seçilen yerin temel bilimler binası olmasından kaynaklanan ironi bir yana, evrensel anlamda üniversitenin kökeninde yer alan tıp tarihinin ve tarihin en eski mesleklerinden biri olan hekimlik tarihinin neresinde durduğumuz sorusunu bir kez daha sormamıza ve Sarton'un sözlerinin aynasında kendimize bakmamıza yol açacak niteliktedir.
Üniversite aydınlanmadır. Üniversite aydınlanmanın ürünüdür. Üniversite dini yönetime karşı verilen mücadelenin sembolüdür.

Hiç kimsenin inançlarına ve bu inançlarını nasıl yerine getirdiğine karışılmaz. Ancak üniversitenin içini camiyle, mescitle doldurmak, artık başka bir projenin somut göstergesi olarak okunmalıdır. Hastane’de mescit varken, Üniversite’nin içine bölgenin en büyük camisi inşa ediliyorken, Morfoloji binasına mescit açılması bilimle herhangi bir bağlantının kalmadığını gösterir.

Bir din toplumu yaratılmak istenmektedir. Bu gidişle bütün bölümlerin içine birer mescit açılmaya çalışılacaktır.
Oysa Fakültemiz dönem 1-2-3 öğrencilerinin çok başka gereksinimleri bulunuyor. Derslik ve laboratuarların kapasiteleri yetersiz. Kütüphane gülünç durumda. Öğrencilerin ders saatleri dışında çalışabilecekleri mekanlar sınırlı. Öğretim üyelerinin kullanabilecekleri deney laboratuarları yok. Üstelik bunlar uzun zamandır resmi başvurularla Dekanlığa iletiliyor da.

Ortada bir oyunun döndüğü açık: Biz istediğimiz yaparız anlayışı Üniversitemize hakim kılınmaya çalışılıyor. Üniversite evrensel aydınlanmacı değerlerle eğitim verir ve bu değerler inanç sistemleri gerekçe gösterilerek yok edilemez. Bir süre sonra birileri karşı cinsten hastalara bakmayacağını, ders saatlerinin namaz saatlerine göre ayarlanmasını isterse ya da böyle yapılmaya kalkılırsa ne olacak ?

Derneğimiz laik, parasız, bilimsel ve demokratik üniversite mücadelesini hiçbir zaman bırakmayacağını açıklarken, mescitle ilgili kararın derhal geri alınmasını talep eder."

Bu haber 723 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip lisel...

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir! MEB liselere giriş sistemini değiştirmiş ve büyük bir belirsizliği beraberinde getirmişti. Yeni sistem TEOG şimdide...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi