Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımLevent Sultan Yazdı: 2017'DEN – 2018'E YİNE MÜCADELE YİNE UMUT

Levent Sultan Yazdı: 2017'DEN – 2018'E YİNE MÜCADELE YİNE UMUT

Tarih 02 Ocak 2018, 01:31 Editör yorumcahaber.com

İnsanlık bir yılı daha geride bırakıyor.
Zaman içinde ilerlenirken hayat sürecinin hangi boyutunda "ilerleme" sağladık.? Halklar olarak, ezilenler, yönetilenler olarak hanelerimizde "ilerleme" olmamıştır. Tersine "gerilemeleri" yaşıyoruz.

Ben yaşadığım bölge ortadoğuyu genel olarak sözümün kapsamına alıyorum. Hatta dünyanın geneli de bu kapsamda. Ortadoğu coğrafyasına bakın. Her tarafı savaş, her tarafında emperyalizmin ve gericiliğin yarattğı terörün kan deryaları akıyor. Ölüm kol geziyor. Vahşet ve zulümler sınır tanımıyor.

"Din" mi dersiniz? Din, siyasi ticaretin en geçerli akçesine dönüştürüldü. "Mezhep" mi dersiniz ? Mezhep, siyasi mücadele ve savaşlarda "düşman derekesine oturtulacaklara" karşı kullanılan en hassas ve yıkıcı, yıpratıcı silaha dönütürüldü. Dinler ve mezhepler tanrı ile kulları arasında geleneksel kurulu diyaloğun bir felsefesi değil, dünyevi siyasal ve sosyal sorunların kanla yoğrulan felsefesine dönüştürüldü. IŞİD'i, El Kaide'si, Nusra'sı bu felsefenin ürünleri. Yaratılan savaşların enformasyon fırtınaları bu zehirleri saçıyor.

"Demokrasi" mi ? Yüz milyonlar bu ideale varmak değil, kokusunu duyacağı nispi bir yaşam biçimine bile razı. Çünkü bu bir ulaşılmaz hayale dönüştürüldü. En büyük sebep "işbirlikçi" yönetimlerin, emperyalizme "bağımlılığın" yarattığı siyonist, faşist, gerici düzenlerdir. Bu düzenler halk tabakalarını, sınıfları, art-değer üretimine katkısı olan tüm kesimleri demokrasiden uzak tutarak zorbalıkla biat altına alır. Ekonomik ve siyasi yaşam "meşrutidir". Onun için açlık, sefalet kader gibi insanları kırıp geçiyor. Baksanıza, Yemen halkı şu ya da bu biçimle bir yönetim altında nispi bir yaşam standardı yakalamış iken, bu bile bu fakir ülke halkına reva görüldü. Bugün bu çağda Yemen, dünyanın en felaket derecesinde olan bir halkın yaşam tablosunu oluşturuyor. On milyon insanı açlık sınırının altında, verilere göre her 5 dakikada bir çocuk ya açlıktan ya da bu ülkede veba hastalığından ölmektedir. Yemen halkını bu sonuca mahkum eden gerici Suudi yönetimi, bu işi emperyalizm ve siyonizm adına yürütüyor.

Kısaca 2017 tablosu bir önceki 2016'nın yarattığı tablonun "ilerisinde" değil. İfadelerim özel duygularımın süzgecinden geçen bir "karamsarlık" ifadesi değildir. Yaşadığımız coğrafyamızın verileridir bunlar. Elbette bu verilere bakarak "ümitlerin" tüketimine gitmiyoruz, gitmeyeceğiz. Emperyalizm varoldukça ona dayalı işbirlikçiler ve bağımlılık ta olacaktır. Hükümranlıkları için savaşları çıkarmaya devam edecekler, gerici faşist uygulamalarıyla zulümler, ölümler, toplu katliamlar, göç ettirmeler, açlık sefalet ve yıkımlar da varolacaktır. Emperyalizm tarih sahnesine çıktığı günden beri bu tablo vardı, sürdürülegeldi.

Ama... Halklar için bu tablo bir kader değildir. İnsanlığa sürgit musallat olmuş bu güruha DUR diyen ve bunun için "varolmak ya da olmamak" arasında tercihini yapan halklar da var. Suriye halkı, Yemen halkı, Filistin halkı, Kürt halkı gibi... Bağımsızlıkları ve özgürlükleri elinden alınmak istenenler var, boyunduruktan kurtulmak isteyenler var. Önlerinde duran tek bir yol var, o da mücadeledir. Halkların bu mücadelesi onyıllardır sürdürülmekte. Bu mücadele kimi zaman çok sert, kimi zaman da yorgun düşmüşün güç toplayan haliyle bir çizgide seyretti. Ancak "kaderinin egemeni" olmak için azim ve kararlılıktan en ufak bir sapma gösterilmedi. Özgür ve bağımsız olma inancı kuşaktan kuşağa taşındı, devam ediyor. Bu halklarda onur ve insani değerler dipdiri. Filistin halkı onyıllardır kendi öz topraklarında toplu göçe, toplu katliama maruz kaldı, ama o onurluca başı dik olarak direndi, mücadele etti teslim olmadı. Suriye halkı 8 yıla yakın süreden beri 83 ülkenin yarattığı saldırı cephesine karşı yüzbinlerce şehidini verme pahasına savaştı, direndi, direnmeye devam ediyor. Türkiye'deki Kürt halkı katliamlardan geçti, varlığı bile tanınmadan ezildi, zulmün çeşitlerinden geçirildi, ama bu halk yine direndi, biat etmedi, mücadelesine devam etti. Hele Yemen halk, bu kendi halinde vatanında "bağımsız ve özgür" olma seçeneğini yaparken, Suudi vahşetine musallat olma durumu, insanlık dışılığına bir İBRET. Açlığa, salgın hastalıklara, yıkım ve ölümlere rağmen onurluca bu halk direnmektedir.

Bölgemizde "DİRENMEK" bir yaşam kültürüne dönüştü. Çünkü "YAŞAMAK" için başkaca bir seçenek bırakılmadı. Bu kültür bölge halklarının yegane "KURTULUŞ REÇETESİDİR" demek yalnış olmamaktadır. Bu yaşama bağlılı kalmanın, onurlu bir yaşam ve kendi toprakları üzerinde hükümran olmanın felsefesidir. Bölgemizde "Büyük Ortadoğu Projesi" uygulamaya konulduğundan bu yana bu felsefe halkların "güvencesi" anlamına gelmektedir. Bu meyanda halklar adına karamsarlığa yer olmamalıdır. Hep UMUT taşıyarak yılları devirmekteyiz, mücadelemizle daha da yıllar devireceğiz. Asla yılgınlık yok, teslim olmak yok. Gelecek, mutlaka bu felsefe ile mücadelelerini devam ettiren, direnen halkların olacaktır.

2018'e girerken bu umutla ve mücadele azmi ile eski bir yılı geride bırakıyoruz. Bu yılın tüm halklara barış ve esenlik getirmesini, tüm insanlığa huzur ve onurlu yaşam vaadetmesini diliyorum.


Levent SULTAN

Bu haber 166 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

AKP, bez torba ve Türk Askeri'nin başına geçirilen çuval

AKP, bez torba ve Türk Askeri'nin başına geçirilen çuval AKP bu seçimde harika bir kampanya yürütüp, halka file ve torba dağıtacak.Üstelik bu torba ve fileler kenevirden ya...

Cemil Hayek Yazdı: ÇÖKÜŞTE İTTİFAKLAR

Cemil Hayek Yazdı: ÇÖKÜŞTE İTTİFAKLAR Tarih şahittir ki, Türk siyasi tarihinde, ne muhalefet, ne de rekabet içerisindeki partiler arasında, parti adaylar...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi