Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: İRAN’IN KAOS OLAYLARINDA TERCİH NE YANA DÜŞER?

Mihrac Ural Yazdı: İRAN’IN KAOS OLAYLARINDA TERCİH NE YANA DÜŞER?

Tarih 04 Ocak 2018, 12:20 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural- 4 Ocak 2018 / Perşembe – Lazkiye

Öncelikle sorulması gereken soru İran olayları bölgenin onurlu insanları önüne hangi tercihleri koymuştur. Olaylar dini temele dayalı Molla rejimi ile özgürlük ve demokrasi arayışları arasında bir tercih mi sundu yoksa liberal özgürlük adı altında Şah rejiminin geri dönüşü ile bölgede direnme safları arasında bir tercih mi ortaya koydu.

Bunu anlamak için olayların dile getirdiği sloganlara bakmak yeterlidir. Belki Kürdler nispeten farklı bir söylemle ama olayların arkasına sürüklenerek kendi bağımsız programlarını dile getiremediler Araplar ise toptan Suudi yanlısı sloganlarla ne özgürlük ne de demokrasiden yana bir belirti sundular. Diğer kitle ise İran’ın iç bükey olmasını istiyor yani bölgede üstlendiği anti-emperyalist anti Siyonist saftan çıkmasını direnme hattını terk etmesini istiyorlar yani bölgenin Amerika İsrail Suudi şeytan üçgeninin kapanına düşmesi için çığlık attılar. Bütün bunlar bir kez daha bize bu olayların kaos olayları olduğunu gösterdi ne özgürlük ne de demokrasi ne molla rejiminin çağdaş demokratik özgürlükçü bir dönüşümünü nede geleneksel “sosyalist devrimci” bir söyleme sarıldıklarını gösterdiler.

Şimdi bu veriler bize hangi özgürlük ve demokrasi mücadelesini gösteriyor buna bakmak gerek. Bu liberallik Şah’a aittir, zalim Şah’a. Kürdü Arap’ı ve tüm İran halkını lime lime doğrayan ama dıştan bakınca da çok uygar gibi görünen, faşizmi aratmayan bir rejim. Bunun karşısında duranlar kim Molla rejimi mi hayır değil. Molla rejimi olsaydı, ne olayların boyutu bu ölçekte olurdu ne de şiddeti. 
Bu olayların yıkmak istediği İran Molla rejimi değil, direnen İran’ın bölgemizde oynadığı direnme saflarının omurgasını teşkil eden politikalarıdır. İşte İran olaylarının bölge devrimcilerini karşı karşıya bıraktığı tercih de burada şekilleniyor.

Ya yeni Şah rejiminin liberalizmi ya da tüm bölge halkları adına direnen İran. Tercihin ikilemi budur. Kemse bize başka bir şeyi yutturmasın. Devrimcilik solculuk burada sınavdan geçecektir.

Bunun için, direnme hattının omurgası İran'ı yıkamayacaklar diyorum. İşçinin emekçinin haklı talepleri üzerine binip Suriye'de ikame ettikleri filmi bize yutturamayacaklar diyorum. Rejimi seversiniz ya da sevmezsiniz, kendi adıma hiçbir dine temelli rejimlerden haz etmem ve bu tür rejimlerin felaket rejimleri olduğunu teyit ederim. Ama tarih bize öğretti ki, demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanmadan, tüm demokratik yollar tükenmeden (Türkiye’de olduğu gibi) bu tür kalkışmaların üzerine mutlaka emperyalistler biner yönlendirir ve haklı taleplerle yola çıkanlar geri çekilerek teröre ve kaosçular öne geçer. Suriye’de aynen böyle oldu. Bu nedenle tıpkı Suriye’nin direnme hattında oynadığı öncü röle bedel ödettikleri gibi (Suriye hezimetleri ardından) İran’a bedel ödetmeye çalışıyorlar. Biz de bu nedenle direnmenin temel gücü olan İran’ın bölgemizde çöküşüne asla izin vermeyeceğiz.

Tekrar edeyim, dini temeldeki rejimlerden haz etmem, ama olay bu değil. Olay yüz milyonlarca insanın kaderiyle oynamak anlamına gelen İran’ı yıkma çabaları bölgenin onurlu her insanının dikkatlice ele alması ve bölge dengeleri açısından kavraması gereken olaylardır. Amerikan-İsrail-Suudi planlarına emekçilere destek adı altında solculuk ya da devrimcilik yapılamaz. Biz bu türden devrimciliği de solculuğu da Şah yanlısı liberal kapitalizmin kuklalarına bıraktık.

Sorunun diğer bir yanı ve çoğunlukla Kürd, Sünni arkadaşlarımızın bizleri yanlış anlamalarına yol açan “mezhepsel etkiler altında” kaldığımız iddiasıyla yapılan eleştirilere verilecek cevabımız var.

Bizi, mezhepsel açıdan İran yanlısı olduğumuz suçlamasına maruz bırakanlara sorarım bu eylemleri de yapanlar Şii değil mi?

Bizim yaptığımız mezhepçilikse neden aynı zamanda Şii olan kaos yaratıcılarının yanında tercihlerimizi yapmıyoruz ? Önce kendinize bunu sorun diyeceğiz.

Olay ne Şii ne de Sünni, ne Kürd ne de Arap olaydır. Bu olaylarda Kürdler bağımsız bir siyasi programla çıkmadılar hakları olan özgürlük ve demokrasi çıkışı yapmadılar olayların ardından sürüklendiler. Ahvaz Araplarının da hakları var onların da durumu aynı ama onlarda Suudi kışkırtmasıyla çıkarları adına Suudi kralı lehine slogan atmaktan başka bir kaos üretemediler.

İran olayları siyasaldır ve emperyalistlere, sömürgecilere siyonistlere ve bölgenin barbar gericiliği Suudiye karşı duruş sergileyebilme olayıdır. Bir Suriyeli devrimci olarak da kendi adıma ve temsil ettiğim değerler adına bunu yapıyorum. Biz bu açıdan safımızı net belirledik.

Kimse bize insanlık dışı Şah rejiminin liberalizmini, direnen İran yerine önermesin, liberal solculuğu biz yıllardır kapitalizmin donkişotlarına bıraktık. İran olaylarında tercih Şah yanlısı olmak ya da direnme yanlısı olmak gibi bölgenin nesnel verileriyle belirlenmiş bir saf tutmayı gerektiriyor. Olayların özü budur tercih de buradadır.

Hayatımızı halklarımızın çıkarları için mücadele eden direnme hattına sunduk. Halkın ezici çoğunluğunun tercihleri karşısında direnme hattının omurgası İran asla yıkılmayacaktır.

Mihrac URAL

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Bu haber 518 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

AKP, bez torba ve Türk Askeri'nin başına geçirilen çuval

AKP, bez torba ve Türk Askeri'nin başına geçirilen çuval AKP bu seçimde harika bir kampanya yürütüp, halka file ve torba dağıtacak.Üstelik bu torba ve fileler kenevirden ya...

Cemil Hayek Yazdı: ÇÖKÜŞTE İTTİFAKLAR

Cemil Hayek Yazdı: ÇÖKÜŞTE İTTİFAKLAR Tarih şahittir ki, Türk siyasi tarihinde, ne muhalefet, ne de rekabet içerisindeki partiler arasında, parti adaylar...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi