Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: EMPERYALİZM YARA ALDI

Cemil Hayek Yazdı: EMPERYALİZM YARA ALDI

Tarih 04 Ocak 2018, 18:46 Editör yorumcahaber.com

İsrail, tarihinde ilk kez Hizbullah’a yenilmişti; Erdoğan’ın Astana’da terörist listesine alınmasını istediği Hizbullah tarafından ve tam iki kez. Çaresiz kalan emperyalizm, çareyi yardımların güzergâhı ve her mazlum halkın desteğine koşan Suriye’yi vurmakta buldu. Suriye direndi ve emperyalizme ağır bir darbe vurdu;

BOP çökmüştü. Bu kez planları suya düşen Siyonist BOP efendileri, çareyi Hizbullah ve Suriye’nin yanında yer alan İran’ı vurmakta aradı. O da birkaç gün sürdü. Ortadoğu’da antiemperyalist mücadele yükselirken, emperyalizm, daha tehlikeli oyunlar oynuyor. Dünya savaşına kadar sürse de, bu yenilgi, duvara tosladığının alametidir. Ortadoğu’nun kadim halkları, bunu başarıyor.

YIKILAN ORTADOĞU TABULARI

Büyük zaferler, tabular yıkar, hatta paradigmaları bile yeniden yazdırır.

• Hizbullah’ın yengisi ile İsrail tabusu yıkıldı. İsrail, propagandalarında ve dini telkinlerinde, tıpkı faşist Protestan misyonerleri gibi, tanrının İsrail’i yenilmez kıldığını, Tevrat’a dayanan kehanetlerle, Arap âlemine adeta kabul ettirmişti; Suriye kabul etmedi, Hizbullah yendi ve bir Arap tabusu yıkıldı.
• İkinci tabu ise, Türklerdi. Osmanlı’nın parçalanmasından sonra, vaad edilen özgür devletler yerine, emperyalizmin dayattığı kukla devletlerin kurbanı olan Araplar, antiemperyalist güç olarak, Mustafa Kemal’in ordusunu görüyorlardı. Suriye’ye karşı bir kez daha emperyalizm ve onun bir şekli olan Siyonizm’le işbirliğinde olan Erdoğan Türkiye’si, sadece ordunun belini kırmamış, bir kez daha ve kendisini iktidara getiren emperyalizmin emri ile Suriye’yi işgal etmiş, bu şekilde hem Türklerin ‘kahraman ve yenilmez’ tabusunu kırmış, hem de Ortadoğu’nun bir kesiminde olan Türk sevgisini de hayal kırıklığına çevirmişti. Suriye’de Erdoğan’sız bir Türk sevgisi hala sürse de, Arap aleminde pek itibarları kalmadı.

Burada en ilginç paradoks, kendisinin BOP eş başkanı atandığını ilan eden kuklanın yeni tavrı ile BOP’u yenen kahramanın, yani Dr. Esad’ın tavırları. BOP eş başkanı yenilgisinden söz etmeden, BOP’un yılmaz düşmanı İran’a çaresizce yaklaşımını sergiliyor.

BOP kahramanı Sayın Dr Beşşar Esad ise Türklere kin kusmuyor, onun Türk halkına olan sevgisi ve kardeşliği devam ediyor, mesajları bunu vurguluyor.

Esas hayal kırıklığı yaşayan Araplar, Türk ordusunun Mustafa Kemal’in emperyalizme karşı savaşan ordusu ile alakası olmadığını, BOP için savaşan bir ordu olduğunu, dolayısı ile İsrail’e karşı bir koz olarak bilinen Türk ordusunun Suriye’ye müdahalesi ile Siyonizm’in emrinde olduğunu üzülerek gören Araplar oldu.

Suriye’nin edindiği izlenim, İran’ın gözünden kaçar mı? Komşularının her zor gününde yayılmacı siyaseti ile ortaya çıkan NATO Türkiye’sinin asla İran’ın güvenebileceği bir ordu ve devlet olmadığını elbet görmüştür.

KOMŞULARA KARŞI YAYILMACI SİYASETLER

• Amerika Gürcistan’ı karıştırmak istediğinde, Türkiye Gürcistan’dan yana idi, Rusya’ya karşı fırsat bekliyordu.
• Amerika ve Avrupa Ukrayna’yı karıştırmak istediğinde, Türkiye, yine meclisi darbe ile lağveden, faşist milislerden yana olmuştu.
• Batıda ise, 90’lı yıllarda, Varşova Paktı’nın zayıflaması üzerine, Türk isimlerinin değiştirildiği bahanesi ile Bulgaristan’a müdahale için fırsat kolluyordu.
• Yunanistan’dan toprak talepleri hiç bitmedi
• Kıbrıs için her şey ortada
• Ermenistan sınırı da, yapılan soykırım yetmez gibi, hala kapalı. Oysa küçücük Ermenistan ne kadar tehlike arz edebilirdi. Gün gelir de müdahale etmek için Azerbaycan kullanıldı. 
• Irak karıştığında, hemen Musul istendi, sonra da Kerkük
• Suriye’de ise, her fırsatta beklenen işgali gerçekleştirildi ve işgal hala devam ediyor. Erdoğan, bu fırsatın ebedi olmadığını ve suların her an ısınmakta olduğunu görmek istemiyor; Ancak sıcak savaşta aklı başına gelecek gibi. Oysa elini ağır tutan Suriye’nin, savaş isteyecek bir Türk düşmanlığının olmayışı, suistimal ediliyor.

Şimdi kerhen, İran’da gözü olmadığını ifade ediyor, İran bu tuzağa düşer mi?

İran, emperyalizm yardakçılarından yardım almayacak kadar uyanık olduğunu, ihanetleri de bastıracak gücünü gösterdi.

Elbette İran’da demokrasi eksikliği vardır ve bir İslami devlet, asla kabul edilemez. Ancak emperyalistlerin, Siyonistlerin, BOP temsilcilerinin desteklediği bir muhalefet, hangi demokrasiye hizmet edilebilir?

Emperyalizme karşı Ortadoğu’nun her köşesinde savaşan İran, elbet kendi topraklarını BOP teröristlerinden kurtaracak gücü, kararlılığı ve azameti gösterecektir.

Hiçbir Ortadoğu devleti bu deneyimden sonra, sağa sola sallayıp durduğunuz bayrağınızı kendi topraklarında sallandırmayacak, yayılmacı siyasetiniz karşısında ne gaflet, ne delalet, ne de hiyanete kalkışacaktır.

Siz bayrağınız olur olmaz yerde, kendi topraklarınızda kitleleri uyutmak için sallayın, o size yetsin.

Yetmezse, başka yerinize…

Cemil HAYEK

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Bu haber 193 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü

AKP-MHP seçimleri Kürtler için ‘plebisit’e dönüştürdü Sakarya’da Amedspor’a yapılanlardan anlıyoruz ki, sadece HDP’liler değil, AKP’li olmayan bütün Kürtler Erdoğan ikti...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ...

Cemil Hayek Yazdı: SADECE BİR GAZETECİ... Suudi Arabistan’ın muhalif gazeteciyi öldürmek için Türkiye’yi seçmesi bir tesadüf müdür? Gazetecilerin en çok kayb...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi