Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: MUHAMMED

Mihrac Ural Yazdı: MUHAMMED

Tarih 07 Ocak 2018, 09:26 Editör Bahattin Gülyuva

Mihrac Ural – 7 Ocak 2018 / Pazar / Lazkiye

Maxime RODİNSON'nun 1961'de yayınlanan "MUHAMMED" adlı kitabı önceki yazımlardan çok daha etkin bir ilgi çektiği söylenir. Benim elime yeni geçti, dün bu gün bitirmek üzereyim. Bu kitabın bana verdiği yeni bir şey yok, ama farklı tarzda bir yazım yapılmış akıcı ve düzgün bir kronoloji izlenerek olaylar, şahıslar ve ilişkiler aktarılmış.

Yazarın Fransız Komünist Partisinin (FKP) tarihçi sosyologlarından biri olması ortak kavrayış açısından algılarımı tazeleyen bir yazım olarak değerlendirdim.

İslamiyet’in kuruluşu, baskı ve zorbalığın, eşkiyalığın, biat etmeyenin kelesinin uçurulmasının, sür git dayatma ve savaşların sonucu Medine'de bir devlet olarak şekillenmesi, insana dehşet veren bir filim karşısında eli kolu bağlı bırakıyor; Allah’u taala bir dini oturtmak için bunca acılı bir süreci reva görmesi ise bir tek onun erişilmez sırrıyla açıklanabilir

Kitap, o günün gerçeğini her yönüyle, belge, kanıt ve şahitlerin anılarıyla bu güne taşıma çabası, ince ve kaba her türden sahtekarlığın vuku bulduğu,“savaş kurnazlıktan ibarettir” ayetinde anlam bulan, olaylara ve ihtiyaca göre ayetlerin ulaşmasına kadar kutsalın evrim ve birikimini bize taşıyor.

Beğenir ya da beğenmezsiniz sonuçta 1400 yılın evrim süzgeçleri içinde bir biçimde etkilendiğimiz bir kimlik dokusu içinde olduğumuzu görmekteyiz. Bir kez bir toplumsal kimlik haline gelen ve içinde yer aldığımız bu girift süreç, yüz milyonlarca insan için bir inanç, bir sıfat haline gelmiş oluyor.

Din adı verilen şey de bu sürecin evrimi içinde kaybolan algıların oluşturdukları, sorgusuz inandıkları, biat edip, uğruna ölüme bile gitmeyi göze aldıkları, toplumsal kimliktir.

Birey olarak bunu yadsımamıza rağmen bizden de bağımsız bir toplumsal kimlik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Din halkların afyonudur cümlesini haklı çıkarırcasına okuduğumuz gerçeklerin etkisinde tüm çevremizin kurumlarıyla söylem ve gelenek görenekleriyle biat ettiği bu akıntıdan tümden kurtulabilmemiz de mümkün olmuyor.

Riyakarlık üzerine kurulan, insan ahlaki erdemlerini ayaklar altına alan bir sahtekarlığın ortamında zorlu bir mücadeleye maruz kalarak şekillenen dinin ağır yaralar almadan bu süreçten çıkıp egemen olması da mümkün değildir. Önlü önsözde dile geldiği gibi “İnsanların varlığını belirleyen şey, bilinçleri değildir; tam tersine, onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır.“

İşin ilginç yanı olay ve sorunların yoğunluğundan, Allah’tan ilgili bir ayete aynı hızla nail olunmayınca, insani onur ve erdem zuhurunun da ortaya çıkışına tanıklık edilen bu süreçte, akıl denklemlerine uymayan dayatmaların, hep Allah’ın sırtına vahi olarak (ayet şeklinde) yıkılması ya da “Allahın üslubunun ihtiyaca göre değişmesi” (S:255) sırrı hikmeti kendinde olan bir durum gibi önümüze serildiğini söylemek abartılı olmayacaktır.

Yazar Maxime Rodinson, saygınlığını hiç yitirmeden, çok ince esprilerle bol kaynaktan alıntılarla gösterdiği hokkabazlıklar için inanan okurdan özür dilerken bile Peygamber Efendimize saygısını iletmekten geri kalmamıştır. Onu "zenginlere karşı fakirlerden yana bir devrimci olduğu" bile söyleyebilmektedir; "Muhammed, en yalın haline indirgendiğinde, zenginlerin Muhammed’in emrettiği 'arınma' vergisini (zekat) ödeyerek Kutsal Yargının kızgınlığını yatıştırmadıkları takdirde, sonlarının çok kötü olacağı bir Kıyamet Günü'nü dahil ettiği bir 'mitoloji' icat etti" (Maxime Rodinson "MUHAMMED" s: 105 Doruk Yayınları)

Yazar kitabının Fransızca İkinci Baskısına önsözde “Muhammed bir dinsel deha, büyük bir siyasi düşünür ve sizin , benim gibi bir insandı” diye nitelemesi esasında tüm din algılarının nasıl da mekan ve zaman içinde gerçek insan ürünü olduğuna dair düşüncelerinin de ifadesi gibidir.

Roman tadında bir biyografi olarak okunabilecek bu kitap sağlam inancı olmayanlar için, bilinenlerin daha derli toplu bir kronoloji içinde yazılmış gibi gelebilir. Mısır’da aforoz edilen kitap bu açıdan insan akıl denklemlerine inancın sorgusuz kabulüne karşı sorgulayan cevaplar verdiğini teslim etmem gerek.

Sıklıkla dile getirdiğimiz gibi, terörist İslam dini şebekelerinin, inançlarını oluşum sürecinin ahlaksızlığıyla tanıtmaları esasında eşyanın tabiatına uygundur.Uygun olmayan ise insanı ve kültürel evrimin tam ters yönde işlemesidir. Leküm dînüküm veliye dîn (sizin dininiz size, benim dinim bana) (Kafirun/6)

Bu kitaptan değişik yazılırımda alıntılar göreceğinizi ifade ederek. noktalıyorum

Kitabı getiren gezginci arkadaşıma buradan teşekkürleri borç bilirim.

Mihrac URAL

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Bu haber 212 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

Ey halkımız tasarruf yapın: Yılın ilk 8 ayında Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 74'ü bitti

Ey halkımız tasarruf yapın: Yılın ilk 8 ayında Cumhurbaşkanlığı bütçesinin yüzde 74'ü bitti Cumhurbaşkanlığı'na ayrılan bütçenin %74'ü yılın ilk 8 ayında bitti. Saray'ın kasasında 4 ay için 213 m...

Suriye için yeni anayasa talebinde bulunan Suudi Arabistan'a tepki: Ülkenizin bir adı bile yok!

Suriye için yeni anayasa talebinde bulunan Suudi Arabistan'a tepki: Ülkenizin bir adı bile yok! Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Suriye'nin anayasasıyla ilgili tartışmada Suriye Temsilcisi...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi