Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımDavutoğlu’ndan Barlas’a cihatçılara silah yardımı yanıtı: Kararı tek başıma almadım

Davutoğlu’ndan Barlas’a cihatçılara silah yardımı yanıtı: Kararı tek başıma almadım

Tarih 08 Ocak 2018, 14:51 Editör yorumcahaber.com

Ahmet Davutoğlu, Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas’ın Suriye’deki cihatçı gruplara silah verilmesini kararından kendisini sorumlu tutmasına yanıt verdi. Davutoğlu alınan kararların tümünün devlet mekanızması içinde alındığının altını çizerek olayı “Devr-i sabık oluşturulma çabası” olarak niteledi.

Türkiye’nin Suriye’de terör örgütlerine destek verdiğini söyleyen ve bundan eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu sorumlu tutan Mehmet Barlas’a, Davutoğlu’ndan yanıt geldi.

Karar gazetesinde yer alan habere göre Davutoğlu, Türkiye’nin terör örgütlerine destek vermediğini belirtirken FET֒nün argümanlarının Sabah gazetesinde dillendirildiğini söyledi. Davutoğlu, kararların kişisel olmadığına vurgu yaparak “Türkiye nevzuhur bir devlet değildir ve tüm kararlar devlet mekanizması içinde ilgili kurullar ve süreçler içerisinde alınmaktadır” dedi.

AKP’li Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas, 2 Ocak’ta yayımlanan yazısında “Suriye’de “Muhalif gruplar” diye terör örgütlerine verdiğimiz destekle ve Esad rejimini bizim bir iç sorunumuz gibi görerek yaptığımızı unutmayalım” demişti.

Davutoğlu’nun ofisince yayınlanan açıklamanın tam metni şöyle:

Türkiye hiçbir zaman terör örgütlerine destek vermemiştir. Türkiye’nin destek verdiği gruplar BM gözetimindeki Cenevre sürecine ve Türkiye’nin İran, Rusya ile birlikte yürüttüğü Astana sürecine katılan Suriyeli muhalif gruplardır. Kaldı ki bu gruplar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlarda ordumuzun en yakın destekçileri olmuştur.

Ayrıca 23 Temmuz 2015’te PKK ile DEAŞ’a karşı sınırötesi operasyon kararı da Sayın Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde alınmıştır.

FETÖ argümanları sabah gazetesinde dillendiriliyor

FET֒nün Türkiye’yi yıpratmak ve uluslararası alanda mahkum et(tir)mek için kullandığı argümanların Türkiye’nin en çok satan gazetelerinden biri olduğunu iddia eden bir yayın organında dillendirilmesi ayrıca düşündürücüdür.

Son dönemde Türk siyasetinde ve dış politikada yaşanan gelişmelerin sorumluluğunun bugün ortaya çıkan sonuçlara göre paylaştırılması bir alışkanlık haline gelmiştir.

Türkiye nevzuhur bir devlet değildir ve tüm kararlar devlet mekanizması içinde ilgili kurullar ve süreçler içerisinde alınmaktadır.

Dolayısıyla Suriye konusunda Sayın Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlığı dönemlerinde takip edilen strateji başta Milli Güvenlik Kurulu olmak üzere Bakanlar Kurulu toplantıları ve ilgili güvenlik-dış politika mekanizmaları çerçevesine alınmış devlet kararları ile şekillenmiştir.

Devr-i sabık oluşturulma çabası

Bu gerçeğin sürekli yok sayılarak bir devr-i sabık oluşturulması çabası yaşananları değiştirmeyecektir.

Dış politikanın konjonktürel beklentiler ve kısır tartışmalara malzeme edilerek çarpıtılması her şeyden ve herkesten önce ülkemize zarar vermektedir. Belli hassasiyetlerle her gerçekdışı iddiaya cevap verilmiyor olması bu iddiaların doğruluğuna ve bundan sonra cevap verilmeyeceğine işaret etmemektedir.

Sendika.Org


Bu haber 245 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

'Mikser' Perinçek bildiğiniz gibi yine uçuşlarda: Cumhurbaşkanı olunca HDP'yi kapatacağım!

'Mikser' Perinçek bildiğiniz gibi yine uçuşlarda: Cumhurbaşkanı olunca HDP'yi kapatacağım! Cumhurbaşkanlığı seçilince, Siyasî Partiler Kanunu’nun 100. Maddesinin (b) fıkrası uyarınca, Bakanlar Kurulu Kararı...

Bahçeli'ye: Madem bu kadar sevdalıydın Erdoğan yerine mafya babalarını aday yapsaydın

Bahçeli'ye: Madem bu kadar sevdalıydın Erdoğan yerine mafya babalarını aday yapsaydın Temelli'den Bahçeli'ye: Madem bu kadar sevdalıydın Erdoğan yerine mafya babalarını aday yapsaydın

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi