Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımBeştaş MİT üyelerinin Paris katliamına ilişkin ifadelerini Meclis'e taşıdı

Beştaş MİT üyelerinin Paris katliamına ilişkin ifadelerini Meclis'e taşıdı

Tarih 10 Ocak 2018, 06:00 Editör yorumcahaber.com

HDP’nin Paris katliamına dair verdiği araştırma önergesi reddedildi. HDP adına konuşan Meral Danış Beştaş, KCK’nin elindeki MİT mensuplarının ifadelerine dikkat çekerek, cinayetin aydınlatılmasını istedi.

HDP’nin 9 Ocak 2013’te Fransa'nın başkenti Paris'te Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in suikast sonucu öldürüldüğü cinayetin aydınlatılması amacıyla Meclis Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesi Genel Kurul’da reddedildi.
 
Söz alan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, KCK’nin elinde olduğunu açıkladığı MİT yöneticilerini gündeme getirdi. Cansız, Doğan ve Şaylemez’i anarak konuşmasına başlayana Beştaş, şunları söyledi: “Beş dakikada uzun anlatamayacağım ama şöyle özetleyeyim. Türkiye vatandaşı 3 Kürt kadını Paris'te öldürüldü. Öldüren kim? Türkiyeli Ömer Güney, yine bir Türkiye vatandaşı. Peki, olay ne zaman oldu? 3 Ocak’ta Sayın Öcalan'la yapılan ilk görüşmeydı hemen altı gün sonrasında yapıldı. Şimdi, bu konuda Hükûmetin çok sayıda açıklaması var. İlk cenaze töreninde barış sürecine sahip çıkıldığı mesajı verildi. Bizzat Erdoğan, Arınç tarafından 100 binlerce insanın cenaze törenine katılması konusunda hem teşvik hem bir sahiplenme vardı. Ve yine, şu anda da AKP'nin Genel Başkanı Erdoğan'ın Urfa'da yapmış olduğu bir konuşma çok dikkat çekici: ‘Kardeşlerim, önce Oslo sürecini sabote ettiler, arkasından MİT Müsteşarımızı tutuklatmak istediler. Ardından Paris'te birtakım suikastlar yapmak istediler, süreci bozmak istediler.’ Buna benzer birçok açıklama var bizzat Hükûmet yetkilileri tarafından.”
 
KCK’NİN ELİNDEKİ MİT YÖNETİCİLERİ
 
Beştaş, şöyle devam etti: “Şimdi, bu konuda son bir hafta mutlaka dikkatinizi çekmiştir, 2 MİT mensubu uzun süredir KCK yetkililerinin elinde ve ilk kez geçen hafta basına ve kamuoyuna -birçok basın organında çıktı- açıklama yaptılar, üst düzey MİT yetkililerinin isim ve kimliklerini açıkladılar, ayrıca Paris cinayetleriyle ilgili de ayrıntılı bilgi verdiler. Paris cinayetlerinin planlayıcısı Sabahattin Asal, bunu oradaki MİT yöneticileri söylüyor. Sabahattin Asal kim diye baktığımızda çözüm sürecinde bizzat Oslo'da ve İmralı'da yapılan görüşmelerde aktif rol alan bir isim. Şimdi, burada sorular bir değil, işin içinde MİT'in olduğuna dair bizzat elimizdeki dosyada bilgiler var, ben bu dosyanın, ailelerin avukatlığını da yaptım. Arz notu, ses kaydı, bizzat 6 bin Euro para verildiği, MİT'le ilgili görüşmeler, telefon kayıtları dosyada mevcut ve sonra gizlilik kararı verildi, şu anda dosyaya ulaşamıyoruz. Hakan Fidan yaptığı açıklamada bu belgelerin MİT bünyesinde üretildiğini, takibinin ve soruşturmasının yapılacağını o dönem kamuoyuna açıkladı; fakat aradan geçen 5 yıl zarfında ne MİT yetkilileri, ne bu belgeyi kimin yaptığı, MİT'in bu konudaki müdahilliği, varsa paralel ya da cemaatin ne olduğu konusunda hiçbir açıklama yok.”
 
‘ARKADA SAVAŞ PLANLARI YAPILIYORDU’
 
Bu konuda iki seçenek olduğunu söyleyen Beştaş, “Bu konuda iki seçenek var: Bir yandan ‘çözüm süreci’ adı altında İmralı'da Sayın Öcalan'la görüşülürken arkada savaş planları yapılıyordu, Sabahattin Asal cinayetleri organize ediyordu” dedi. 
 
‘MADEM CEMAAT YAPTI SORUMLUYU NEDEN YAKALAMIYORSUNUZ’
 
Beştaş, şunları ekledi: “İkincisi de, MİT'in içindeki cemaat mensupları, Fetullahçılar tarafından bu organize ediliyordu. İkisinde de açık bir durum var. Açıkça söylüyorum: Madem ‘Cemaat yaptı’ dediniz, binlerce askeri, polisi görevden aldınız, tutukladınız, Paris cinayetlerinin sorumlusunu neden yakalamıyorsunuz, neden yargı önüne çıkarmıyorsunuz? Eğer çıkarmıyorsanız bu konuda ‘FET֒ dediğiniz örgütle işbirliğiniz devam ediyor. Yok, diğer seçenekse çözüm sürecinde arka planda savaş planları yapıyorduysanız bu konuda bu halka, Türkiye'ye verecek hesabınız var diyorum.”
 
‘FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER AYDINLATILSIN’
 
Önergeye dair söz alan CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da, Türkiye tarihinde Sabahattin Ali’den Musa Anter’e kadar yaşanan faili meçhul cinayetlerde yaşamını yitiren kişileri andı. Sarıhan, şunları söyledi: “Şimdi düşünün arkadaşlar, gözünüzün önünde hastalıktan ya da başka bir nedenle yitirdiğiniz, kendi elinizle toprağa verdiğiniz, ölüm nedenini bildiğiniz insanlar için bile yoğun acılar yaşarsınız. Eğer sizin en yakınınız, koynunda yattığınız anneniz, koynunda yattığınız babanız, koynunuza aldığınız eşiniz kaybolup gitmişse, nasıl öldüğü konusunda bir bilginiz yoksa, bunun hiç olmazsa adalet yoluyla ortaya çıkarılmasını, bu gerçeğin bulunmasını, acınızın biraz soğutulmasını istersiniz ama her faili meçhul cinayet bu soğuma imkânını dahi size vermez.”
 
Oylamaya sunulan önerge Genel Kurul’da reddedildi.

Mezopotamya Ajansı

Bu haber 241 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Allah’la fındık arasında olan bir şey!

Allah’la fındık arasında olan bir şey! Döviz karşıtı hareketin liderlerinden olan ve başkasına ait iPhone marka telefonu kırmasıyla gündeme gelen sivrizek...

Batan Geminin Şovenizm Rüzgarıyla Yürütülmesi

Batan Geminin Şovenizm Rüzgarıyla Yürütülmesi Türk egemen sınıfların yaşadığı politik ve ekonomik krizi yönetme biçiminin kendisi de bir kriz haline geliyor. “Kr...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi