Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: SORUNLU KİMLİKLER

Cemil Hayek Yazdı: SORUNLU KİMLİKLER

Tarih 10 Ocak 2018, 15:54 Editör yorumcahaber.com

Makalenin başlığına ters düşse de, yanlış anlaşılmalara yer vermemek için öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki, sorunlu kimlik yoktur, sorun yapılan kimlikler vardır.

Milliyetçilik ve kimlik, çoğu kez birbiri ile karıştırılan kavramlar oluyor. Milliyetçiliğin sakıncalarını idrak edemeyen veya sorunlu kimliklerinden korkanlar, bazen kendilerini kabul ettirme sorunu yaşadıklarından, tehlikeli akımlara kapılabiliyorlar. Meral Akşener’e kapıları açan Tunceli’deki cem evi, bir devrim açılışı yaptıklarını sanabilirler. Kimliğini sorun olarak görenler, tehlikeli atılımlara kalkışırlarsa, en yakın kapı, faşizmdir ve kendileri böyle atılımlarla, kendi toplumlarında, her an sosyolojik bir zaman bombasına dönüşebilirler.

KİMLİK SORUNLARI, EVRENSEL SORUNLARDIR

Naziler arasında yer alan birçok Yahudi’nin olduğu bir gerçek. Keza engizisyon mahkemelerinde yer alan Musevi şahsiyetlerin bulunduğu söylenir. Kimlik sorunlarının yaşatıldığı Ortadoğu coğrafyasında sorun sayılan kimliklere sahip olanlar, bu sorunu kanıksadıklarında, kimlik sorununa ek olarak, bizzat kendileri bir başka sorun teşkil ederler. Bu nedenle, bu sorunun mutlaka sağlıklı bir şekilde tartışılması gerekir. Kimlik sorunundan dolayı yaşanan ezilmişliğin izleri, özellikle yurt dışında yaşayanlarda, bariz bir şekilde görülebilir.

Almanya’da yaşayan bir T.C. vatandaşını düşünelim; Bir sürü kişi için Türk kimliği bir yük olduğu gibi, asıl tehlikeli olan, bu korkudan kurtulmak için, ırkçılardan aldıkları terimleri, kendi vatandaşlarına karşı da kullanmalarıdır.

Keza İslam kimliği, Avrupa’daki islamofobik zihniyeti nedeni ile bir sorundur. Kimileri için utanılacak bir kimlik olarak görüldüğü gibi, kimileri içinde, bunu aşmış bir kimlik arayışı içinde olanlar, yine ırkçı terimleri ve zihniyeti beraberlerinde günlük yaşama getirerek, çözdüklerini sanmaktadırlar.

ÇÖZÜM

O halde aranan çözüm nedir? Irkçı terimler kendi halkınıza karşı da kullanılabilir, başka halklara da. Oysa herkesin orjinal bir kimliği vardır ve en iyi kimlik, bir kişinin ait olduğu orijinal kimliktir. Ancak bu kimliğin diğer kimliklerden üstün bir tarafı olamaz.

Kısaca: En iyi kimlik, her ferdin taşıdığı öz kimliğidir.

En kötü kimlik ise, direk ya da dolaylı olarak, dayatılan kimlik veya kimliklerdir.

Baskı gören kimlik, etnik, coğrafi, dini veya mezhepsel ise, o kimliği üst kimliğe taşımak, bence en doğru tavırdır. Suriye’ye teröristleri taşıyarak savaşın en büyük maşası haline gelen diktatörlüğün mezhepsel ve etnik aşağılamalarına ve yalnızlaştırıcı siyasete karşı, biz onu yaptık, ‘Nusayri’ tabirine, ‘Yezit’le karşılık verdik, Arap Alevi kimliğimizi, bir süre üst kimliğe taşıdık.

Bu kimlik Musevi kimliği olabilirdi, Romen kimliği olabilirdi, Aborijinler olabilirdi, Türkler olabilirdi, Süryani kimliği veya başkaları olabilirdi.

Kimilerinin ufku bunu anlamağa yetmedi, diktatörlüğün ekmeğine yağ süren, Esad karşıtlığına dönüştü, kozmopolitan bir kimlik arayışına sürdü, demokrasi arayışı postuna büründü, emperyalizme uygun bir prtototype dönüştü.

Kişi, emeği, onuru, başarısı, yaratıcılığı, ahlakı vs. nedeni ile övünç veya utanç duyabilir ama tesadüfen ait olduğu bir kimlikten dolayı değil. Süreç içerisinde üstün tutulan her kimlik, ırkçılığa doğru yol alır. Yani hem sizin ait olduğunun kimlik, sizin için en iyi kimliktir hem de bu kimliğin diğer kimliklerden bir üstünlüğü yoktur.

Bu perspektifle bakmadan kimlik sorununu kimlik seçiminde aramak, kimliklerin ömür boyu taşınan bir yük haline dönüşmesine yol açar ve sonuçları daima dramatik olur, katliamlara kadar uzanabilir.

KİMLİK ODAKLI SİYASİ YÖNELİMLER

Bu kimlik sorununu yaşayanlar, doğru tahlillerde bulunmazlarsa, çok vahim yönelmelere sebep olabilirler demiştik, Tunceli’de bunun yaşandığı kesindir. Bu sorun, en keskin hali ile Suriye kurtuluş savaşı yaşanırken, dönmeler tarafından yaratılmıştır.

Arap kimliği ile milliyet vurgusundan kaçarken, soluğu Suriye karşıtlığında arayan Türkleşmiş Araplar, Suriye karşıtlığı ile sorunu kökten çözdüklerini sanırlarken, sıranın kendilerine gelmesine engel olamadıkları gibi, zulme kurban gittiklerinde de, meşru savunma hakkını kaybederler. Vatandaşlığı etnik kimlikte arayanların dayattıkları çözüm ile kimliklerini red etmekte çözüm arayanlar, aynı kapıda buluşmak zorunda oldukları gibi, aynı kaosa da sebep olmakta gecikmezler.

Siz kendi kimliğinizden kaçtığınız sürece, sizi bu kimliklerden dolayı kovalayanlar eksik olmayacaktır. Çünkü zayıf tarafınızı ortaya koymuş olacaksınız ve bu zayıf tarafınızdan dolayı, sizi oradan yakalamak isteyenler olacaktır.

Aynı sorun, aşiret kavgalarından usanan Kürtlerin, çözümü Türk kafatasçılığında aramalarında yaşanmaktadır.

KİMLİK ÖVÜNÇ MÜDÜR, UTANÇ MIDIR?

‘Müslümanlar’ kimliğinden dolayı, bu kimlikle, Suudi Arabistan’da verilen ‘Kadını yemek helaldir!’ gibi saçma fetvalar yüzünden, çevreniz sizi utandırmağa kalkabilir, ancak bu utançla ‘Müslümanlara ölüm’ sloganını atanlara sarılırsanız, Ortadoğu coğrafyasını istila eden emperyalizme davetiye çıkarmış olursunuz.

Bu davetiye, geleceğinizin, evlatlarınızın geleceğinin teslimiyeti anlamına gelecektir.

Bir üst kimliğe sarılarak sorunu çözeceklerini sananlar, sorunu germekten başka bir şey yapmış olmazlar. Kişinin alt ve üst kimlikleri, toplum mühendisleri tarafından değil, kendileri tarafından tespit edilmelidir. Kişiye bu hakkı tanımayanların, bir devlet yönetme hakkı da olamaz.

CEM EVİNDE KİMLİK VE KABUL SORUNU

Meral Akşener, din kartını kullanacağını beyan eden, derin devletin eski bir elemanıdır; Politikacıların zaman zaman birbirlerine karşı kullandıkları sivri sözler, gerçeklerden çok, siyaset diye tanınan ve tanınmaz hale gelen cambazlığın vasıflarındandır, onlara fazla itibar etmemek gerekir, her biri aynı zihniyet türünün ekollerinden ibarettir.
Kemal Kılıçdaroğlu’nda ısrar eden CHP, Meral Akşener’in partisine şimdiden fire vermeğe başladı bile.

Esas soru şu: Tunceli’de, yani Sakar Kemal’in memleketinde, cem evlerinin Meral Akşener’e gösterdiği itibar, Sakar Kemal’in her fırsatta ülkücülere dizdiği teveccühün sonucu mudur, yoksa Meral Akşener’i tanımayanların, onu Sakar Kemal’e alternatif görmelerinden midir?

Her halükarda, CHP’nin yeni parti veya partilerin karşısına yenilenmeyen, ancak hep yenilen ve ne kadar CHP’li veya sosyal demokrat oldukları belirsiz bir kadro ile çıkmaları sonucunda, bu despotlaşan partinin diktatörlükle mücadeleye hazırlıksız gitmesinin ardındaki gerçek niyet, doğru okunmalıdır.

ÇÖZÜM, YEZİT’E ZÜLFİKAR VERMEKTE MİDİR?

Yezit’e Zülfikar verilse, Yezit yine aynı Yezit kalır, hakaret gören, Zülfikar’dır. Zülfikar, mehter ağasının kılıcı değil ki.

Cem evlerinin kabul görmediği bir ülkede, derin devletten medet ummak, çaresizlikten midir, şark kurnazlığından mıdır bilinmez ama bilinen bir şey varsa, o da, derin devletin eski elemanlarının, devletten daha iyi bir niyet ya da çözüm getirmeyecekleridir.

Keşke bunu dile getirebilecek kadar geniş ufuklu bir muhalefet olsa.

Buna rağmen, Sakar Kemal’den partisini cumhuriyetçi, Atatürkçü bir kadroya bırakmasını beklemek, tek kelime ile saftirik bir hayaldir. Sakar Kemal’in en büyük başarısı, Alevi oylarını CHP için çantada keklik olmaktan çıkarmasıdır. Meral Akşener’e Tunceli cem evinde gösterilen itibarın bir anlamı da, budur.

Cemil HAYEK

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar

Bu haber 326 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Ahmet Nesin: Seçimi kaç cinayete kazanırsın Erdoğan!...

Ahmet Nesin: Seçimi kaç cinayete kazanırsın Erdoğan!... Perde tekrar açıldığında herkes sahneye sırtını dönmüş, kımıldamadan duruyordu. Damat herşeyin farkındaydı ve fısıl...

Cemil Hayek Yazdı: HUKUKUN KATLİ VE SEÇİMLER

Cemil Hayek Yazdı: HUKUKUN KATLİ VE SEÇİMLER 'Sen kimsin ey savcı!’ derken, Erdoğan aslında cevabı kendisi veriyor; ‘Savcı’ diyor.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi