Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA: FAŞİZM, DEVLET TERÖRÜ İLE BÜROLARIMIZA AVUKATLARIMIZA SALDIRIYOR!

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA: FAŞİZM, DEVLET TERÖRÜ İLE BÜROLARIMIZA AVUKATLARIMIZA SALDIRIYOR!

Tarih 11 Ocak 2018, 23:30 Editör yorumcahaber.com

12 Eylül 2017 günü sabaha karşı 16 avukat meslektaşımız; Ayşegül Çağatay, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Behiç Aşçı, Aytaç Ünsal, Naciye Demir, Ezgi Çakır, Süleyman Gökten, Didem Baydar Ünsal, Şükriye Erden, Engin Gökoğlu, Özgür Yılmaz, Ahmet Mandacı, Yağmur Evin, Zehra Özdemir ve Aycan Çiçek evlerine ve bürolarına yapılan özel tim destekli operasyonlar ile gözaltına alınmışlardır.

Avukat Ayşegül Çağatay ise Ankara Esenboğa Havaalanından gözaltına alınmıştır. 14 meslektaşımız çıkarıldıkları sorgu hakimliğince 21 Eylül 2017 tarihinde tutuklanmış, Ahmet Mandacı ve Ezgi Çakır adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştır. Av. Ahmet Mandacı savcının denetimli serbestlik kararına itirazı üzerine, 30.09.2017 tarihinde tutuklanmıştır. Aynı hafta içerisinde avukat arkadaşlarımız 7 farklı hapishaneye sürgün sevk edilmişlerdir.

Av. Selçuk Kozağaçlı, aynı soruşturma kapsamında; 08.11.2017 tarihinde, İstanbul’daki bürosundan çıktığı anda sivil polisler tarafından işkence ile gözaltına alınmıştır. 13.11. 2017 tarihinde tutuklanmıştır. Selçuk Kozağaçlı, Silivri 9 no.lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tek kişilik hücrede, tecrittedir. Tüm dilekçe, başvuru ve dışarda avukatlığını yaptığı, halihazırda 9. no. luda kalan müvekkillerinin ısrarlı taleplerine rağmen, “tecrit talimatının” çok yukarıdan geldiği, hapishanedeki memurlar tarafından dillendirilmiş, idarenin yapacağı bir şey yok denilmiştir.

15.12.2017 tarihinde büromuzun Stajyer Avukatı Buket Yılmaz’ın evi polisler tarafından basılmış ve arkadaşımız gözaltına alınmıştır. 22.12.2017’de çıkarıldığı sorgu hakimliğince tutuklanmış, halihazırda Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalmaktadır.

18.12.2017 günü İstanbul Halkın Hukuk Bürosu polisler tarafından tekrar basılmış ve Avukat Yaprak Türkmen gözaltına alınmıştır. 20.12.2017 tarihinde savcılığa dahi çıkarılmadan tutuklama istemiyle sevk edilmiş ve tutuklanmıştır. Silivri 9 no.lu Yüksek Güvenlikli  Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tek kişilik hücrede,  tecritte kalmaktadır.

Peki bu “büyük” operasyon neden yapıldı, elde hiçbir delil olmadan gözaltı kararları verildi, arama kararları alındı. Tüm bürolarımız, yakın çalıştığımız avukat meslektaşlarımız top yekûn bir devlet terörüne maruz kaldık.

Ellerinde ne vardı?

AVUKAT ARKADAŞLARIMIZA SAVCILIK TARAFINDAN YÖNELTİLEN SORULAR

 

Savcılıkta meslektaşlarımıza yöneltilen soruların tamamı polis tarafından hazırlanmış olup, şeklen ve içerik yönünden aynen bir polis fezlekesidir.

 

Örneğin:

“Kod ismi kullanıyor musunuz?

Müvekkillerinize susma hakkını hatırlattınız mı?

Tutuklu ve hükümlüler ile cezaevlerinde görüşmek için herhangi bir talimat aldınız mı, aldınız ise size kim talimat verdi?..” vb.

Sorular ile ceza hukuk kaideleri ile  bağdaşmayan,  olayı aydınlatma çabasından çok suçlama, isnadı araştırmaktan ziyade delilsiz, hukuksuz, varsayımsal bir iddiayı öne sürmek şeklindedir.

‘Gözaltında bulunan diğer şahıslar ile “örgütsel faaliyetleriniz” hakkında bilgi veriniz’,

‘Kurye avukatlardan oldunuz mu? ‘cezaevlerine sokmanız ve cezaevlerinden çıkartmanız için yazılı/sözlü talimatların iletimi/aktarımı/cezaevi içine ve dışına çıkartma faaliyetlerinde bulundunuz mu’ gibi.

Sorularda bu son derece ağır ithamlara dayanak oluşturabilecek somut hiçbir bulgu/delil yoktur.

Avukat arkadaşlarımızın takip ettikleri davalara dair veya avukat olarak bilgi ve görüşlerine başvuran, gazeteciler ile konuşmalarına dair suçlamalar yöneltilmiştir. Avukatlar Soma Davası sürecinde zarar gören mağdurları temsili de bir suç olarak yöneltilmiştir. Yine kamuoyunda açlık grevleri sebebiyle haksız şekilde tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan Nuriye ve Semih’i ziyaret edip etmedikleri dahi sorulmuştur. Halkın Hukuk Bürosu, kriminalize edilmeye çalışılmış, büro avukatları, avukatlık faaliyetlerinden ötürü faşizmin ağır saldırısına uğramışlardır.  

 

TUTUKLANAN AVUKATLARA HAPİSHANELERDE İŞKENCE YAPILDI!

 

-30 Ekim 2017 tarihinde Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Hapishanesinde tutuklu bulunan Engin Gökoğlu ve aynı koğuşta kalan diğer müvekkillerimize gardiyan ve jandarmalar saldırdılar.

-Avukat arkadaşımız Engin Gökoğlu’nun kolu kırıldı ve diğer müvekkillerimize de ağır işkenceler yapıldı ve cam kırıklarının üzerinde sürüklendiler Günlerce taş moloz dolu odalarda, eşyasız kıyafetsiz kaldılar.

-Selçuk Kozağaçlı ve Yaprak Türkmen tek başına tecritte tutuluyor. Sohbet hakkın var denerek boş odaya tek başına çıkartılıp, insan aklı ile dalga geçerek sohbet hakkını engellemedikleri iddiasındalar.

 -Barkın Timtik kaldığı Bolu L Tipi Hapishanesi’nde ayakta sayım ver   

dayatmasına uymadığı için 50 yıllık görüş cezası aldı.

-Aycan Çiçek ve Ayşegül Çağatay Düzce Hapishanesinde, telefon hakları kısıtlandı, tekmil dayatıldı, kitap ve dergi verilmiyor.

-Ebru Timtik ve Yağmur Ereren Evin; Balıkesir L tipinde, mektup, kitap ve dergi hakları keyfi olarak engelleniyor.

 

Halkın Avukatlarını, yaptığınız işkencelerle, baskılarla ve tutuklamalarla asla bitiremeyeceksiniz.

Halkın avukatları -kendi deyimleri ile bu halka borcu olduklarını dile getiren- o sorumluluğu omuzlarında hisseden, halkın hak ve özgürlük mücadelesinin en güçlü öncülerinden onlar.

27 yıldan bu yana gelişerek gelen, Fuat Erdoğan’dan devraldıkları devrimci avukatlık geleneğinin sürdürücüleri. Halka uygulanan bunca zulüm, baskı varken; sokakta, fabrika önünde, sendikada, adliyede, mahallede, dernekte, çadırda, eylemde, emniyette, bir an olsun “aman” demeden halkın savunmanlığını yapan, 2004’te 2013’te aynen bugünkü gibi yapılan baskınlar, tutuklamalarla, işkencelerle halkın avukatlığından vazgeçiremedikleri. Her saldırıdan filizlenerek daha gür çıktık yine çıkacağız.

19 meslektaşımız ezilenin, sömürülen yoksul halkın avukatlığını yaptığı için tutuklandı ama müvekkilleri, ezilenler avukatsız kalmadı. Nuriye Semih’i savunmaya 150 avukat geldi duruşma salonuna.       

İtirafçılık, muhbirleştirme halkın mücadelesi karşısında yönetememe krizi derinleşen, acizleşen faşist iktidarların başvurduğu yöntemlerdir. Fakat bu çürümüş sömürü ve zulüm saltanatını itirafçılar da kurtaramayacak.

Avukatlar hakkında yaptığınız haberlere halkın inanacağını sanmanız boşunadır.

Halk, gerçeği en bilendir, halkı kandıramazsınız!

 

 

Savcılık tarafından yöneltilen suçlamalar avukatlara yönelik iktidar tarafından hazırlanmış bir kumpastır, tek bir iddianın gerçekliği yoktur.  Halkın Hukuk Bürosu hakkında yaptığınız kara propaganda hiçbir işe yaramamıştır.  Halkın Hukuk Bürosu yüzlerce binlerce insan tarafından sahiplenmiştir. Halkın Hukuk Bürosunu Bugün Ben Açtım Kampanyasıyla onlarca avukat büroyu açık tutup, sahiplenmiştir.

Tabi gerçek şu ki halkın avukatlığını yapmak sizin iktidarınıza göre suçtur.

Sömürenin yanında değil de halkın yanında olmak, gecekondu evleri yıkıp oteller yapanların değil de gecekondusunu yıktırmak istemeyen halkın yanında olmak, İşveren patronların yanında değil de işine gidebilmek için saatlerce yol çekip tüm gün boyunca sömürü altında çalışan evine ekmek götürmek isteyen ana-babaların yanında olmak, sizin bu sömürü iktidarınıza karşı mücadele eden devrimcilerin avukatlığını yapmak sizin iktidarınız açısından suçtur; ama işte bu yaptıklarımız bizim onurumuz, namusumuzdur.

 

AKP faşizminin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanan 110 kişilik tutuklama listesiyle halkın avukatları da tutuklandı. Yargı diye bir şey yoktur. Tutuklama kararları baştan verilmiştir. Yapılan tutuklamalar yasadışıdır. Bu süreçte tutuklanan halkın avukatlığını yapan tüm avukatların serbest bırakılmasını istiyoruz.

 

FAŞİZM, HALKIN AVUKATLARINI TESLİM ALAMAZ!

HALKIN AVUKATLARI SERBEST BIRAKILSIN!

HALKIN HUKUK BÜROSU

Bu haber 358 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA

HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA HALKIN HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA

Cezaevinde hak ihlalleri, darp, işkence son bulmuyor...

Cezaevinde hak ihlalleri, darp, işkence son bulmuyor... Elazığ 1 No'lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ndeki tutuklular İHD'ye gönderdikleri mektupla yaşadıkları hak...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi