Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım



Mihrac Ural Yazdı: İRAN KAOS OLAYLARI VE KISSADAN HİSSE

Mihrac Ural Yazdı: İRAN KAOS OLAYLARI VE KISSADAN HİSSE

Tarih 12 Ocak 2018, 15:20 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural – 12 Ocak 2018 / Cuma - Lazkiye

İran’da olaylar sona erdi. Bu olaylar üzerine bahse giren sahte solcu devrimci liberaller tezleriyle iddialarıyla tam bir hezimet içinde oldular. Kaos eylemlerinin İran halkı indinde karşılığı olmadığı ortaya çıkmıştır. Karşılığı olsaydı, baskı ve zulme rağmen devam eder sonuç alırdı.Haklı nedenlerle doğmuş olsa da İran olayları üzerine binecek olanlar belliydi o da emperyalistler siyonist ve bölge gericiliğiydi. Atılan sloganlar dile gelen talepler bunun göstergesidir; İran’ın bölgedeki direnme saflarındaki rolüne son vermek, Suudi krallığına övgüler dizmek. Diğerleri ise bu olayların ardından sürüklenmişlerdir.

Bu olayları kimi geri zekalılar Türkiye’deki Gezi olaylarıyla karşılaştırıyorlar. Buradan da belikli ölçüleri şaşmış bu liberal özgürlükçü solcuların, Gezi olaylarının dile getirdiği özgürlük ve demokrasinin İran’daki taleplerle uzak yakın bir ilişkisi yoktur; Gezi olayları gerçek anlamda bir özgürlük ve demokrasi talebiyle yola koydu, hiçbir biçimde bir karlığa övgüsü yoktu, siyonizme emperyalizme karşı da açık tutum almış, sloganlarıyla da bunu dile getirmiştir. En önemlisi de hiçbir dış bağı yoktu halkın açık ve net tepkilerini ifade ediyordu.

İran olaylarında sınıf mücadelesi üzerinden kurgular yapanların yanılgısı ise çok daha derindeydi. Sürekli yazıyorum; “sınıf mücadelesi devrimci değil reformisttir, sistem için bir çabadır bu çabalar yeni bir üretim ilişkisi üretemez” deyip durdum, kendini devrimci sosyalist sayan bir Allahın kulu eleştiri yapamıyor. Eleştiri yapmıyorlar ama İran’daki kaos olaylarını “devrimci sınıf mücadelesi” sayarak, İran’ın direnme saflarındaki omurga rolünü yıkmaya çalışanlara destek oluyorlar.

Her şeye rağmen İran’da olaylar durdu. İran halkı direnme saflarındaki yoluna devam etme kararında olduğu, bunun da halkın ezici çoğunluğunun onayına sahip olduğu ortaya çıktı. Bu ayrıca İran’ın stratejik ulusal güvenliğinin de gereğiydi. Lübnan’ı, Suriye ve Irak’ı koruyamayan bir İran’ın ayakta kalması mümkün değildir. Bundan sonrası dışarıdan gazel okuyanların derse almasıdır

KONUYLA İLGİLİ TVTLERİM

1- İran'daki olayların halk indinde karşılığı yok dedik. 10 gün içinde biter dedik. Sonuç ortada. Şimdi kendini çok devrimci-solcu sanan cahillere bölge dengelerinde ayrışmanın "direnme hattı ile kaos güçleri" arasında olduğunu nasıl anlatacağız veriler açık değil mi?

2- Solculuk adına, devrimcilik adına,sosyalistlik adına,milliyetçilik adına İran’ın direnme hattındaki omurga rolünü inkar adanı, Ahvaz Araplarının, Suudi kralına methiyeler düzen kitle eylemi halkın çıkarlarını temsil ediyor olabilir mi?Bölge cahilleri ne zaman öğrenecek

3- İran'da Kürdlerin haklı talepleri var ama onlar da kaos eylemlerine bağımsız siyasal programlarını ortaya koymadan sürüklendiler. İran'da Arap sorunu var ama onlar da Suudi kralına övgü ve çağrı yaptılar. Bu mu halkın kitlesel çıkarlarını temsil eden eylemler?

4- Kendini sosyalist sanan ama sosyalizmi hiç öğrenmemiş olup her sakalıyı dede sanarak sınıf mücadelesinin asla başaramayacağı "devrim"i İran'da tecelli ettiğini sanana bölge dengelerini öğrenmemiş cahiller Direnme saflarını yıkma çabalarıyla kime ortak oluyorlar, biliyorlar mı?

5- İran'da saflaşma asla halkın çıkarlarıyla mollaların iktidarı arasında olmadı.Suriye'de filmini izlediğimiz "özgürlük ve demokrasi" çığlıkları liberallerin emperyalist-siyonist desteğiyle direnme saflarına darbe vurma çabasıydı. Gerçek saflaşma ise direnme ile kaos arasındadır.

6- Kürdler nerede olursa olsunlar haklı çıkarlara sahipler ama bunu bağımsız politikalarıyla yapmaları gerek. Kaos akıntısına kapılmadın. Bölge'de Kürdlerin İran molla rejiminin baskılarına karşı refleksleri meşrudur ama bu direnme hatlarını yıkmaya yönelik olmamalıdır.

7- İran olayları kaos yaratma eğilimliydi; haklı zeminde başlayan ama halkın yüksek duyarlılığının duvarları önünde sona eren İran'ı bölgedeki direnme hattında korumak isteyen ve tüm İran halkının güvenlik stratejisine cevap olan bu sona eriş çoğu yetkili tarafından makul bulundu

8- İran yönetimi halkın haklı talepleri konusunda çok olgunca tutum almaya yönelmiş. kendi arasında da konuyu tartışacak kalitede olmuştur; Genel Kurmay Başkanı tepki göstermemiştir. Haklı talepleri kullanmak isteyen kaos güçleri karşısında ise "direnen İran" savunulmuştur.

9- İran'daki olaylar elbette geçici olarak durmuştur. Haklı halk talepleri er yada geç haklarını kazanana kadar kül altında köz olarak kalacaktır. İran halkının genel ezici çoğunluğu İran'ın bölgedeki direnme rolünü koruyacağını göstererek, bölge halkları lehine kararlı olmuştur. İran direnme saflarının bölgedeki omurgası olarak yola devam kararını, kaos olaylarını karşı kararlılıkla savunmuştur

10- İran olayları kıssasından hisse ise bölgenin tüm devrimci solcu ilerici demokrat ve yurtsever güçleri, bölge dengelerini temel alan çözümlemeler yaparak bölgeyi kan gölüne çeviren emperyalist-siyonist-gerici ülke ve yönetimler ve girişimler karşısında ortak tutum almalıdır

İRAN KAOS EYLEMLERİNİ 
TÜRKİYE’DEKİ GEZİ OLAYLARIYLA KARIŞTIRANLARA CEVABIMDIR

Laşer Serhed‏ @a_serhed adlı izleyicim şun yorumu yaptı 
“Türkiye de de halk gezide ayaklandı.devlet katliamla bastırdı.siz devleti mi desteklediniz?iran da da aynı değil mi siz niye rejimi destekliyorsunz? bilen solcu!”

Memed Timur‏ @MtTmur adlı izleyicim ise şunları yazdı;
“Devrimci ve solcu olarak evet Iran halkı bu "düşman"edebiyatına fazlaca inandırılmış.Ama bu gerici molla gericiliğini kabul etmek ile hile ile de olsa %50 oy almış Erdoğan dikta rejimini desteklemekle eş anlamlıdır.”

CEVABIMDIR

1-Ne alaka değerli kardeşim ne alaka. Biri bölgenin her tarafında emperyalist-siyonist gerici tetikçiliği ve halklara düşmanlık yayılmacılık yapıyor diğer, İran ise Filistin davasından bölge halklarına kadar anti-emperyalist direnişe her şeyini sunuyor. Aynı olur mu?

2-Türkiye'de yönetimin tek alternatifi evrimci özgürlükçü Kürd ve Türkiye soludur. Aynı şeyi İran için söyleyebilecek tek veri var mı. İran olayları, İran'ın bölge direnme hattından çekilmesini,Suudi kralına övgüyü, Emperyalist siyonistlere destek çağrısı yaptı

3- İran halkı direnme saflarındaki İran rolünü sahte özgürlük ve demokrasi çağrılarının liberalliğine, emperyalist siyonist işbirliğine Suudi gericiliğine karşı olarak meydanlara döküldü ve kaosu söndürdü. Hepimiz molla rejimine karşıyız ama İran direnme saflarında kalmalıydı.

4- Türkiye'de muhalefet öyle mi ister Gezi ister Kürd özgürlük hareketi aynı mı? İnsaf. Bu durumda eylemler neden halk indinde karşılık görmedi,"baskı" dersen zaten vardı ve gerçek halk hareketleri baskı nedeniyle ortaya çıkar ve sonunda artan baskıyı yıkar. Eylemler neden bitti?

5- Eylemler bitti çünkü çıkarlarına çok duyarlı olan İran halkı eylemlerin kaosa yöneldiğini ve dış güçlerce yönetilmeye başlayacağını gördü.Molla rejiminden rahatsız ama ülkenin stratejik çıkarları bu eylemlerde değildi bunu gördü.İran’ın stratejik güvenlik çıkarları da direnmede

Mihrac URAL

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar

Bu haber 197 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

FAZIL SAY KONSERİ: DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN!

FAZIL SAY KONSERİ:  DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN! O beklenen buluşma bir konser salonunda gerçekleşti , DEVLETİN zirvesi oradaydı , Erdoğan , eşi , yakınları , bakan...

En iyi seçmen ölü, en güçlü milli irade hayali olandır!

En iyi seçmen ölü, en güçlü milli irade hayali olandır! 31 Mart’ı ‘beka sorunu’na dönüştüren AKP-MHP ittifakı rakibi düşman, seçimi de savaş olarak görünce her türlü hile,...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi