Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHakim: Adresin ne? Demirtaş: Türkiye Büyük Millet Meclisi

Hakim: Adresin ne? Demirtaş: Türkiye Büyük Millet Meclisi

Tarih 12 Ocak 2018, 20:58 Editör yorumcahaber.com

“Erdoğan’a hakaretten” yargılandığı dava kapsamında beyanlarda bulunan HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a adresi sorulunca, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" diye cevapladı. Duruşma ertelendi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret” gerekçesiyle hakkında İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşmasında konuşuyor. Duruşmaya, Demirtaş'ın ailesi, çok sayıda avukat ve milletvekili izliyor. 
 
'ADRESİM MECLİS'
 
Kimlik tespitinin ardında adresi sorulan Demirtaş, hakime "Türkiye Büyük Millet Meclisi" cevabı verdi. Ev adresine ise, "Eşim burada o bilir" dedi. Cep telefonu numarası sorulan Demirtaş bu soruya ise, "Dışarıda kaldı" cevabını verdi. İddianame okunmadan önce Demirtaş, usule ilişkin söz alarak "Hem dokunulmazlık, hem sorumsuzlukla ilgili ciddi usulsüzlük iddialarımız var. Buna dair ara karar verilmeli önce" dedi. İddianamenin okunmasına itiraz eden Demirtaş, ses deşifresi beklenmeden beyanlarının tutanağa girmesini istedi. 
 
'İLK DEFA BURDAYIM'
 
Ardından beyanda bulunan Demirtaş, "Duruşma da sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanıyor olmama rağmen, tutuklu olarak savunma yapıyorum. 14 aydır ilk defa duruşma salonuna getirildim. Bunun hak ihlali olduğunu belirteyim. 20 den fazla dosyayla yargılanıyorum, ilk defa hâkim karşısına çıkartılıyorum. Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı" dedi.
 
USUL İHLAL EDİLDİ
 
Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, "Bizim dokunulmazlığımız Meclis kararıyla kaldırılabilirdi. Oysa dokunulmazlıklarımız anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Usul ihlal edildi. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabii tutulmamıştır. Vekil dokunulmazlıklarının kaldırılması sürecinde vekillerin kendilerini savunma hakkı vardır. Amaç, ilgili vekili kamuoyu önünde şeffaf bir savunma hakkı verilmesidir. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil Meclis'te başlar. Bu haklarımız elimizden alındı. Benim şuan dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şuan dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki beni nasıl yargılayabiliyorsunuz? Kaçmaya kalksam bana dokunamamanız lazım çünkü dokunulmazlığım var" dedi.
 
'DOSYAYI AYM'YE GÖNDERİN'
 
Referandumdan istedikleri sonucu çıkartabilmek için alelacele, aykırı, uyduruk bir durum yarattıklarını aktaran Demirtaş, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç adaydan biriyim. Muhatapların hepsi aday. Bu derece siyasi bir konunun sorumluluğunun size verilmiş olması da ağır bir yüktür. Referandum sürecinde rezil bir karar çıkardılar. Dokunulmazlığın kaldırılmasın uyduruk bir şey değil. Anayasaya aykırı bir işlem yapılmışsa denetim yapılmalıdır. Sizin burada yapmanız gereken dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne götürmeniz ve hukuksuzluğu ortadan kaldırmanız gerekir. Bu tür davalarda sorumluluk ağır. Suç Ağır Ceza ve Asliye Ceza mahkemelerine yük atılmaz. MİT ve Genelkurmay Başkanları gibi yargılamalar yüksek mahkemede yapılmadı. Milletvekillerini de kapsayacak şekilde AYM'de yargılamanın yapılabileceği şekilde düzenleme yapılmalı. Yasanın düzeltilmesi amacıyla AYM'ye götürmenizi isteyeceğiz" diye belirtti. 
 
'BAŞKANIMIN SEÇİMİ'
 
Demirtaş'ın ceketini çıkarması üzeri giydiği yeleğe izleyicilerden "Vay yakışmış başkan" esprileri yapılınca Demirtaş, gülerek eşini gösterip "Başkanımın seçimidir" dedi.
 
Demirtaş'ın beyanlarının ardından mahkeme avukatların talepleriyle devam etti. Demirtaş'ın beyanlarının ardından söz alan avukatlar dosyanın AYM''ye gönderilmesini talep etti. Erdoğan'ın avukatı ise, "Sanığın tutukluluk hali bu dosya ile ilişkili değildir. Başka bir dosyadan tutukludur. Suç kişilere bakmaz, suçun niteliğine bakar. Onun için cezalandırılmasını istiyorum" dedi. Demirtaş ise, "Ben bu dosyada tutuklu olmadığımı biliyorum. Her ne kadar AYM bile politik baskı altındaysa da ciddilik hususunda AYM'ye götürmenizi bekliyoruz" dedi. 
 
17 MAYIS'A ERTELENDİ
 
Ardından ara kararını açıklayan mahkeme başkanı, "Sanık ve vekillerinin AYM'ye aykırılık hususundaki taleplerinin değerlendirilmesine, bu sebeple her iki taraf vekillerinin yazılı beyanlarını bildirmeleri için süre verilmesine" karar verdi. Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesi için cezaevi müdürlüğüne müzakere yazılmasına karar veren mahkeme başkanı duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.  
 
'SEGBİS'LE SAVUNMA YAPMAM'
 
Ara kararın okunmasının ardından Demirtaş mahkeme başkanına dönerek, "Bu ara kararınızı taleplerinizi ciddiye alıyorum. Bunları değerlendireceğim şeklinde yorumluyoruz. Doğru mu?" dedi. Mahkeme başkanı "evet" diye yanıtladı. Demirtaş, "Ben şimdi savunma için hazırım. Eğer SEGBİS olacaksa ben savunma yapmayacağımı belirteyim" dedi. 
 
Demirtaş bir kez daha asker ablukası altında duruşma salonundan çıkarıldı.
 
DURUŞMA SONRASI GERGİNLİK
 
Demirtaş duruşma salonundan çıkarıldığı sırada Erdoğan'ın avukatıyla HDP Milletvekili Hüda Kaya arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin Erdoğan'ın avukatının HDP'li Kaya'ya "Nerden geldiğini iyi biliyoruz" demesiyle başladığı ifade edildi. Gerginlik, avukatların araya girmesiyle sona erdi.
 
SLOGANLAR DURUŞMA SALONUNDA 
 
Duruşma boyunca dışarda bekleyen yüzlerce kişinin "Selo Başkan" sloganlarının duruşma salonundan eksik olmaması ise dikkat çekti. 

Mezopotamya Ajansı

Bu haber 178 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Şaşırmadık: OHAL 3 ay daha uzatıldı

Şaşırmadık: OHAL 3 ay daha uzatıldı Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, OHAL'in 3 ay daha uzatılması...

Canan Kaftancıoğlu'ndan Erdoğan'a yanıt: Kadın kimliğimle...

Canan Kaftancıoğlu'ndan Erdoğan'a yanıt: Kadın kimliğimle... CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün il başkanlığı görevini resmen devraldı. Kaftancıoğlu, tören sıras...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi