Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'TUTSAKLARIN DÜŞLERİNİ GÖRÜNÜR KILMAK...'

'TUTSAKLARIN DÜŞLERİNİ GÖRÜNÜR KILMAK...'

Tarih 12 Şubat 2018, 11:41 Editör yorumcahaber.com

Hapishaneler kimilerine göre "modern" dünyanın ayıbı, kimilerine göre ise aynasıdır. "Suç ve suçlu" tanımı da "Adalet" gibi görecelidir.

Politik tutsaklar kapatıldıkları mekâna "Ceza" kelimesinden türetildiğinden dolayı "Cezaevi" demez, daha çok "Hapishane" sözcüğünü tercih ederler. Zira "Cezaevi, Islahevi, Ceza İnfaz Kurumu... v.d." egemenlerin hizmetinde olan "Devlet Adaleti"nin türettiği adlandırmalardır. Devlet, bu mekânlara kapatılan herkesin "suçlu" olduğu ön kabulünü dil'de başlatır. Dile yerleşen bu kavramlar giderek ön yargıya dönüşür. "Suç varsa ceza vardır, bunun doğal sonucu cezaevi olacaktır". Mantık budur. Kimi zaman hakikatin peşinde koşan, ana akım medya dilinden uzak duran bizler bile bu tuzağa düşeriz. Ama bu egemen  dil'i (ideolojiyi) benimsemeyen politik tutsaklar ısrarla "hapishane" kavramını kullanırlar.

 

Demem o ki, yasalar değişmiş, hapishane adları değişmiş, F Tipleri, E, T, L Tipleri icad edilmiş, yeni yeni, "modern" hapishaneler yapılmış ama işkence, hak ihlalleri, keyfiyet kimi zaman az, kimi zaman çok devam etmiştir. Ve "rehabilitasyon, topluma kazandırma" vaatleri de her dönem aldatmaca olarak kalmıştır.

 

Oysa Marks'ın ifadesiyle, "Dünyanın cezayla yılmadığı ve yola gelmediği apaçık ortadadır."

 

Ben çeşitli yazılarımda hapishaneler için "Eza Evi" sözcüğünü kullandım. Ve yıllardır Türkiye'nin birçok kentinde açıp sonra Avrupa'ya taşıdığımız "Görülmüştür Mahpus resimleri - mektupları" ile "İçeriden dışarı - dışarıdan içeri Fotoğraf Köprüsü" adlı sergilerin açılışlarında yaptığım konuşmalarda, "Eza Evleri"ndeki Sol, Sosyalist ve Yurtsever Tutsakların suçlu olmadığının altını kalınca çizdim. Onların bizim için, çocuklarımız için, özgürlük ve eşitlik için, kapitalist yağma nedeniyle kirletilen göllerimiz, nehirlerimiz, denizlerimiz için, yakılan ormanlarımız için velhasıl daha güzel ve adil bir dünya için mücadele ederken esir düşen insanlar olduklarını vurguladım. Ve hiçbir zindanın, hiçbir zindan zebanisinin onların düş gücüne kelepçe vuramayacaklarını anlatmaya çalıştım.

 

İşte Görülmüştür Ekibi ile redfotoğraf grubu olarak, inanılmaz engellere rağmen yapmaya çalıştığımız, AKP Devletinin adım adım ördüğü faşizm koşullarında, sayıları her geçen gün artan politik tutuklu ve hükümlülere bir selam iletmek, varlıklarını dışarıda yaşayanlara yeniden duyurmaktır.

 

Redfotoğraf grubu ve Görülmüştür Ekibi'nin ortak basın açıklamasında sergi ve Sergi kitabı hakkında şu açıklama yer almıştı: "Projemizin ikinci aşamasında -iki yıl süren meşakkatli bir yolculuktan sonra - 30'a yakın cezaevine yeniden girerek 68 Tutsak ile 60 Fotoğrafçı'nın buluşmasını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu buluşmaların birinci amacı "tutsakların düşlerini görünür kılmak"tı,   bir diğer amacı da her geçen gün artan politik tutuklu ve hükümlülere bir selam iletmek, varlıklarını dışarıda yaşayanlara yeniden duyurmaktı. İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adlı yeni sergimiz yüzlerce insanın, şairin, yazarın, ressamın, fotoğrafçının destek olduğu kolektif bir çalışmanın ürünüdür. Tutsakların düşleri, onların betimlemeleri üzerine fotoğraflara yansımıştır. Sergide (ve sergi kitabında) hem betimlemeleri hem de fotoğrafları görecek, böylelikle tutsakların seslerini duyabileceksiniz. "

 

Sonuç olarak basın açıklamamızda altını çizdiğimiz gibi bu çalışmada başat amacımız, tutsakların hapishanelerde başta kitap olmak üzere, keyfi yasaklara, tecrit içinde tecride, sürgünlere, tene ve tine ezaya rağmen canlı tuttukları düşlerini – ideallerini bir kez daha "sözle, şiirle, fotoğrafla" görünür kılmaktır.

Adil Okay/ Gaziantephaberler.com okayadil@hotmail.com

 

Görülmüştür Ekibi'nin (www.gorulmustur.org) notu:

(redfotoğraf grubu ve Görülmüştür Ekibi'nin ortak projesi olan "İçeriden Dışarı – Dışarıdan İçeri Fotoğraf Köprüsü" ile "Düşler Tutsak Edilemez"adını verdiğimiz iki aşamalı sergi kitaplaştı. Başta politik tutsaklar olmak üzere sergilerde ve kitapların yayınlanmasında hiçbir karşılık beklemeden emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyoruz. Sergilerimiz bu güne kadar onlarca kentte ve üç Avrupa ülkesinde açıldı. Projenin ikinci aşaması olan "Düşler Tutsak Edilemez" sergisi İstanbul'dan sonra 17 Şubat 2018'de Mersin'de, 22 Şubat'ta Urfa'da açılacak. Diğer kentleri dolaşması için takipçilerimizn desteğine - bağlantılara ihtiyacımız var. )

Bu haber 132 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Tanıyın Bunları: AKP hayranı Yavuz Bingöl yandaş değil uyumluymuş!

Tanıyın Bunları: AKP hayranı Yavuz Bingöl yandaş değil uyumluymuş! Saray sofralarından ayrılmayan Yavuz Bingöl, hayatında üç partiye oy verdiğini, sonuncusunun AKP olduğunu açıkladı....

'Amerika Türkler sayesinde bulundu, bizim korkumuzdan oraya yerleştiler'

'Amerika Türkler sayesinde bulundu, bizim korkumuzdan oraya yerleştiler' Amerika kıtası ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra bu kez de kapatılan Refah Partisi eski milletvekili Ş...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi