Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Erdoğan ve Tiilerson’un gündemi şeker fabrikalarının satışıydı'

'Erdoğan ve Tiilerson’un gündemi şeker fabrikalarının satışıydı'

Tarih 23 Şubat 2018, 19:23 Editör yorumcahaber.com

Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Alpullu beldesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurdurduğu Alpullu Şeker Fabrikası için özelleştirme kararı alınması, CHP’li vekiller ve belediye başkanlarının katıldığı programla protesto edildi.

CHP’li Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, satışa çıkarılması halinde belediye bütçesiyle şeker fabrikasını satın almak istediğini söylerken, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, “Gündem şeker fabrikalarının satışıydı” dedi.

Resmi Gazete’nin önceki günkü sayısında yer alan ilana göre 14 şeker fabrikasından Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat fabrikalarının ihalesi için 3 Nisan’a, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları için de 18 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.

‘Gündem Amerikan şirketinin taleplerinin karşılanmasıydı’

Şeker-İş Sendikası, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 14 fabrikanın satış yöntemiyle ayrı ayrı özelleştirilmesi kararına karşı Danıştay’da dava açtı.

Eyleme, CHP’nin genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Yalova milletvekili Muharrem İnce, Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Edirne milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli milletvekilleri Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü ve bölge belediye başkanlarıyla yaklaşık bin kişi katıldı.

Tillerson ile Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı görüşmeyi ve görüşmede tercümanın yer almamasını hatırlatan CHP’li Ağbaba, gündemin ‘Afrin’ olmadığını söyledi.

İki ismin görüşmesinde tercüman yer almamış, çeviri görevini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu üstlenmişti.

Ağbaba şöyle devam etti: “Gündem şeker fabrikalarının satışıydı. Gündem Amerikan şirketinin taleplerinin karşılanmasıydı. 96 yıllık tarihimizde böyle bir şey yaşanmadı. Osmanlı padişahları bile ülkelerini bu kadar kolay satmadı. Vatan savunması sadece sınırda düşmanlara karşı silah çekmekle olmaz, bize bırakılan miraslara da sahip çıkmakla olur. Bu bir vatan savunmasıdır. Alpullu’yu korumak, Türkiye’yi korumaktır, şeker fabrikalarına sahip çıkmak Türkiye’ye sahip çıkmaktır, onun kaderine sahip çıkmaktır.”

Belediye başkanı: Almak istiyorum

Eylemin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Lüleburgaz’ın CHP’li belediye başkanı Emin Halebak, özelleştirme listesine alınan Alpullu Şeker Fabrikası’nı belediye olarak satın almak istediğini açıkladı.

Gazetecilerin şeker fabrikasını nasıl alacağına ilişkin sorusuna ise Halebak, şöyle cevap verdi: “Lüleburgaz Belediyesi’nin kendi öz kaynakları vardır, bunu da alacak gücü vardır. Kaç lira diyorlarsa ben alacağım, bunun için 18 Nisan’daki satışta girişim olacak. Bu bir teklif, onlar nasıl ‘Satacağım’ diyorsa, 18 Nisan’da ben de‘Satın alacağım’ diyorum. Alıp pancar üretimine devam edeceğim. Somut bir teklifte bulunuyorum, satıyorlarsa alacağım. Bütçemizde 60 milyon liramız var, hazır.”

diken.com.tr

Bu haber 679 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Ankara'daki tren faciası protestosuna AKP'den cevap: Şov yapmayın

Ankara'daki tren faciası protestosuna AKP'den cevap: Şov yapmayın Meclis'te devam eden bütçe görüşmeleri sırasında CHP'li milletvekilleri tarafından protesto edilen Ulaştırm...

Tanıyın bunları: 'AKP'lilere oy veren babam da olsa evime almam sokağa atarım' dedi, AKP'den aday oldu

Tanıyın bunları: 'AKP'lilere oy veren babam da olsa evime almam sokağa atarım' dedi, AKP'den aday oldu AKP'nin Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva'nın 2014 yılında yaptığı bir paylaşımda 'Yaşl...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi