Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHDP sordu: TSK ile uluslararası örgütlerin ölü-yaralı sayıları neden tutmuyor?

HDP sordu: TSK ile uluslararası örgütlerin ölü-yaralı sayıları neden tutmuyor?

Tarih 01 Mart 2018, 18:07 Editör yorumcahaber.com

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile uluslararası örgütlerin Afrin’deki ölü-yaralı verileri arasındaki çelişkiye dikkat çekti.

Kürkçü, Afrin’deki ‘Zeytin Dalı Harekatı’ harekatı süresince TSK’nın verdiği ölü-yaralı sayılarıyla Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) verileri arasında çelişki olduğuna dikkat çekti.

Önergeye göre, TSK tarafından 28 Şubat’ta yapılan açıklamada harekat kapsamında 20 Ocak’tan bu yana ‘etkisiz hale getirilen’YPG’li sayısı 2184 olarak duyurulurken, 25 Şubat’ta yapılan bir başka açıklamada ‘etkisiz hale getirilenler’in 58’inin ‘sağ ele geçirildiği’ belirtildi.

Yaralı sayısı resmi kaynaklarda yok

TSK’nın açıklamalarına göre bugüne kadar harekat kapsamındaki çatışmalarda 34 TSK mensubu da hayatını kaybetti.

Kürkçü, TSK’nın duyurularında harekatın ilk günlerinden sonra çatışmalarda hayatını kaybeden Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının sayısına ve harekat sırasında hayatlarını kaybeden Afrin sakinlerine ilişkin bilgi verilmediğini belirterek, “Yaralı sayılarına ilişkin olarak da resmi kaynaklardan bilgi elde edilememektedir” diye konuştu.

HDP’li Kürkçü, buna karşılık Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Suriye’deki iç savaşı boyunca ‘dünya kamuoyunun çatışmaların maddi ve insani boyutları konusunda başlıca bilgi kaynağı olarak kabul ettiği’ni belirterek, “(Bu örgütün) Yayınladığı son raporda harekatın 39’uncu günü itibariyle YPG kayıplarını 261, TSK-ÖSO kayıplarını 44’ü TSK mensubu olmak üzere 280 olarak kaydetmiştir” dedi.

Sayılar farklı

“Daha önemlisi harekatın başladığı 20 Ocak’tan bu yana 27’si çocuk 19’u kadın olmak üzere 139 sivil Afrin sakininin hava akınları ve topçu ateşi sonucu hayatını kaybettiğini duyurmuştur” diyen Kürkçü şöyle devam etti: “Uluslararası insan hakları kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü de 21, 27 ve 28 Ocak günleri gerçekleştirilen hava akınlarına ilişkin incelemede aralarında 17 çocuğun da olduğu en az 26 sivilin hayatlarını kaybettiğini, ölenler arasında Suriye’nin başka yerlerinden kaçarak Afrin’e sığınmış iki ailenin de bulunduğunu bildirmiştir.

BM Genel Sekreteri sözcüsü Stephane Dujarric de 23 Ocak’ta yaptığı açıklamada ‘Türkiye’nin sivillerin yaşamlarını elinden alan ve 6 bin kişinin evlerini terk etmesine yol açan harekatından derin endişe duyduğunu’ belirtmiştir.”

Kürkçü’nün soruları

Kürkçü’nün Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması için yönelttiği sorular şu şekilde:

* TSK’nin ‘Zeytin Dalı Harekatı’ sırasında gerçekleşen insani kayıplara ilişkin olarak verdiği bilgiler ile SOHR ve HRW’nin açıkladığı askeri ve sivil kayıp sayıları arasındaki büyük fark nereden kaynaklanmaktadır?

* TSK’nin açıkladığı ‘etkisiz hale getirilen’ 2184 kişinin sivil kayıpları da içerdiği kabul edilse bile bu sayı SOHR’un yerel kaynaklardan doğrulattığını bildirdiği sayılarla mukayese edilemeyecek kadar büyük olarak görülmektedir. TSK kayıp tespiti bakımından hangi doğrulama ölçütlerini kullanmaktadır?

* TSK ve hükümet sözcüleri ile Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına göre harekat sırasında hayatını kaybeden sivil yoktur. Buna karşılık, BM Genel Sekreteri sözcüsü, uluslararası gözlemciler ve insan hakları kuruluşlarının yanı sıra bireysel gözlemcilerin sosyal medyada paylaştıkları fotoğraf, video ve tanıklıklar sivil kayıpların varlığını teyit eder niteliktedir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından hükümetinizin tespit ettiği sivil kayıp sayısı sıfır mıdır?

* Harekat sırasında hem askeri hem sivil yaralılara ilişkin olarak elle tutulur resmi bilgiler verilmemektedir. Hükümetinizin bilgisi dahilinde Türkiye ve Afrin’de sağlık kuruluşlarında muayene ve tedavi gören kaç sivil/asker yaralı vardır? Bu sayıları kamuoyuyla paylaşacak mısınız?

* Harekata TSK ile birlikte katılan ÖSO mensuplarının kayıp ve yaralı sayısı kaçtır?

* TSK bugüne kadar 58 kişinin ‘sağ ele geçirildiği’ni bildirmiştir. Bu kişilerin arasında YPG/YPJ militanı veya Demokratik Suriye Güçleri üyesi veya rejim güçleri üyesi olduğu mu düşünülmektedir? Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmayan bu kişiler, hangi uluslararası hukuk kurallarına bağlı olarak nerede ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi kurumunun gözetimi altında tutulmaktadır?

* Bilindiği gibi uluslararası çatışmalar sırasında uyulması gereken kuralları belirleyen Cenevre Konvansiyonu’na Türkiye de taraftır. Gerek harekatın sürdürülmesinde gerekse ele geçirilen kişilere yönelik insani ve hukuki muamele sırasında bu protokole uyulmakta mıdır? Bu protokolü ihlal eden bir uygulama tarafınıza rapor edilmiş midir? Edilmişse bununla ilgili tarafınızdan bir önlem alınmış mıdır?

* Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 24 Şubat’ta Suriye’de en az 30 gün sürecek ‘insani ateşkes’ ilan etmiştir. Afrin harekatının da bu kapsamda olduğu başta ABD olmak üzere bütün Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerce teyit edilmiştir. TSK bu karardan sonra da harekata devam etmiş midir? Devam ettiyse bu ateşkes sonrasında kaç insani kayıp gerçekleşmiştir? Hükümetiniz söz konusu BM kararına uymamaktan doğabilecek uluslararası yükümlülükleri karşılamak için hangi önlemleri almıştır?

Diken.com.tr

Bu haber 1478 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

AKP’li belediyede skandal: İhale aldığı kurumun bütçesine onay verdi

AKP’li belediyede skandal: İhale aldığı kurumun bütçesine onay verdi AKP’li Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden 1 milyon TL’yi aşan 3 ihale aldığı belirtilen eski Bakan Fatma Betül Sayan Kay...

Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı inşaatında ölen işçi sayısını açıkladı: Ve ölen işçileri suçladı...

Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı inşaatında ölen işçi sayısını açıkladı: Ve ölen işçileri suçladı... Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı'nda yaşanan ölümlere ilişkin açıklama yaptı. Buna...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi