Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımBilgen’den Ceylanpınar suikastinin araştırılmasını reddeden AKP’ye: Neden korkuyorsunuz?

Bilgen’den Ceylanpınar suikastinin araştırılmasını reddeden AKP’ye: Neden korkuyorsunuz?

Tarih 07 Mart 2018, 09:54 Editör yorumcahaber.com

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın, “çözüm süreci”nin bitmesine gerekçe gösterilen Ceylanpınar’da iki polisin şüpheli ölümünün incelenmesi için Meclis araştırma talebi AKP tarafından reddedildi. HDP Sözcüsü Bilgen, “Neden korkuyorsunuz?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “çözüm süreci”nin bitirilmesine gerekçe yapılan 22 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 2 polisin öldürülmesine ilişkin olayın incelenmesi için Meclis Başkanlığı’na yazılı verdiği önerge AKP milletvekillerinin oy çokluğuyla reddedildi.

HDP’nin TBMM’ye sunduğu ilgili araştırma önergesi üzerine söz alan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen olayın üzerinden üç yıl getiğini ve birkaç gün önce davaya ilgili yargıanan tutuklu kimsenin kalmadığını hatırlatarak şöyle konuştu:

Ceylanpınar karanlık işlerin altyapısını ortaya koyuyor

Elbette Ceylanpınar’da yaşanan o olayın öncesi var, Suruç’ta onlarca genç hayatını kaybetti; sonrası var, 10 Ekim, garda benzer bir katliam gerçekleşti ve Ceylanpınar Türkiye’de çözüm sürecinin bitirilmesinin gerekçesi olarak bugüne kadar sunuldu, böyle savunuldu. Şimdi, eğer gerçekten o süreçle ilgili samimi, ciddi, tutarlı bir tavır gerçekleşecekse galiba öncelikle yüzleşilmesi gereken birkaç nokta var. Bunlardan birisi: O olayla ilgili, bir grup insanın tutuklanmasıyla ilgili kararı veren hâkim Nurettin Bulut FETÖ kapsamında tutuklandı. Yine, ihbarı yapan kişi de FETÖ kapsamında aranıyor. Dolayısıyla, aslında 15 Temmuz’dan yaklaşık bir yıl önce gerçekleşen bu olay, Türkiye’de karanlık, kirli işlerin, ilişkilerin altyapısının da önemli bir işaretini ortaya koyuyor.

Ceylanpınar’ın araştırılmasından neden bu kadar korkuyorsunuz?

“Çözüm sürecinin bitmesinin sebebi Ceylanpınar değildir ama sizin Hükümetiniz adına buradan yapılan bütün açıklamalarda bu gerekçe olarak söylendi” diyen Bilgen bu çelişkiye dikkat çekmek istediklerini söyledi. Bilgen şöyle devam etti:

Ama hepsini geçelim, barış istiyor musunuz, gereğini yapar mısınız; ayrı bir şey. Şurada netleşelim: Niyet ne olursa olsun bizim metnimizde çok açık bir talep var, diyoruz ki: “Bu 2 polisin kim tarafından, nasıl öldürüldüğünü, bu yargılama sürecinin neden bu noktaya geldiği konusunu bu Meclis araştırsın.” Siz “Hayır, araştırılmasın, zaten biz biliyoruz.” diyorsunuz. Arkadaşlar, komisyonda zaten çoğunluk üye sizden olacak, komisyon çalışsın, görüşmeler yapsın avukatlarla, yargılama süreci, güvenlik güçleri, aileler; hangi şüpheler varsa araştırılsın, Meclis de bunu dışarıya deklare etsin, desin ki “Evet, bu 2 polisin ölümüyle ilgili komisyonda oluşan kanaat budur.” Bundan niye korkuyorsunuz? Bundan niye kaçıyorsunuz? Bunun ortaya çıkmasının Türkiye’ye nasıl bir zararı olur? Bunu, bu Meclis yapmayacak da kim ortaya çıkartacak? Siz, sadece ANF’de okuduklarınız ya da örgütün üstlenip üstlenmediği üzerinden mi hakikatin tecelli etmesini istiyorsunuz? Bunu mu kabul ediyorsunuz? Bu mu siyaseten daha çok hoşunuza gidiyor? Yoksa bunu ortaya çıkartan bir Meclis mi daha saygın bir Meclis olur ve bu ülkenin gerçekten barışa yürümesine katkı sunar?


Sendika.Org

Bu haber 488 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Batan Geminin Şovenizm Rüzgarıyla Yürütülmesi

Batan Geminin Şovenizm Rüzgarıyla Yürütülmesi Türk egemen sınıfların yaşadığı politik ve ekonomik krizi yönetme biçiminin kendisi de bir kriz haline geliyor. “Kr...

Faşizm ve OHAL hoşlarına gitti! AKP'li Dağ: Kayyım sisteminin devamı şart

Faşizm ve OHAL hoşlarına gitti! AKP'li Dağ: Kayyım sisteminin devamı şart AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, seçilmiş belediye başkanlarının yerine atanan kayyımlar için, 'Bu sistem...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi