Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: KADIN

Cemil Hayek Yazdı: KADIN

Tarih 07 Mart 2018, 19:34 Editör yorumcahaber.com

Bir ülkenin kalkınmışlığı, gelişmişliği ve medeniyeti konusunda bir çok kıstas vardır; Gayrı safi milli hasılatından tutun, eğitim düzeyine, insanların mutluluğundan, demokrasilerine kadar çok şey söyleyebilirsiniz.

Ancak gelişmişlikte, medeniyet ve seviyeyi belirlemede en önemli etmen, kadın hakları ve kadının her katmandaki yeridir. Yaşadığımız çöküşte de en önemli belirti, ayaklar altına alına kadın hakları ve kadın cinayetleridir.

Kadına karşı kullanılan şiddet, erkek gücünden değil, o erkeğin zayıflığından ve cehaletindendir. Oysa güçlü kadın, erkek için bir nimettir, gücüne güç katar. Kadını rakip görerek ondan korkmak, cehaletin ve korkunun belirtisidir.

Kadın tecavüzleri, cinsel dürtü veya güç ile açıklanamaz, olsa olsa, kendini eksik görmenin verdiği öfkenin dışa vurumudur. Bir erkeğin bu kadar onursuz bir sefalete düşmesi, acıdır.

Cennetin bile kadınsız hayal edilemediği düşünülürse, hayallerin en kötüsünün kadınsız bir dünya olduğu görülür. Bir erkeğe dilenecek en kötü dilek, kadınsız bir dünyadır. Bunu göremeyenler, ufuklarının darlıklarını belli ederler.

Keza bir cehennemi betimlerken, ne şeytana, ne de zebanilere ihtiyacınız var; Kadınsız bir dünya deyin, yeter; Ateşte, kazanlar da, kendi kendine yerleşir.

Kadınların sosyal yaşamdaki yeri ve bakış yeteneği incelendiğinde, doğal yapısının onu erkeklerden daha barışçı kıldığı görülür.

Barış kadınlar sayesinde kuruluyorsa, hayatın renklerini oluşturan kadından neden korkulsun?

SAVAŞIN KADINA YANSIMASI

Ülkemizdeki savaş tamtamları ve şeriat tehlikesinin çanları, kadın cinayetleri eşliğinde kendini belli etti. Tesettür ve diğer İslami kıstaslar gibi İslami yasaların da devlete girmesi ile ortaya çıkan cinayet ve kadına şiddet, en belirgin çürümüşlük emaresi olarak kedini gösteriyor.

TOPARLANMADA KADININ ÖNEMİ

Buna karşılık, emperyalizmin talimatı ve Yeni Osmanlı ruhu ile tüm orta doğuya yayılan ve kadının kabusu olan mezhepçi şeriat modeli, laik kadın mücadelesi ile TÜRKİYE KADINInı Ortadoğu’un umudu haline getirebilir.

Dağınık solcular ve devrimciler, kadının toparlayıcı aklı ile tek bir vücut haline gelebilir. Bir liderin ille de bir erkek olması gerekmez. En çok ezilen kadının hakkıdır liderlik.

Kadının önemini kavramak, çağdaşlığın gereğidir. Kadını sevmeden bir erkeğin kendini sevmesinin mümkün olamayacağını düşünenlerdenim. Kadının yeteneklerini göremeyen erkek, kendi cehaletinin düşünsel kurbanıdır.

TUZAKLAR ÖNCE KADINA KURULDU

Kadına başörtüsü vaadi ile devleti İslami tesettürlüler ile çağdaş tesettürler arasında bir güç savaşına çevirdiler. Devlettin tarafsızlık nedeni ile dini simgeleri taşımayanları karşı taraf şeklinde gösterme yolu seçildi ve devletin taraf olması sağlandı. Kadın her zaman istediği gibi giyiniyordu, ama devlet giyinmiyordu. Devletin başına corap gibi başörtüsü ve diğer çağdışı tesettürler geçirildi, devlet tarafsızlığını yitirdi ve bi taraf olanlar, bertaraf edildi. Devleti ele geçirenin kazanacağı hesap edildi, oysa kaybedilen, devlet oldu.

YANLIŞ MI?

• Bilimi bilim kurumlarından arındıran devletin başı, neden camileri yobazlardan arındırmıyor?
• Barış söylemlerinden ötürü aydınlar tutuklanırken, hangi imam, kadın düşmanı söylemlerinden dolayı tutuklandı?

• Bir yobazın tutuklanması için ille de seri katil veya seri tecavüzcü olması mı gerekiyor?

• Aydınlar ve yazarlar imalı da olsa, sebepsiz yere, hatta beraat ettikten sonra işlerine alınmazken, hangi imama, kadına hakaretten dolayı veya mezhepçi söylemlerden dolayı meslekten men cezası verilmiştir?

• Hangi gerici cami, Muhammed tarafından yıkılan cami gibi yıkılmıştır?

Kaybolan devlet, kendini erkek devletine çevirdi, erkek dinine tabi oldu.

HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR

Bol minareli minarelerden yayılan ve kedileri korkutan, kuşları kaçıran ezanlar yerine, huzur müziği eşliğinde ve kadınların yüceliğini anlatan barışçı sesler neden duyulmaz?

Neden İslam’ın imamların tanrılaştığı ‘teslim’ kökeni yerine, barış anlamına gelen ‘selam’ sözü dile getirilmez?

Hala devletin, dini ibadetlere göre ve ona dini vecibelere uygun cevap vermesi gerektiğine inanan sözde çağdaş insanlar var. Oysa devlet, ibadeti belirleyen kuralları yaratan değil, ibadetlere karışmayan devlet olmalı idi. Elbette İslami kuralların konduğu bir devlette, devletin ibadetlere karışmaması mümkün değildi. Devlet, dini doğruları belirleyerek, cenaze törenlerine kadar dine ve mezheplere karışmağa başladı. Kısacası devlet, bir dinin veya bir mezhebin devleti oldu. Ortaçağ kafasına uygun bir cumhuriyet düşmanlığı, bu nedenle oluştu.

Bu yolla, din devletinin kaçınılmaz sonu getiriliyor.

KADINA DÜŞMANIK, VATAN DÜŞMANLIKTIR

Laiklik öldükçe, kadınlar ölüyor. Bunu gizlemek isteyen devlet, daha gelmeden, alel acele kadınlar gününü kutluyor. Bu korku, kadının gücüne işaret ediyor.

Erkekler meydanları terk ederse, meydanlara inecek kadını durdurmak o kadar kolay olamaz.

Soruyorum, acaba iktidar ricalinden kaç kişi, hayat arkadaşını eş olarak görüyor?

Din devleti piştikçe, kadınlar ölmeğe, öldürülmeğe kadar ulaştı. Devlet, tüm kurumlarında bir kadın düşmanlığına büründü ve bu düşmanlık sadece kadın cinayetleri ile açıklanamaz. İslami bakış ile kadın, fırsat eşitliğinden yoksundur. Eylemlerde dahi polisin kadınlara olan cinsel tacizi, eğitim kurumlarının cinsel sapıkların hışmına maruz kalması, laikliğin yıkılışı İle paralel yürümektedir. İslami adalet, İslami sapıklığın önüne bir engel teşkil etmemekte, onlara arka çıkmaktadır.

İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ

Dini baskıların güncel hayatı baskı haline dönüştürdüğü bir toplumda din özgürlüğü, bir hak olmanın ötesindedir; İstenen eşitlik veya ibadet özgürlüğü ile alakası olmamaktadır.

Burada başta görülmesi gereken şey, kadını eşdeğer, eş veya aynı haklara değer görmeyenlere kadının ispatlamak zorunda olduğu bir şey olamaz; Kadın buna tenezzül etmemeli, kadını bir alt değere layık görenlere, o kadınlar hadlerini bildirmelidir. Kadın şamarı, kadın terbiyesi alan herkes tarafından atılırsa, en azından o kadın terbiyesi almayanlara, geçte olsa, kadın dersi olarak verilmiş olacaktır.

KADININ GÜZELLİĞİNİ TANIMAK

Hayat ancak kadınla güzeldir. Kadın güzelliğini açıklamak için ne estetik ne de cinsellik yeterlidir; Aklından, sabrına kadar, işinden aşına kadar, kadın güzeldir. Kadınsız hayatı hayal etmek bile, bir işkencedir. Hayatın renkleri, kadınla zenginleşir.

KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLARKEN

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarken, en azından gözlerimizi kapayarak, hayatın her alanında, okullardan adliyelere, spor yapan kadından, ceza evlerine kadar, İslami rejimin getirdiklerini bir bir düşünüp, hesaplayalım; Masum bir şekilde dinine inanları asla incitmeden.

ÇÖZÜM KADINDA

Erkek pazusu ile yapılan tahribat, kadın aklı ile düzeltilmelidir; O akıl, özgür ve çağdaş kadın aklı ile mümkündür. Kadınlara kalkan eller, iktidar elleridir ve bu eller kırılmazsa, o iktidar, her yıkımı yapmağa muktedir kalacaktır, sadece kadınlara değil.

Ayağa kalkan ve direnen kadın, bu çöküşe dur diyecek kadındır. Kadının toparlayıcı aklı ve kadın kültürü, barış için daima bir umuttur. Çürümüşlüğe son vermenin en önemli adımı, ancak kadınla mümkündür.

Selam direnen kadına, selam 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne!

Cemil HAYEK

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

Bu haber 226 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

FAZIL SAY KONSERİ: DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN!

FAZIL SAY KONSERİ:  DÖNEN DÖNSÜN BİZ DÖNMEYİZ YOLUMUZDAN! O beklenen buluşma bir konser salonunda gerçekleşti , DEVLETİN zirvesi oradaydı , Erdoğan , eşi , yakınları , bakan...

En iyi seçmen ölü, en güçlü milli irade hayali olandır!

En iyi seçmen ölü, en güçlü milli irade hayali olandır! 31 Mart’ı ‘beka sorunu’na dönüştüren AKP-MHP ittifakı rakibi düşman, seçimi de savaş olarak görünce her türlü hile,...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi