Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımGrup Yorum üyesi Özgür Zafer Gültekin cezaevini anlattı

Grup Yorum üyesi Özgür Zafer Gültekin cezaevini anlattı

Tarih 12 Mart 2018, 07:37 Editör yorumcahaber.com

Grup Yorum üyesi Özgür Zafer Gültekin, 23 yaşında. Üç yılı aşkın süredir grupta bağlama çalıyor. Gültekin, 29 Eylül’de İdil Kültür Merkezi’nde yeni albümleri “İlle Kavga”nın imza töreninde gözaltına alındı.

Tutuklandıktan sonra 5 ay Silivri ve Şakran cezaevlerinde kaldı. Gültekin, ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı davanın ikinci oturumunda tahliye edildi. Yeni albümün sakıncalı olabilmesi ihtimaline karşı alındıklarını söylüyor. Silivri’den Şakran’a sürüldüklerini anımsatan Gültekin, “Bir sabah vakti hücremize dalarak hiç bir şey söylemeden üzerimize saldırdı gardiyanlar. Hiçbir eşyamızı almamıza dahi izin vermediler. Yaklaşık 10 gün boyunca kimimiz sadece terlikle, kimimiz sadece tişörtle kışı karşıladık” diyor. Gültekin ile cezaevi günlerini konuştuk.

-Gözaltına alınırken şiddete maruz kaldığınızı söylediniz. Neler yaşadınız?

Yaklaşık iki saat ters kelepçeli bir şekilde tutulduk. Burnuma aldığım bir darbe sonucu burnum kanadı ve üzerimdeki gömleğim ve hırkam yırtıldı. Kültür merkezimiz 11 ayda dört kez basıldı. Üçünde gözaltına alındım. Özellikle bir önceki baskında çok özel bir işkenceye maruz kaldık. Bir arkadaşımızın saçları koparılmıştı, zaten kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. Sonrasında keyfi bir biçimde 10 gün gözaltında bekletilmek işkencenin bir diğer boyutuydu.

-Tutuklandığınızı öğrenince neler hissettiniz?

Gazetecilerin, milletvekillerinin, muhalif birçok kesimin tutuklandığı bir dönemde tabii ki şaşırtıcı olmadı tutuklanmamız. Baskının gerekçesi yeni çıkardığımız “İlle Kavga” albümümüzün sakıncalı olabilmesiymiş. Halbuki albümümüz Kültür Bakanlığı onaylıdır. Bir de ek olarak bir gizli tanık ifadesi vardı benim dosyamda. Uydurma bir ifadeden oluştuğu zaten duruşmaya telefon bağlantısıyla katılarak verdiği çelişkili ifadelerden belli oldu. Çelişkili ifadeleri mahkeme salonunda gülmelere yol açtı.

-Babanız sizi görmek için çok zorluk çekti. Siz hapishanede neler yaşadınız?

Silivri Cezaevi’nde yeni tutukluyken babam eşya getirmiş. Avusturya’da yaşıyor. Hemen sordum gardiyanlara tabii cevap alamadım. Israrım üzerine babamın geldiğini ama görüş yapamadan döndüğünü öğrendim. Babam bakanlıktan aldığı özel izinle tekrar gelmiş. Bu sefer de görüş izni aldığı gün biz İzmir’e sürüldük. En sonunda İzmir’de görüş yapabildik. Beni moralli ve coşkulu görmeleri içlerini rahatlattı. Silivri’de hak gaspları çok yoğundu. Kitaplarımız verilse de yayınlar verilmiyordu. Havalandırmanın üzeri tellerle kaplıydı ve kameralıydı. Hapishaneler, düşüncelerin teslim alınmak istediği merkezler zaten.

-Grup Yorum üyeleri tahliye olur olmaz tekrar tutuklanıyor...

Şu günlerde 10 Grup Yorum üyesi tutuklu. Arkadaşım Fırat Kıl da tahliye olmasına rağmen başka bir soruşturma sonucu tekrar gözaltına alındı. Sağlık durumu iyi değil, böbrek ağrıları var ve hapishanede tedavisi engelleniyor. Aynı sorunları Dilan Ekin ve Dilan Poyraz da yaşıyor. Dışarıdaki arkadaşlarımız da arananlar listesinde. Milyonların dinlediği, alanları dört bir yanda tıklım tıklım dolduran Grup Yorum’u marjinalize etme, kriminalize etme çabası var. Grup Yorum 33 yıldır sanatıyla, sazıyla ve sözüyle halkının yanında ödediği bedeller pahasına durmuş bir müzik grubudur ve daha da ötesi bir gelenektir.

Zehra Özdilek/ Cumhuriyet.com.tr

Bu haber 680 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

İdlip mutabakatının son günü: 5 maddede son durum, riskler, belirsizlikler

İdlip mutabakatının son günü: 5 maddede son durum, riskler, belirsizlikler İdlip mutabakatında ne nedir? Türkiye sahada hangi yükümlülükleri üstlenmiş oldu? Mutabakatta yer alan kritik tarih...

Anadolu Federasyonun’unda 1 Günlük Dayanışma Açlık Grevi

Anadolu Federasyonun’unda 1 Günlük Dayanışma Açlık Grevi Anadolu Federasyonun’unda 1 günlük dayanışma açlık grevi yapıldı.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi